Pachira

Chiquitita

Member
Scuze dar nu am vazut un topic despre acest copacel Eu am o pachira ce a avut 5 tulpini impletite. Din pacate nu am mai ramas decat cu doua celelalte ofilindu-se. Am observat ca a inceput iar sa pierda frunze. Tare mi-e frica ca o sa o pierd. Pur si simplu se ingalbenesc si cad. De la ce oare? Stiu ca ii place umiditatea si o pulverizez. As avea nevoie de un sfat, va rog.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
aici e fisa in lucru pentru pachira
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... ht=pachira
parerea mea: este posibil ca pulverizarea cu apa sa nu suplineasca nevoia de umiditate. incearca sa o pui se un strat de bile expandate de argila pe care sa le ti umede mereu. daca se afla langa calorifer schimba-i locul. e posibil ca lumina pe timpul iernii, mai slaba in intensitate sa nu ii fie suficienta.
 

Chiquitita

Member
Pachiruta mea nu e bine! Nu am idee ce ar putea avea! o pulverizez , e pe bile de argila, dar acum arata asa:


Aveti idee de ce?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
incearca sa-i schimbi pamantul, poate un substrat nou ii va face bine. vad ca tulpinile nu sunt uscate, deci chiar daca ramane cheala frunzele se pot reface. mie mi-au inviat multe plante in felul asta. o vad pusa pe pervaz. nu o fi oare prea aproape de calorifer, care de obicei e sub fereasta.
 

Chiquitita

Member
Era pusa departe de calorifer. Am un calorifer tare micut si nu ajungea caldura pana la ea, dar am scos-o din pamant si radacinute nu prea mai avea asa ca am pus tulpinitele in apa. Pana acum sunt bine, sa vedem in perioada care urmeaza cum se manifesta
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
sa ne spui si noua cum evolueaza. nu am pachira, dar e o planta care imi place si candva chiar ma gandeam sa imi iau una.
succes!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ieri o planta imensa :D
M-am uitat cu atentie si am constatat ca proprietarul respectivei o tunsese in numeroase
rinduri dindu-i o forma columnara.Nu stiu sa va spun exact cum a executat taierile cert este ca arata super bine asa cum era.Inalta si zvelta :)
 
am ingrijit o pachira 4 luni si mi-a parut rau sa ma despart de ea...nu am putut sa o car in bagaj.dar ce am observat?!daca ii tai crengutele...pe langa faptul ca ii dau lastari noi,ce tai si bagi in apa ii da radacini...ce am avut yo erau 4 plante impletite si incepusera sa creasca foarte mult....de aia am aplicat taierea.
 
ah ca am uitat....parca despre pachira se spune ca este un barometru al afacerilor...de aia oamenii de afaceri (cei adevarati :) nu astia de la noi care fura....a fura nu inseamna sa faci afaceri) isi fac cadou o pachira. daca planta merge bine inseamna ca afacerea e pe drumu' cel bun. yo nu fac afaceri dar in momentul cand am inceput sa am grija de ea arata jalnic...acum arata super (nu ma laud :rofl: )...
 

lelia

Well-Known Member
Deci ,daca e asa cum spui tu,inseamna ca de acum voi sti daca-mi merg afacerile...cu flori... :rofl: caci tocmai am luat in ingrijire. barometrul:
 
merg binisor :) ....dar cu "criza" asta pe care toata lumea o invoca,si la ce vezi la tv....nu stiu, cred ca si planta e "dereglata".... :rofl: .planta arata bine.
 
as vrea sa pun o poza cu pachira (nu se vede prea bine dar e ceva)...am uitat cum pot sa o adaug la pozele care deja le am puse pe net....help!!
 

lelia

Well-Known Member
Au trecut aproape 5 luni de cand am cumparat-o.Am vrut sa-i schimb ghiveciul de mai multe ori ,dar dupa o inspectie a radacinilor ,am renuntat .Acum planta a crescut binisor ,zic eu ,asa ca am decis sa-i schimb vasul .Am ramas putin confuza ,nu prea avea radacini :?



Va dati seama ca atunci cand am luat-o ,nu avea radacini ,deloc :|
Cred ca am avut noroc ,altfel nu pot sti cum de mai traieste .
 

marean

Active Member
Ce mare a crescut,felicitari Lelia,arata foarte bine !!!
Mie imi place efectul bazal creat cand sunt mai mult plantute ipletite,baza tulpinilor se ingroasa si totul e foarte decorativ .
 

lelia

Well-Known Member
A trecut ceva vreme de cand am pus primele poze cu plantuta mea .E o planta care-mi place mult (imi plac plantele decorative prin frunze ),dar ma streseaza mereu ,este foarte indragita de paianjenul rosu ,frunzele se pateaza ,se rasucesc ,devin inestetice .Am defoliat-o de 'en ori ,am stopit cu fungicide ,insecticide ,nu reusesc sa scap de ei .Chiar daca acum arata acceptabil ,nu e asa cum mi-as dori .

 
Sus