Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mikiduzza

Member
40!?!?!?!? :eek:
da ce i-ai dat sa "pape"???
a mea reinflorita (ca e doar una :) ) mi-a facut dupa vreo 2 ani de slujbe vreo 5 floricele... :rofl:
oricum eu o iubesc si asa, ca acuma vad ca si-a dat drumul la facut radacini, si o frunza...
super, inseamna ca le chiar prieste la geam in soare.. :wink:
 

nely

Member
Da mikiduzza, are flori maruntele dupa cum se vede, se pare ca i-a priit la soare si inca ii place...acum continua cu floricele pe tijele vechi, doar ca fiind prea cald la mine (sud) nu au rezistat mult timp inflorite...de aceea tb sa rezolv problema....dar sa stii ca le-am fertilizat f putin (doar de 3 ori in decurs de 6-7 luni), le supraveghez cu betisorul in substrat sa verific umiditatea :wink:
 

mikiduzza

Member
fara ingrasamant si atat de multe flori?
raman tot mai uimita si ma bucur in acelasi timp :D
se pare ca eu am prins niste mofturoase :)
bravo tie, si sa le mearga cel putin la fel de bine si de-acum inainte :giggle:

LE: gata gata acuma cu lauda ca devin invidioasa.. :rusine: :rofl:

Pe ale mele le voi trata cu indiferenta ca voi pleca de-acasa 3 luni, poate o sa le fie dor de mine si ma asteapta cu flori :rugaciune:
ce planuri imi fac.. :visator: :rofl:
 

nely

Member
Diana multumesc frumos :oops:
Si da....mikiduzza anul acesta a inflorit prima data, o am din vara trecuta si atunci a avut multe floricele dar cu acomodarea dupa transport (pt ca mi-a trmis-o o persoana foarte draga din Timisoara)...o parte din bobocei au picat, acum a fost tare floricioasa, dar nu miroase...nu-i nimic, oricum nu ma asteptam la o asa surpriza si imi e f draga :D
 

nely

Member
Va multumesc frumos, sper ca si floricelele voastre sa fie cel putin la fel de harnicute :D
 

nely

Member
La mine in casa e destul de mare diferenta intre camere...in dormitor unde orhideele sunt in geam le cam arde soarele dar "se misca" mai repede si florile tin mai putin...iar in sufragerie unde le am dupa perdea florile tin mai mult, frunzulite fac mai greut, au un "verde" mai intens, se misca mai lent...dar am incercat sa le las sa se acomodeze fara fertilizare intensa, mai slabut...
 

mikiduzza

Member
probabil asta sa fie explicatia ca ale mele stau in sufragerie, pe o comoda exact langa geam, dar in fata geamului am balcon, deci nu le bate soarele..
una dintre ele care sta putin mai depare de geam chiar cere si mai putina apa, cam la 2 saptamani. probabil ca lumina nu e asa intensa, asa ca si ritmul e mai incet..
 

nely

Member
Da mikiduzza, si la mine este balcon la sufragerie, deci orhideele au soare indirect... si le ud mai rar pt ca substratul se svinta mai greu...deci asa evolueaza normal... :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nely e superba pala ta cea alba-crem.Imi place enorm!
Grija mare in schimb la soarele puternic ce va veni de acum inainte.
Eu am avut anul trecut o phala pe pervazul unui geam vestic si i s-a ars o frunza.Noroc ca am vazut la timp si am mutat-o fara sa pateasca nimic planta.
 

diana999

Active Member
una din orhideele mele are frunzele stafidite. am vrut sa-i schimb pamantul dar are o tija noua. ce ma sfatuitzi ? multzumesc anticipat :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Diana stafidite in ce sens?
Sunt moi frunzele?
se poate sa fie ori din cauza ca nu a fost udata ori de la prea multa apa.
Eu una as umbla la radacini sa vad daca nu cumva sunt putrezite pentru ca as prefera sa salvez planta.Tija cu flori va mai putea face mai tarziu.
Dar eventual arata-ne niste poze si da-ne mai multe detalii legat de cum o uzi si locul in care o tii.
Bafta mare!
 

diana999

Active Member
Nu pun poze pt ca arata rau :) majoritatea radacinilor arata rau si m-am gandit sa le tai dar apoi a aparut noua tija si nu stiu ce sa aleg. le-am udat mai rar dar e si posibil sa fi stagnat apa in farfurioara...
Frunzele sunt moi.
 

andreiacamelia

Active Member
Si eu sunt de parere sa sacrifici tija in favoarea plantei. Face un efort prea mare sa infloreasca! Mai bine te asiguri ca ai planta sanatoasa si pe urma are timp sa infloreasca!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus