Pergole din lemn-informatii tehnice

iogamac

Member
CUM CONSTRIM O PERGOLA - film romantic
producator: padrian
regia: padrian
imagine: padrian
sunet: padrian
recuziter: padrian
machiaj: padrian
distributie: constructor: padrian,
proiectant: padrian
beneficiar: padrian

asteptam cu nerabdare... :)
 

dana

Member
iogamac a spus:
CUM CONSTRIM O PERGOLA - film romantic
producator: padrian
regia: padrian
imagine: padrian
sunet: padrian
recuziter: padrian
machiaj: padrian
distributie: constructor: padrian,
proiectant: padrian
beneficiar: padrian

asteptam cu nerabdare... :)
+

Si actorii Iolanda?
prim-vedete din randu'intai tinerelele
Iza
Mimish
Bridget
randu'2 si care asigura spatele
Iolanda
Dana
Miha
si treaca de la mine si un barbat desi s-ar putea sa faca front comun cu Padrian - Ion
Poate il lamurim noi ca si el e-n pana de tarndafiri si are gradina mare :)
Pe Roxana o lasam deoparte ptr.ca nu e frumos sa-nvatam copilu'la prostii
Si sefa sa vina sa-l ia pe proprietar la intalnirea cu ceilalti membrii ca noi sa avem spatiu de manevra
 

iogamac

Member
multumim pentru informatii.
o treaba facuta cu mult simt de raspundere si cu atentie la detalii pe care unii le considera mnore.
eu am bola detaliilor :)
 

tranda09

Member
Am comandat o pergola 1,80X 1m ( dimensiuni luate cu extremitatile tuturor "extremitatilor", cu lemnul meu si fara montare = 500 ron. Am ramas bouche be, dar am platit. Greseala de neiertat- nu am intrebat inainte cat va fi.
 
A

Anonymous

Guest
tranda pt aproape 2mp de constructie? si cu materialul tau?
modelul de la padrian?
langa corbeanca sunt unii care au totfelul de constructii din lemn,fabricutza e la brashov.......pana la sinaia nu era chiar departe
in cat timp e gata?
 

iogamac

Member
inttdeauana trebuie intrebat pretul...acum depinde, daca au dat lemnul cu solutie antifungi si lac cu filtru uv pe baza de apa, daca lemnul e tratat, dimensiunile scandurilor si dulapilor...putem face un calcul sumar. nici nu mai stiu cat e mc de cherestea. oricum trebuie sa te targuiesti cu ei si sa pui foarte multe intrebari.
eu am facut casa aproape singura...si stiu ce inseamn mesterii :)
 
A

Anonymous

Guest
[cu mesterii oricat te-ai targui tot gasesc sa te fure sau sa mai lase ceva de facut care e in alt pret.
trebuie sa stai cu okii pe ei
am senzatia ca la montaj ii mai iau inca 500
si oare cat mai cer pt fundatzii?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Hai sa va arat si pergola mea - e facuta asa cum si mentionam de sotul meu.
Cred ca a fost gata in martie - in jurul ei am plantat pe doua laturi trandafiri roz pal urcatori intercalati cu clematite....pe gardul din spate am pus lonicera, glicina, vita canadiana, mai mult in disperarea de a avea si noi o protectie 'naturala'.
Gradina este foarte tanara, o parte din copaci au fost plantati vara trecuta iar restul sunt plante din primavara asta.

Cam asta e - pergola asta e un soi de foisor daca vreti dar care va avea un acoperis natural din trandafiri dar asta peste vreo 2-3 ani :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Functional poti spune ca e un foisor dar e o structura pt trandafirii cataratori...un foisor n-ar fi trebuit sa aiba acoperis?? Pergola are doar barnele orizontale de sprijin pentru plante. Gresesc?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Foisor, pergola, ca mai conteaza. Important e ca e foarte frumoasa, si daca mai e si facuta de voi, satisfactia e mult mai mare. Am inteles ca glicina e foarte puternica atunci cand creste si deformeaza si distruge suportul pe care sta, daca nu e foarte solid.
 

mirela06

Active Member
Gradi1, draaaga mea. Este minunate si pt ca ai un sot atit de indeminatic, cinste lui, admiratie si sa fiti sanatosi :)
 

mirela06

Active Member
Mnina, draga mea. Pai pergola este inalta de 3 m. Au avut stilpii, cind i-a adus 3,5m. Cei care au lucrat la ea mi-au spus ca 50 cm. ai baga in pamint. Au facut o groapa de peste 80 cm. , destul de lata, au pus pietre, ulei ars de motor( de la masina), au dat si pe capetele stilpilor, ia pus in pamint si de jur-imprejurul lor au pus iar amestec de pietris si nisip, au avut ceva cu care au batut sa se taseze, au turnat iar ulei de motor si 10 c. au pus ciment. Mi-au spus ca nu mai are moarte. Acum eu ce sa cred :? Zic , multumita, ca asa o fi :D
 
Sus