Planta cameleon- HOUTTUYNIA CORDATA

IZA

Active Member
Eu o am de doi ani si a rezistat iarna afara. Are si florile gingase pe langa culorile frunzelor care-s deosebite.
N-am gasit topic pentru ea..... :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
e foarte frumoasa, IZA. Cum spui tu, pe langa foliajul deosebit, basca mai si infloreste! :D M-apuc acum sa citesc cate ceva despre ea, ca n-am vazut-o pana acum :oops: Daca tot rezista in gradina, nu ai avea si de vanzare, cumva?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Tocmai citeam ca poate deveni un risc pentru anumite habitate, intrucat se inmulteste extrem de usor prin fragmente de rizom, etc :?
 

IZA

Active Member
Se inmulteste usor asa-i . Eu am pus trei fire anul trecut. Au revenit pe la sf lui aprilie tot mai dese. Deocamdata am putine si cum imi plac ca" dau bine" inca nu ma indur sa scobesc la ele.. O sa vad pana la toamna daca se mai inmultesc si o sa dau la schimb. :wink:
Am citit ca e folosit ca si condiment in salate. Nu ma bag, prefer sa o vad in gradina iar salata o fac cu rosii , castraveti ca astea-s de sezon :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se pare ca e INVAZIVA.... mai ales unde gaseste soare si umiditate. Nu stiu cit e de invaziva in Romania... dar in zonele mai calde ale SUA efectiv e capabila sa inlature orice planta din parcela in care se dezvolta.

Cu grija deci cu aceasta planta... poate totusi in RO nu e asa invaziva din cauza iernilor..
 
Sus