Plan si sfaturi pt. o gradina de la '0'

adrianam

Well-Known Member
Am ocazia sa-mi exersez 'talentul de gradinar' pe o gradina in suprafata de 40x25m, imprejmuita cu gard de sarma. Latura de 40 este spre strada si orientata spre nord.
Anul trecut am avut o tentativa dar s-a soldat cu esec total datorita caldurii si uscaciunii de peste vara.
In prezent, in acel pamant se gasesc cred toate plantele de campie - incepand de la pir, scaieti pana la rugi de mure, papadie, maci.
Ce ma sfatuiti sa fac si in ce ordine?

Eu ma gandeam sa fac rost de folie neagra si sa incerc sa acopar toata suprafata. Inca nu stiu daca se gaseste si unde ar trebui sa caut mai ieftina.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc, Cornelia!

Mai fac cateva precizari.

Eu as vrea sa reusesc sa fac ceva cat de cat acceptabil, pentru ca sotul meu sa fie de acord ca merita sa dai apartamentul pe o casa cu gradina.

Pe teren este o fantana pe care am forat-o anul trecut. Inca nu stiu daca vom lua pompa sau nu.
Doar in spatele casei este un teren locuit. Pe laterale este camp viran, deci sursa permanenta de seminte si radacini de buruieni.
La gradina voi putea trece doar 1-2 zile pe saptamana, dupa servici si eventual sambata toata ziua.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acum vreo cativa ani am incercat sa amenajez gradina socrilor in conditii similare. Terenul era mai mare, dar la fel de dificil (este inconjurat de case, dar pe el a fost plantata vita de vie dupa care a fost scoasa doar partial). Experimentul n-a reusit, pentru ca la vremea aia nu stiam niste lucruri dar si pentru ca aveam extrem de putin timp. Faptul ca nu te poti duce pe acolo decat de 1-2 ori pe saptamana poate fi o problema - in functie de ce anume vrei sa plantezi.
 

mirelush

Member
adriana, ce fel de gradina vrei sa amenajezi ? Ce inseamna cat de cat acceptabil? Este o constructie sau nu pe teren ? Daca nu este acum, va fi in viitor ? Faci o constructie provizorie ? Un gratar, un foisor ?
 

adrianam

Well-Known Member
Terenul este parloaga.
Daca incepe sa se intrevada ceva interesant, poate ca va aparea si un foisor sau o casuta mica - eventual pentru unelte de gradinarit. Al meu sot nu vrea in ruptul capului casa pe pamant- deocamdata- sper eu :mrgreen: .
 
ai arat in toamna , daca nu asteapta pana inverzeste toata gradina si da cu un erbicid total si dupa 3 saptamani ara si faci o gradina de vis adica si cu frumuseti si cu utile , poti planta niste pomi fructiferi din zona , capsuni etc. parerea mea, dar sa sti ca oricum ai face, toate presupun un efort din partea familiei si apoi vine si bucuria unui lucru facut cu drag si pricepere. succes
 

calin123

Member
sunt de parerea lui constantin dar sa stii ca de pir si de rugii de mure nu vei scapa usor cu tot ierbicidul total vei avea mult de furca .zic totusi in prima faza pune dupa ierbicid si arat pune pomi ,apoi un strat de flori ,trandafiri etc si asa incet incet vei prinde gust sau solutie radicala angajeaza o firma specializata ..dar costa .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Avind in vedere ca nu ai nici cum uda din abundenta si mai ales ca nu ai pe cineva care sa aibe grija de acel spatiu.......pomii sunt solutia ideala.Daca pui trandafiri nu stiu zau daca nu trebuie sa angajezi si un paznic :rofl: ca deh.....stii cum e la noi!Locul este generos insa cele doua neajunsuri te cam impiedica sa te desfasori asa cum banuiesc eu ca ai dori ca mare iubitoare de flori ce esti.Poate numai sa ai incredere in vecinii pe care ii ai in spate sa se uite "peste gard" :)
 

schlucky

Member
- un plan "in creion" sau in gand cel putin .... la ce vrei si ce vrei sa faci acolo
(daca nu vrei sa fie un loc de refugiu:grill, relaxare, as face un fel de gradina de legume, livaduta ..... // daca vrei sa fie o oaza de relaxare, m-as rezum la 2-5 fructiferi, iarba, flori, laculet si un coltisore cu "leguminoase")

-pamant arat, ierbicidat, eventual inlaturat pietrii, si inbunatatit daca e cazul

- in functie de ce vrei sa faci acolo, ai putea sa stabilesti caile de acces la diferite zone: unde vine gratarul, spre fantana, spre locul unde se serveste masa, spre "leguminoase", spre coltul unde troneaza o banca intr-un loc mai linistit (loc de citit, meditare langa un trandafir catarator, sau sub un copac,....)

