PLANTA "MINUNE"

Blitz

Active Member
Dragilor, exista o PLANTA MINUNE care sa reziste in zona cateilor :? :? :? ?

Asta ar insemna sa rasara, sa creasca, sa nu fie deranjata ca este calcata, etc. Mi-ar trebui asa ceva ca sa mai atenueze praful dintr-o parte a "teritoriului haitei".

Observatie: acum 2 ani am pus din prostie mohor in rotundul de la mijlocul gradinii, l-am scos si l-am mutat la caini. Dar nu s-a prins. Poate daca seaman ceva asemanator acolo?

Poate stiti un sfat pentru mine!

Multumesc anticipat!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mohor am vrut sa iti sugerez si eu cind am citit primele rinduri :) .Culmea e ca nu exista saminta de asa ceva fiindca m-ar interesa si pe mine.Dar saminta nu planta.
Am intrebat la vreo doua magazine dar au zis ca asa ceva ...........si au ris cu lacrimi de parca le spusesem cine stie ce banc :evil:
 

Blitz

Active Member
Lasa, eu am cumparat acu 2 ani dintr-un supermarket pe post de phlox sau ceva asemanator. Dupa care am innebunit pe toata lumea ce este cu "iarba frumoasa" din rotund :rofl: :rofl: :rofl:. Noroc ca inca nu daduse sa faca seminte... si mebrii formului m-au sfatuit s-o scot cat mai repede- ca e mohor. De parca eu stiam pe vremea aia ce este mohorul :wink: :wink: :wink:

Dar chiar nu stiu de unde sa fac rost de o planta stil "buruiana nesimtita", sa acopere zona de pamant din spatiul cainilor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,nu era pusa unde trebuie si de aia s-a speriat toata lumea si a zis ca trebuie scos.
Acum sincer si eu am avut si l-am scos nestiind ca de fapt mi-ar fi de folos intr-o zona a gradinii tropaita de animala :x .
Asadar vrem mohor......Cine sare cu seminte??? :rofl: :rofl: :rofl:
 

dana_rusu

Member
Gabiuta mohor la vara cand dau spicele acum nu cred sa-l aiba cineva ,este trecut pe lista neagra a plantelor,cel ptin la mine :)
 

Ioana

Member
Blitz, pot sa iti recomand si troscot sau trascot. La bunica mea creste in curtea pavata cu pietre si il calca rotile masinii intr-o veselie, dar nu are nicio jena sa isi revina. Nu prea m-a tentat sa adun seminte de la el, e destul ca a umplut curtea! Daca vrei, pot sa il urmaresc si sa incerc sa iau seminte, desi probabil cel mai devreme voi avea succes in iunie-iulie.

Ioana
 

v.cristina

Active Member
nu cred ca rezista nici mohorul ; cainii astia sunt ceva de speriat parca fac pipi acid ...arde tot :( :( :( si eu intampin aceiasi problema ca doar nu ma decat vreo 3 :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: stati ca m-ati bagat in ceata.
Mohor sau troscot??? :eek:
La naiba...........mi-a zis odata Celeste de asa ceva dar zau ca nu mai stiu.
Cred ca am incurcat borcanele :evil:
 
Sus