Phalaenopsis part 4

malina

Member
Buna din nou :giggle:. Am primit ieri o orhidee superba, insa are frunzele moi si colorate in verde, galben si de la jumatate un fel de visiniu. Victor ajutor! :cry:
Vezi atașament 1916 Vezi atașament 1917
Vezi atașament 1918 Vezi atașament 1919 Vezi atașament 1920 Vezi atașament 1922
Am transplantat azi aceasta orhidee si in timp ce ii verificam radacinile am descoperit o insecta destul de mare de culoare maro. :( Am reusit sa o prind, insa mi-e teama sa nu fi lasat oua pe orhidee. Nu am facut poze, insa era foarte asemanatoare celei din poza.
2%20Bugs%2011%20%20Click_thumb%5B1%5D.jpeg
 

Atașamente

Ultima editare:

Roxanna

Active Member
Buna ziua ,vreau sa va prezint si mica mea colectie (7 la numar) au fost mai multe insa le-am pierdut pe drum .
Acetea pe care le am acum implinesc curand 2 ani de cand ma bucura cu florile lor,problema mea este faptul ca iarna aceasta nu m-au mai bucurat atat de mult cu flori precum anii precedenti si imi este frica sa nu le pierd,au fost toate 7 inflorite anul acesta pana in septembrie octombrie insa de atunci doar una s-a aratat curajoasa!Am si link-ul cu poze poate va puteti da o parere.
Multumesc :rose:
http://s799.photobucket.com/user/helisa ... ow/Orhidee
Buna!
Am observat cateva probleme. Una dintre plate are tija terminala, ceea ce inseamna ca nu vor mai creste alte frunze din centru. Dar sunt sanse mari sa produca un keiki bazal, asa ca nu te necaji. Alta orhidee pare deshidratata. Ai verificat radacinile? In poza nu prea se vad.
 

IoanaC

New Member
Imi poate spune cineva daca e ok pentru orhideele in stare de vegetatie(frunze si radacini noi, fara flori) tipul asta de ingrasamant?tmp_8814-20160425_1635001884407254.jpg
 

IoanaC

New Member
Revin cu o problema la care nu ma asteptam :) la 2 din orhidee am observat ca incep sa apara niste pete mici albe pe scoarta si cand am vazut ca se raspandesc tot mai mult am zis ca le schimb de tot scoarta si rezolv problema. M-am pregatit de treaba si cand am deschis punga cu scoarta am descoperit ca si scoarta nefolosita avea aceleasi pete, deci n-am mai schimbat nimic. Astazi am cumparat alta scoarta, de la alta firma, ca sa nu mai am probleme. Surpriza a fost ca pe langa petele de care ziceam, scoarta abia cumparata mai are si niste puricei mici. Intrebarea mea e...ce fac? Las orhideele asa, incerc sa fierb scoarta cu pete sau cumpar iar alta scoarta? M-am gandit ca de la umezeala se fac petele, dar totusi celelalte orhidee la care n-am schimbat substratul nu au nimic...
 
Ultima editare:

yo_man

Active Member
Scoarta fiind un substrat organic, este normal sa fie atractiva pt tot felul de gânganii și fungi. Gânganiile nu fac rau plantei. Alege bucățile care nu au pete.
 

IoanaC

New Member
Pe mine mai mult ma sperie petele..ma gandesc ca daca e un fel de ciuperca degeaba aleg sa fie fara pete ca daca sunt spori pe ele apar din nou. E posibil sa rezolv ceva daca fierb scoarta?
 

yo_man

Active Member
[E="IoanaC, post: 759805, member: 185693"]Pe mine mai mult ma sperie petele..ma gandesc ca daca e un fel de ciuperca degeaba aleg sa fie fara pete ca daca sunt spori pe ele apar din nou. E posibil sa rezolv ceva daca fierb scoarta?[/QUOTE]

Poti sa încerci sa o fierbi, eu n-am încercat.
Eu mă gândesc sa folosesc Leca ca substrat, sa experimentez măcar pe una pt început.
 

IoanaC

New Member
[E="IoanaC, post: 759805, member: 185693"]Pe mine mai mult ma sperie petele..ma gandesc ca daca e un fel de ciuperca degeaba aleg sa fie fara pete ca daca sunt spori pe ele apar din nou. E posibil sa rezolv ceva daca fierb scoarta?
Poti sa încerci sa o fierbi, eu n-am încercat.
Eu mă gândesc sa folosesc Leca ca substrat, sa experimentez măcar pe una pt început.[/QUOTE]

Am uitat sa povestesc ce-am facut :) Am fiert scoarta, si cea noua si cea veche, am observat pete albe inclusiv pe radacinile orhideelor si am incercat sa le curat dar nu s-au luat toate. M-am enervat si in aceeasi zi am fost si am gasit substrat de la Compo care desi era jumatate turba a fost ok dupa ce am ales numai scoarta. Sper de acum sa fie ok, desi vreo 2 inca mai au puncticele albe.
Am pus si 2 poze cu radacinile inainte sa le curat cat de cat, sunt curioasa daca a mai avut cineva asa...
 

Atașamente

Adri

Active Member
image.jpg image.jpg
Bună, Mălina!:openrose:
Eu cred că este tijă.Tijele se opresc din creștere datorită noilor vegetări.
Eu am multe cazuri în care au stagnat tijele florale.Planta face alegerile, uneori alege tija, și stagnează frunza, dar sunt cazuri când se dezvoltă toate vegetările.
Ce stagnează nu se mai dezvoltă, așa rămâne.
Buna tuturor ! Victor ,dacă zici ca ce stagnează rămâne asa....înseamnă ca la mini phala mea s-a produs o minune Cand au dat tijele ,doar una s-a dezvoltat,cealaltă a stagnat si ma gândeam ca asa rămâne . După ce au trecut florile la cea care a avansat,am tăiat vârful ...si surpriza s-a produs...cea care a stagnat ,asa arată acum
 

Adri

Active Member
Vezi atașament 2887 Vezi atașament 2887
Buna tuturor ! Victor ,dacă zici ca ce stagnează rămâne asa....înseamnă ca la mini phala mea s-a produs o minune Cand au dat tijele ,doar una s-a dezvoltat,cealaltă a stagnat si ma gândeam ca asa rămâne . După ce au trecut florile la cea care a avansat,am tăiat vârful ...si surpriza s-a produs...cea care a stagnat ,asa arată acum
Este cea mai harnică dintre toate 18
 

Adri

Active Member
M-am gandit de mult timp sa fac o experiența si sa mut phalele in bile de argila. In seara asta mi-am facut curaj si am mutat doua...una care nu prea ii mergea bine si una care am salvat-o de la o prietena....poate va amintiți de ea,va spuneam ca era albastra artificial si era "varza" Si-a revenit ...are rădăcini noi si frunze a facut vreo 3 sau 4 la mine. Acum ii mergea foarte bine,dar am zis:hai sa risc!!! Vedem ce o fi....sper ca bine
 

Adri

Active Member
image.jpg image.jpg image.jpg
M-am gandit de mult timp sa fac o experiența si sa mut phalele in bile de argila. In seara asta mi-am facut curaj si am mutat doua...una care nu prea ii mergea bine si una care am salvat-o de la o prietena....poate va amintiți de ea,va spuneam ca era albastra artificial si era "varza" Si-a revenit ...are rădăcini noi si frunze a facut vreo 3 sau 4 la mine. Acum ii mergea foarte bine,dar am zis:hai sa risc!!! Vedem ce o fi....sper ca bine
 
Sus