Pepiniera cu pitice

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai am o intrebare: cum va organizati pepiniera asa incat sa nu va umpleti casa de paharute, ghivece si borcanase? A descoperit careva o metoda de ordonare si in cazul hoyelor? Stiut fiind faptul ca scot lastari foarte luuuungi cu tendinta de a se agata de orice...
 

tinaM

Member
Buna intrebare, Cornelia, vad ca nu a raspuns inca nimeni; n-am sa raspund nici eu, ca astept ideile voastre. Eu inca sunt la stadiul de borcanele-paharele pentru inca vreo cateva soiuri, doi butasi noi si alte dubluri, dar e drept ca pun mai multi butasi in acelasi paharut.
Pentru lastarii nedisciplinati, usoara "gatuire" cu agrafe de par (din alea "pentru orhidee") -- asa se invata minte repede.
 

Sash

Active Member
Ma necajeste rau butasul de kentiana. Desi avea radacinute cand l-am primit la ceva timp am observat ca s-a uscat tulpinita pana la primul nod. L-am luat la verificari si ii disparusera radacinutele. Am taiat partea uscata pana la primul nod, am taiat cele 2 frunze de la nodul respectiv si l-am infipt iar in pamant, sub pet. Ii mai ramasesera deasupra 2 noduri din care unul cu o frunza. Azi i-a cazut si frunzita ramasa. Nu disper de tot ptr. ca am senzatia ca i-a dat o radacinuta aeriana la noduletzul de deasupra, dar nu-mi dau seama ce a avut prea mult sau prea putin - umiditate, lumina, caldura... si nu stiu ce-as putea sa-i fac sa-l conving sa nu moara....
 
Sus