Planta care poate inlocui zaharul

thea

Member
Ati auzit de "Iarba dulce"?Denumirea st. este:Stevia rebaudiana.

Eu sunt f. incantata de ea! Are frunze f. dulci si pot inlocui zaharul si indulcitorii sintetici.
Persoanele cu diabet consider ca trebuie sa o tina la loc de cinste.
Cautati-o pe mr.Google cu denumirea st. sau ca Sweetner herb.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Nu am auzit,ar trebui sa postam si o poza sa o cunoastem maibine si sa ne uitam dupa seminte,multumim.
 

thea

Member
Scumpa Mnina,nu sunt documentarista ci sunt o persoana cu un diabetic in familie si cred ca aceasta planta nu trebuie sa lipseasca de la niciun diabetic;este dulce si nu are efecte secundare.
 

mirela06

Active Member
Minunat Thea.
Este la noi de cumparat sau o ai comandata de undeva.? Planta dulce este si la Sieberz.ro., dar nu stiu daca este aceiasi.
 

mirela06

Active Member
Deci este adevarat.! Dulceata ei este puternica.? Eu nu am avut curajul sa o cer, dar acum ma bate gindul sa o fac. Multumesc :*
 

thea

Member
Mirela, vezi poate afli tu, ca cica dupa cativa ani se pierde;oare cum se inmulteste,prin butasire?
Uite cum m-am gandit sa fac:cica inainte de inflorire are frunzele f. dulci,am de gand sa culeg sa le usuc si sa le maruntesc la rasnita.
Acum iarna sunt dulci ca am mestecat vre'o 2.
 

mirela06

Active Member
Cine stie ce sa cred.! Acum, chiar daca ceri, in perioada asta nu mai trimit. Asa ca ramine sa o urmaresti tu si sa ne spui.
Nu prea cred ca aceasta planta sa nu transmita genele mostenite. Poate inaltimea sa o afecteze cumva si faptul ca isi extrage , din ghiveci si nu gradina, mincarea. Asa consuma si nu mai are ce procesa. Trebuie avut grija sa vedem pamintul in care ai primit-o cum era si sa adaugam ingrasamint natural de la animale sau, padure, mai tirziu pt. intretinerea ei.
Inmultirea cred ca se face din separarea din radacina. Nu cunosc nimic despre ea si trebuie sa vad cum ai spune in latina sa pot cerceta ce si cum despre ea. Am sa caut pliantul de la Sieberz, ca am primit si o revista, de la ei , pt. a-mi face cunoscute noile aparitii . :)
 

thea

Member
Gabiuta,Wiki. imi intareste convingerea ca este o planta f. buna pt. cei care sufera de diabet si ca incurca socotelile producatorilor de indulcitori sintetici si pe aceia care produc zahar din sfecla.
Daca gaseste cineva mai multe referiri la mentinerea ei in gradina personala si cum se inmulteste sunt convinsa ca ar face muuult bine!
Nu uitati ca nu-si schimba calitatile edulcorante la incalzire!
 

mirela06

Active Member
Multumim Gabiuta, dar nu stiu engleza. Asa ca va trebui sa caut si sa tatonez pe altundeva, iar daca sta si in gradina, apoi nu-mi va lipsi din ea. Asta siiigur :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu m-a interesat foarte tare dar trecind cu ochii pe un forum am inteles ca trei-patru ani rezista fara probleme iar in salbaticie (fiindca in Uruguay cam asa creste) se inmulteste prin semintele care cad si le duce vintul.Daca o sa am timp o sa mai scormonesc :D
Mirela da o traducere cu nenea Google si te edifici sa stii (de bine de rau :) ).
 

mirela06

Active Member
Eii. :) Am facut-o , dar am uitat sa anunt. Asa ca...am facut doar vilva sa mai vorbesti si cu mine :rofl: :*
 

veretregn

Active Member
thea a spus:
Gabiuta,Wiki. imi intareste convingerea ca este o planta f. buna pt. cei care sufera de diabet si ca incurca socotelile producatorilor de indulcitori sintetici si pe aceia care produc zahar din sfecla.
Daca gaseste cineva mai multe referiri la mentinerea ei in gradina personala si cum se inmulteste sunt convinsa ca ar face muuult bine!
Nu uitati ca nu-si schimba calitatile edulcorante la incalzire!

Stevia rebaudiana. Are gust dulce dominant, foarte usor amar dupa. Este interzis consumul in UE, insa este folosita in Japonia ca si indulcitor alternativ.
Eu am pus-o in gradina si in sera. In gradina a mers destul de greu, insa in sera a prosperat. S-a ramaficat moderat dintr-o tulpina principala. Ii place semiumbra, caldura si umiditatea ridicata.

Acum incerc sa o butasesc, deoarece nu am obtinut seminte de la ea si semintele au o rata de germinare redusa. Semintele negre sunt mai viabile decat cele de culori mai deschise. Rata de germinare este intre 10 si 70 %.

Avand in vedere ca am pus butasii acum 4 zile nu am niciun rezultat concludent. Voi reveni cu detalii, in caz de reusita, pe Experimente Ilustrate.
 
Sus