Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
dana1705 a spus:
:) Eu chiar cred in telepatie.

O sa fac asa cum mi-ati spus. Citisem pe undeva ca din tija veche ies alte flori, dar se pare ca in cazul meu nu..
Multumesc fetelor. :D
Pot sa apare noi lastari pe tija veche....Ideea este ca aceasta sa nu se usuce.Daca se usuca inseamna ca planta a decis sa renunte la tija.Astfel isi conserva energia... :D
 

danya

Active Member
Aha. :D Am taiat-o,dar nu de tot.Acum astept. :D Am vazut ca are pe tulpina un "mot" verde. Ce o fi? :?
 

danya

Active Member
E prea mic,nu cred ca se va vedea. O sa incerc sa fac o poza, daca nu mai las sa creasca.
Chiar sa fie tija? :visator: E prima orhidee pe care o am si nu mi-am pus sperante ca o sa faca flori la mine. :D Am primit-o cu flori, dar am zis ca cine stie cand o sa mai vad altele.. :oops:
Ma surprinde ca abia s-au trecut primele flori.
 

anyny

Member
pai de obicei florile rezista mult timp.
mai asteapta un pik sa vezi mugurasul acela daca creste, apoi fa o poza sa vedem despre ce e vorba.
iti tin pumnii :)
 

CristianG

Well-Known Member
dana1705 a spus:
E prea mic,nu cred ca se va vedea. O sa incerc sa fac o poza, daca nu mai las sa creasca.
Chiar sa fie tija? :visator: E prima orhidee pe care o am si nu mi-am pus sperante ca o sa faca flori la mine. :D Am primit-o cu flori, dar am zis ca cine stie cand o sa mai vad altele.. :oops:
Ma surprinde ca abia s-au trecut primele flori.
Motul acela verde se afla deocamdata in stare latenta.Inca nu a inceput sa creasca.Si eu am pe tijele taiate aceste moturi.Din acea zona ar trebui sa se dezvolte alte "ramurele" cu flori. Daca tija ramane verde si nu se usuca definitiv, exista mari sanse ca planta sa infloreasca din nou. :) :mrgreen:
 

anyny

Member
inca nu-mi dau seama ce ar putea fi: tija florala sau radacina. :(
mai asteapta un pik sa creasca si apoi mai vedem.bafta :)
 

CristianG

Well-Known Member
dana1705 a spus:
Radacina zic si eu.
Da, face radacina...Dar nu arata bine deloc planta...Are destul de multe radacini uscate.Oare cum arata radacinile in interiorul ghiveciului transparent? O poza te rog... :eek: :?
 
Parerea mea e ca e tija. De multe ori se intampla ca o planta care se afla intr-o stare precara sa produca flori pentru a-si asigura supravietuirea, prin seminte. Face parte din sistemul ei de conservare. Ramane ca timpul sa dea dreptate unuia sau altuia dintre noi. Succes.
 

CristianG

Well-Known Member
Faine flori are prietena ta.Sa-i traiasca!Imi plac foarte tare phale albe.Sunt atat de minunate....Parca sunt fluturi albi.... :)
 

gabiee

Active Member
nu stiu , o voi intreba ... nu m-am gandit sa o miros
cand le-am vazut primul meu gand a fost sa le pozez sa va arat si voua , mie tare mult mi-au placut :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus