Plante aromatice si condimente in gradina .

A

Anonymous

Guest
Plante aromatice

ATTILA, ce-i aia ? ...am eu o banuiala, dar decit sa spun prostii....zi-mi tu !Folosesti la mincare,sau numai pt ceai?
 
plante aromatice

Are cineva cretisoara sau mantaua-doamnei?As dori seminte sau radacini daca se poate .Fac un tratament mai de durata si as dori sa cultiv planta sa nu o cumpar de la farmacie sau plafar
 
A

Anonymous

Guest
Larisa,cind am sa mai haulesc pe dealuri si dau de ea am sa-ti scot sa-ti aduc. M-am intinit cu ea de multe ori,stiu ca e o planta miraculoasa,dar pina acum nu a facut parte din lista mea de planta medicinale.
 

bibacj

Member
Azi am fost la Praktiker si am vazut ceva foarte interesant... Benzi lungi de 5 m care contin diverse plante aromate. Scria ca se pun direct pe sol. Am fost tentata, dar neavand gradina nu am cumparat.
 

schlucky

Member
benzile sunt cu seminte amestecate sau doar un singur soi? caci am vrut si eu sa imi iau dar nu am ce face cu 5 m.lungi de busuioc sau asa ceva; din pacate combinate inca nu am vazut in magazin
 

rem_2007

Member
Am plantat 6 cuiburi de leustean pe care le-am primit de la soacra mea, o levantica de la bucur-obor cumparata si in rest din seminte am plantat: salvie, oregano, ruta, menta, ceapa perena si tarhon. Toate in afara de tarhon care e nou plantat au iernat bine si nu am avut probleme cu ele.
Cretisoara - alchemilla mollis - am pus seminte de 3 ori si nu mi-a iesit nimic si nu stiu de ce. Am pus si in gradina direct si tot nimic...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din semintele puse acum mai bine de o luna au aparut asa:
mustarul (Dzeule!!!! :eek: din belsug),lamiioara,urme vagi de cimbru :rofl:.Nici urma de chimen,cimbrisor,tarhon,busuioc rosu,,linte.Si am mai pus eu citeva dar mai astept..........a fost prea multa ploaie si caldura ioc! :( .Au aparut firav si ardeii decorativi .
 

rem_2007

Member
Intr-adevar, a plouat cam mult si soare nimic. Mie mi-a incoltit si cimbrisorul, nu am mai avut pana acuma. Mustarul la ce-l folosesti, Gabiuta? In afara de muraturi la ce-l mai pui?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu l-am pus pur si simplu sa vad cum arata frunza si sa vad daca face fruct.O sa incerc o frunza- doua la o salata.Am gustat dintr-una si este usor intepator dar nu rau.
Sa stii ca si coriandru mi-a iesit destul d emult.Ala chiar are gust bun.Chiar frunza e deosebita.Nu prin felul in care arata ci ca gust.
 

rem_2007

Member
Am pus si eu coriandru anul trecut si nu mai scap de el! :rofl:
Semintele le folosesc dar nu-mi place aroma frunzelor...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaaa........aroma este puternica intr-adevar.Chiar asa s-a inmultit de tare?E invaziv?
 

rem_2007

Member
Pai cand am vazut ca nu-mi place, l-am taiat de tot. In primavara am sapat sa pun altceva in locul acela. Dupa ce am sapat au aparut din nou plantute peste tot. Le-am tot smuls si tot apar. Probabil o sa-l "dovedesc "pana la urma :gandit:
Sper :)
Dar lamaita cum este? Mie nu mi-a iesit anul trecut...
 
Sus