Paulownia

happy

Well-Known Member
elianna a spus:
Probabil ca cei cultivati langa Tecuci sunt pentru cherestea fiindca spunea ca asteapta sa primeasca 50 euro pentru fiecare. Ai mei sunt unul din soiurile ornamentale dar nu stiu care.
De unde l-ai cumparat?Poate stiu ce soi este,elogata are flori albe iar tomentosa roz.
 

elianna

Well-Known Member
happy a spus:
De unde l-ai cumparat?Poate stiu ce soi este,elogata are flori albe iar tomentosa roz.
Dragut din partea ta, multumesc dar ... semintele mi le-a oferit cineva care le avea de la altcineva :? Daca diferenta e data de flori, astept sa infloreasca :)
 

elianna

Well-Known Member
M-am hotarat sa plantez un paulownia in curte cam la 1m de zid. Este vreo problema cu radacinile, adica pot sa-mi afecteze zidul?
 

nicolae68daniela

Active Member
Dupa bruma de saptamana trecuta paulownia mea si-a pierdut frunzele. Are 3 ani, ca si varsta, asa am cumparat-o in primavara, mai trebuie sa o protejez?
 

happy

Well-Known Member
elianna a spus:
M-am hotarat sa plantez un paulownia in curte cam la 1m de zid. Este vreo problema cu radacinile, adica pot sa-mi afecteze zidul?
Lasa 2 m cel putin fata de zid si cred ca si asa este aproape.Crengile vor atarna cand arborele va fi mare ;-)
nicolae68danielaPaulownia rezista si daca are 10cm chiar daca iarna este grea.Ce inaltime are?
 

happy

Well-Known Member
Nu are legatura cu taieturile,unii scrijelesc tulpina sa se lemnifice mai repede.Nu stiu daca metoda este viabila.
 

Cleo

New Member
Am si eu o intrebare:
Am plantat 2 butasi de Paulownia lemnificat care aveau câțiva muguri mici pe ei...aceștia s au uscat si eu i am rupt din aceasta cauza,întrebarea este:vor da alți muguri/voi reuși sa am 2 copaci de Paulownia in ciuda acestei situații?multumesc
 

Ionel

New Member
Am plantat si eu un Paulownia acum 5 ani , este inalt cam de 15m, dar nu a facut inca flori, site cineva dupa cat timp face sau daca mai face vreodata ?
 
Sus