Physostegia

mymo

Active Member
Chiar azi am vorbit cu o babututa in piata sa-mi aduca cu radacina....bine ca stiu cum o cheama :D imi place mult de tot.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bunica o avea in gradina si inflorea toata vara. Cand ma duceam eu in vacante o gaseam frumoasa. :) Ii spunea margaritar de vara.
 

bebe Iris

Active Member
Acum vad ca am si eu doua in gradina, nu stiu prin bunavointa cui le-am capatat :oops: , cred ca a lui Kinga :D , multumesc :D
 

alfa

Active Member
Bebe Iris, nu sunt de la mine. Eu nu am.:nu stiu: Abia acum am descoperit-o, dar imi place tare mult. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Din pacate nu vrea deloc sa se inmulteasca prin seminte. La cate seminte face, ai zice ca anul urmator o sa ai o padure intreaga in locul respectiv, dar nici vorba de rasaduri noi. :(
 

IZA

Active Member
Prin despartirea tufei toamna . Eu am luat cateva radacini toamna si acum e ditamai tufa frumoasa. E destul de inalta.
 

bebe Iris

Active Member
alfa a spus:
Bebe Iris, nu sunt de la mine. Eu nu am.:nu stiu: Abia acum am descoperit-o, dar imi place tare mult. :D
:) :oops: atunci mai trebuie sa ma gandesc de unde o fi...
gata stiu :idea: ...am cumparat-o de la o tanti din piata care mi-o recomanda ca "floarea miresei", zicea ca o vrea toata lumea cu radacina cand duce flori taiate la piata, dar primavara cand duce rasaduri, nimeni nu o recunoaste si nu o cumpara :rofl:
 

Luciana35

Member
Si eu am cateva fire si mi-e tare draga.
A incercat cineva sa o inmulteasca prin seminte? Oare cand se seamana?
Am vazut pe net ca este si roz, e la fel de frumoasa.
 

nick1971

Active Member
stiu aceasta floare de cand eram copil, dar abia acum am aflat cum o cheama :D si mie-mi place foarte mult
 

lelia

Well-Known Member
Si eu la fel ,o am de foarte multi ani in gradina .Acum am descoperit ca sunt si roz-lila ,sunt foarte frumoase combinate :visator:
 
Sus