- dupa ce ai "cararile" ta gandesti cam cat saptiu ai nevoie pt. fiecare , si eventual cum il delimitezi ..... iar apoi ai putea pe locul ramas sa pui iarba
avand deja carare, chiar daca zona de legume si flori e mereu in lucru, nu strici evolutia ierbii, caci ai cararile

- la iarba m-as gandi ce vreau: gazon care sa iti ia ochii (care necesita multe ingrijiri, udati, calcar, minerale, ingrasamant, verticulare ......) si in primul rand nu e loc de joaca si nici macar de plimbare; sau o iarba de "teren" formata din 3 soriuri de iarba diferita (umbra, pt. teren si eventual "edel" ) .... care se multumeste cu o tundere saptamanala, isi revine mai usor dupa seceta, nu iti "bea" chiar asa de multa apa, .... si se ridica frumos dupa o tura de tavaleala a copiilor, sau o partida de football a adultilor

-pt. flori:
-daca nu ai timp de ele mult....m-as indrepta spre flori care nu iti cer asa des atentia: hortensii, trandafiri, levantica, ceva flori de "camp" (ochiul boului, gura leului, galbenele....) , bujor, gladiole, crini ...
 

schlucky

Member
ah si daca e faza de convins sotul ..... tu il cunosti ...deci foloseste-i slabiciunile ...daca sti ca nu are un deget verde ... orienteaza-te la inceput spre lucruri si munci care nu il necesita

-daca ii place sa se uite la un meci de football, sau sa stea pe banca seara sa fumeze o tigara .... oferai la inceut ideea asta, pune in practica, si cand v-a prinde "radacini" incet in gradina, cand va vedea ce inseaman sa stai intr-o seara de vara pe terasa sa bei o bere la lumina stelelor si facliilor, sau sa vezi un meci la gradina in cabana, ... vei incepe atunci si cu "partea" care te intereseaza pe tine ... amenajarea propriuzisa si flori pana nu mai le sti numarul :eek: :oops:
 

mirelush

Member
adriana, te-am intrebat daca ai de gand sa construiesti ceva tocmai pt. a nu planta in locul respectiv pomi / arbusti etc. ci doar plante anuale .
Sigur ca primul lucru care trebuie sa il faci este sa erbicidezi , sa plantezi pomi fructiferi si arbusti decorativi ( forsytia, weigela, deutzia, liliac, budleja, vilburnum etc ) si chiar trandafiri. Dar tot vei avea de furca cu buruienile...
Faptul ca terenul are latura de 40 m paralela cu strada iti permite o aranjare buna ( circulara ) a gradinii. Adica accesul il poti face prin mijlocul laturii , poti realiza in fata intrarii un punct central ( undeva pe axul ei de la mijloc catre spate) care poate fi ori foisorul , ori un arbore deosebit acompaniat de arbusti si diverse flori, ori un rond cu flori , etc . De la acest punct central poti zonifica gradina trasand aleile principale.
Oricum vei face iti doresc mult succes ! :D
 

mihai_c

Member
Trebuie sa te gandesti ca 1000mp e o suprafata destul de mare, greu de intretinut o gradina sofisticata pe o asemenea suprafata, mai ales in timpul pe care il poti aloca tu. Eu am vreo 200 mp acasa si ii ingrijesc greu. Pe un teren la tara as merge fara nici o discutie pe varianta rustica: pomi fructiferi, arbusti fructiferi, arbori si arbusti decorativi dar nepretentiosi, flori rustice: ruji, ochiul boului, luminitze, trandafiri si altele.

Ca sa amendezi terenul poti incerca sa-l sameni cu lucerna. Ari (era bine sa fi arat in toamna) lasi sa ploaie de cateva ori sa se mai aseze brazdele, apoi imprasti samanta de lucerna si discuiesti. Lucerna inbunatateste structura solului si va fi in timp inlocuita de vegetatia naturala a locului daca lasi terenul sa se refaca. Eu nu as da cu ierbicid...
Mai este varianta in care in loc de lucerna sa pui floare de fan daca ai de unde face rost...

Daca te gandesti ca la un moment dat vei construi pe acel teren trebuie sa te gandesti de pe acum unde vei constru si sa nu plantezi acolo pomi si alte plante de care o sa-ti para rau. Chiar sa-ti planifici in cazul unei constructii sa poti cu usurinta delimita cu gard zona respectiva si sa spui categoric: aici construim, dincolo nu intra nimeni! Altfel se poate alege praful de munca ta de ani in doar cateva zile...

