Padure de Coleusi

cornelia

Fondator
Membru staff
La intalnirea din februarie de la Obi am cumparat la plesneala un pachet cu seminte. Tot la plesneala le-am si plantat: in jardiniera cu clematite de la serviciu. Si acum am adevarata padure.

Faza 1: abia rasarite



Faza 2: au inceput sa creasca



Faza 3: padurea



Sper ca experimentul meu ... paduros sa fie relevant pentru amatorii de plantat seminte diverse.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
In cat timp au crescut asa, Cornelia? Si mai am o intrebare: au stat la umbra, la soare???
Arata super in jardiniere si vreau sa le incerc si eu :D - multumim de pont :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai am aranjat jardinierele la sfarsit de mai cred, semintele "le-am aruncat" prin iunie. Deci in 3 luni aproximativ. Un pachetel de seminte populeaza o jardiniera de 1 m si ceva. Au avut soare pana la pranz si dupa aceea umbra.
 

ena

Member
Cornelia, eu am plantat samanta cu samanta coleusi si abia au iesit unu sau doi care au si murit intre timp... iar tu zici ca "le-ai aruncat" si ai o adevarata padure... :eek: . De la ce firma erau semitele? Arata extraordinar in jardiniera asa multi.
 

daisy111

Active Member
In primavara am pus si eu doar cateva seminte si mi-a iest o ditamai tufulita. :D Am crezut ca or sa iasa si alte culori,cum arata pe plic,insa toate sunt cu frunze rosiatice. :( Dr acum e problema,la iarna imi va rezista?sau tre sa-mi iau gandul de la ele? :?
 

ena

Member
Daisy daca le tii in casa, rezista. Eu am una de vreo 4 ani. O tot tund si o tot intineresc ca treptat isi pierde frunzele de la baza daca imbatraneste.
 

adana

Member
de care ai daisy,cu frunza rosie,fara verde,ca am si eu 2 neamuri,k imi plac mult.si daca pana la intalnire nu fac rost de rosie,o sa te rog sa imi aduci si mie un firicel,k se prinde f usor.si iti aduc si eu din cele 2 ale mele,daca iti plac.ce zici?
cornelia ,cred ca se vedea frumos sa pui intr-o jardiniera mare,de 1 metru ,mai multe culori.parca am vazut la cineva pe forum,dar intr-un ghiveci mai mare.dar daca tu doar ai aruncat semintele,cred ca nici nu le-ai dat mare importanta,pana ai vazut ca a crescut ditamai padurea :)
 

daisy111

Active Member
Adana sigur ca am sa-ti dau. :wink: Da,e cu frunzele rosii,am sa pun mai tarziu si o foto. :D Chiar mi-ar placea si alte culori,mie din plic mi-au iesit doar asa cu rosii toate.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca vreti ceva din padure, ziceti. Pe la sfarsitul lui septembrie oricum va trebui sa fac ceva cu ei. :wink:
 

adana

Member
off,asa am si eu.credeam ca e cea cu frunza rosie toata.mai caut. :wink: daca va place din ale mele,pun la prins.
 

ena

Member
Adana, tufa mea cea batrana e cu frunza rosie, dar nu stiu daca este ce cauti tu... trebuie sa vad daca gasesc vreo poza. Problema este ca nu prea am timp sa pun pachet si nici nu am pus plante prin posta pana acum... dar daca asta este, pot incerca sa pun la inradacinat si sa iti trimit macar o bucatica (e cam cheala planta) ca sa o inmultesti.
 

ena

Member

Dupa cate vad cred ca este la fel ca cea pe care o tii in mana, dar a mea sta la lumina mai puternica si este mai rosie.
 

adana

Member
daisy,am promis cam multe pt intalnire,tot ce treb sa faci,e sa imi amintesti,k eu sunt mai aeriana.si iti aduc si urzicuta. :D
ena,stai linistita,k nu treb sa chinuim o biata urzicuta tocmai de la iasi,pana la ploiesti.gasesc eu si mai aproape.iti multumesc mult pt oferta :*
 
Sus