Obiecte decorative in gradini

iris

Active Member
mymo a spus:
Super misto,dar cine ti-l face asa?
Mi-a promis sotul ca, va incerca el ( adica baietii de la firma ) sa mi-l realizeze dar nu acum cica "la iarna" :rofl: cand nu v-a avea atat de multe comenzi. De promisiuni mi-e plin podul dar speranta moare ultima. :ingeras:
 

mirela06

Active Member
Eu de facut , am tot facut si mai am ceva idei, dar nu este timpul acum. Suntem prea preocupati cu toamna asta. Gradina si nunta. Dupa 10 oct. , cind ne mai linistim o sa pun in aplicatie cite ceva....pe hirtie :rofl: sa nu uit, ca nu mai am 20 de ani, iar la anul, sper sa le fac.
Irinucobv. Multumesc pt. aprecieri si sunt de acord sa ia ,cine vrea, ideia. Fara modelul uman de linga ea. De el am nevoie mereu :rofl: :rofl: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
in primavara am fost la Schitul Ostrov din Calimanesti (Valcea)
am fost f impresionata de curtea interioara..plina de tot soiul de obiecte decorative din ramuri cojite, baituite si lacuite
nu stiu cine a facut aceste "opere impresionante" , dar a fost o idee f buna sa le puna in gradina schitului pentru ca maicutele au flori din plin ca sa le impodobeasca :D

pentru cei priceputi in arta decorativa a lemnului ...va provoc...sa le admirati si sa ne spuneti parerea...si poate si niste creatii d-ale voastre :wink:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Gradinile manastiresti ascund cele mai frumoase flori,cele mai largi lojii,cele mai ample pelerine si cele mai osebite crucifixe,camilafce,campanile si capane cu capcane.
 

alfa

Active Member
Imi pare rau ca nu se vede prea bine, poza am facut-o cu telefonul, la hotelul la care am stat in Germania. Mi-a placut foarte mult. Erau in gradina, chiar in fata salii de luat micul dejun. Asa ca daca ma uitam pe geamul imens langa care luam masa, le vedeam exact pe ele, la prima ora, harnicute, ciugulind. In ciuda vremii cam mohorate, privelistea ma binedispus instant. :D
 

iris

Active Member
Scuzati-mi interventia off topic dar imaginea atasata de alfa mi-a adus aminte de vizita mea in Germania pe la neamuri. Ceea ce am vazut interesant printre multele ornamente de tot felul din dovlecei si alte figurine tare haioase si bineinteles flori toate asezate la intrarea in casa a fost un decor foarte interesant situat deasupra unei porti.O barza realizata din placaj sau ce-o fi fost tinea in cioc o sfoara ce era agatata de peretele casei. Pe acesta sfoara erau insirare hainute de bebelus :) . Cum la toate casele din jur erau pe prag diverse ormanente pisici din ceramica, bostani, tufanele fel de fel de ornamente unele mai dragute de cat altele( nu va spun de perdelutele din geamuri..... erau de vis) nu am inteles ce cauta barza cu hainute de bebe insirate si-am intrebat-o pe cumnata mea care e semnificatia. :? Mi-a spus ca, la ei e un obicei, acolo unde urmeaza sa soseasca un bebe se insira la poarta sau la geam in exteriarul casei aceste hainute astfel se da de stire comunitatii ca, va aparea un nou "vecin" si cei ce doresc (fara sa li se spuna) fac diverse cadouri hainute tot felul de obiecte necesare unui nou nascut un fel de "te asteptam cu drag in comunitatea nostra".
Rog moderatorii sa-mi stearga postul daca il considera fara legatura cu subiectul topicului. Multumesc.
 

iris

Active Member
aleynad a spus:
daca ne-ai pune si niste poze, Iris..... :)
Am uitat sa fac poze :( m-am luat cu "zbenguiala" pe la case iesisem la o plimbare prin cartier cu strumful meu care e mai tot timpul pus pe fuga si-am uitat complet de aparat. :(
 

alfa

Active Member
Da e o gaina , un cocos, o frunza mare si un arici mic. De piatra toate.

Si inca ceva, in fata hotelului era un tei mare. La baza copacului sedea in iarba, un pitic, gen elf, cu spatele razamat de trunchiul copacului.
 

mama4you

Member
m-am, gandit ca nu ar strica sa va ofer o informatie..sa va pun la treaba....am vazut aici pe forum ca sunt multe persoane care folosesc diverse decoratiuni in ghivecele de flori! Iata ca vreau sa va arat..sa va invat cum sa le confectionati singuri!

Gargarita:

ca sa va faceti ogargarita pentru ghiveci aveti nevoie de o jumaate de coaja de nuca,bine spalata si curatata. O vopsiti cu vopsea rosie, apoi dupa uscare aplicati punctulete negre...bulinute. Capul il faceti cu negru iar ochisorii cu alb. O puteti lipi cu aracet pentru lemn de un carlig de rufe de lemn...si gata gargarita pentru ghiveci!

poze cu gargarite gasiti pe internet..ca sa va inspirati!

sper sa va fie de folos!
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu stiu daca v-am aratat anul trecut coaja mea de trovant, dar anul acesta am gasit si un ou de dinozaur, acum fac pereche, doar ca lipseste dinozaurul : l-am pierdut, deci il declar nul :rofl:

 
Sus