Bafta!
 

lili

Member
schlucky a spus:
ah si daca e faza de convins sotul ..... tu il cunosti ...deci foloseste-i slabiciunile ...daca sti ca nu are un deget verde ... orienteaza-te la inceput spre lucruri si munci care nu il necesita

-daca ii place sa se uite la un meci de football, sau sa stea pe banca seara sa fumeze o tigara .... oferai la inceut ideea asta, pune in practica, si cand v-a prinde "radacini" incet in gradina, cand va vedea ce inseaman sa stai intr-o seara de vara pe terasa sa bei o bere la lumina stelelor si facliilor, sau sa vezi un meci la gradina in cabana, ... vei incepe atunci si cu "partea" care te intereseaza pe tine ... amenajarea propriuzisa si flori pana nu mai le sti numarul :eek: :oops:
Schlucky !!!....merge si varianta de cadou cu jucarii ( trusa scule, ferastraie, surubele, cuie etc ) tocmai bune pentru realizarea unor obiecte , accesorii pentru gradina si casa . :wink:
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc mult pentru opinii!
Incerc sa fac un plan pe hartie si caut pe cineva sa are locul.
In prima faza cred ca voi incerca un 'covor' verde si pomisori- fructiferi si decorativi, dupa aceea mai vedem
Va tin la curent cu evolutia!
 

Ioana

Member
Buna ziua doamnelor,

Incurajata de adrianam, ma lansez si eu in realizarea unei gradini de vis. Aceasta se va afla la bunica mea la tara, deci va beneficia de atentia bunicii non-stop :D si a mea in week-end. Suprafata este un trapez neregulat cam de 90mp. In toamna 2005 am scos cateva randuri de vie pentru a mari suprafata curtii si am plantat gazon in loc. Am lasat doar pomii care cresteau printre randuri si pe care am dori sa ii pastram in continuare.
In partea ingusta a trapezului dorim sa facem un chiosc/foisor. De asemenea am plantat capsuni carora le merge foarte bine. Am atasat o schita a curtii asa cum arata ea acum.


Deoarece nu ne induram sa scoatem pomii, am vrea sa facem mici oaze de flori la baza lor. Am vazut la o casa parohiala o gradina facuta in stilul asta si mi s-a parut o minune. Va atasez pozele pentru a fi partase la ce minuni poate face omul cu drag de natura.




Prin urmare, imi doresc sa aduc gradinea mea care acum are o tentativa de gazon ars :( la aspectul celei din poze. Sunt convinsa ca nu va fi usor si am nevoie de mult mai multa informatie decat am acum.

1. Cum trebuie pregatit pamantul? Ingrasamant supliementar? Arat? El saracul a avut doar vie si copaci cam 30 de ani...
2. In poze, in jurul copacilor sunt facute jardiniere naturale, inaltate cu pamant si sustinute de bolovani. Este pericol de daunatori pentru copac daca se ridica nivelul solului in jurul scoartei? Sau mai bine las 10-15 cm intre copac si jardiniera?
3. Ce tip de ingrasamant ar trebui sa folosesc? Este bun acelasi ingrasamant pentru flori si pentru gazon?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si pentru orice sfat.

Ioana
 

mihai_c

Member
Daca vrei un gazon foarte pretentios ar trebui sa sti ca e nevoie sa-l tunzi la cateva zile si sa-l uzi foarte des, uneori zilnic in perioadele secetoase. Fiind o casa la tara iti recomand la fel sa mergi pe chestii rustice, care nu sunt sensibile, altfel totul devine din placere, corvoada... Pune un gazon rustic sau floare de fan in loc de "gazon englezesc"...

Rondourile inaltate poti sa le faci cu 2 randuri de pietre, unul strans in jurul copacelului si unul mai larg, atat cat vrei sa fie stratul si umpli cu pamant doar intre cele 2, astfel tulpina copacelului va ramane neingropata. E bine sa ramana asa mai ales daca pomul este altoit...

Bafta!

Ioana a spus:
1. Cum trebuie pregatit pamantul? Ingrasamant supliementar? Arat? El saracul a avut doar vie si copaci cam 30 de ani...
2. In poze, in jurul copacilor sunt facute jardiniere naturale, inaltate cu pamant si sustinute de bolovani. Este pericol de daunatori pentru copac daca se ridica nivelul solului in jurul scoartei? Sau mai bine las 10-15 cm intre copac si jardiniera?
 

Ioana

Member
Draga Mihai,

Multumesc mult pentru sfaturi. Mai ramane acum sa ma lamuresc si ce este floarea de fan :D desi nu ar trebui sa fie prea greu.

Ioana
 

mihai_c

Member
Floarea de fan in principiu este un amestec de seminte de iarba si flori ce cresc normal pe o pajiste naturala. Poti face rost de la cineva care are animale si le-a hranit peste iarna cu fan...
 
Sus