Plante care ne incinta iarna in gradina

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
iraira a spus:
Cum arata cornul (galben, rosu), care e denumirea stiintifica, stie cineva?vreau sa dau cautare google sa vad cum arata...:D
cauta cornus alba, cornus sanguinea, sau cornus mas
 

mirelush

Member
Iraira, uite am facut cateva fotografii acum, inainte sa se insereze:
am uitat sa-ti pomenesc de ajuga reptans si vinca, doua plante care sunt in categoria plantelor acoperitoare de sol si care nu isi pierd frunza iarna ( ma rog, pe ici pe colo mai arde gerul o frunza doua )


 

ACHIMENES

Member
mihai63 a spus:
ACHIMENES,ai niste idei trasnet,dar la mine problema se pune altfel:daca nu am poseta ce ma fac? :?
chiar nu stiu ce sa-ti recomand in acest caz.
Sa vedem :gandit: :gandit: :gandit: este foarte complicat cazul tau si nu mai sunt sanse de supravietuire...... mai scapi doar daca faci rost de........poseta :wink: :tavalit: :tavalit: :tavalit:
Sa trecem la lucruri mai serioase.....in privinta cornului - Cornus alba "Sibirica" ( lastari rosii ) , Cornus stolonifera "Flaviramea" ( lastari galbeni ) si Cornus mas "Variegata " ( frunze variegate ) , restul cand vor mai creste :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
evonimum se face destul de uritzel iarna,se coloreaza in rosu si frunzulitzele se "string"
Dar,de mahonia de ce nu faceti vorbire ?Arata tare bine iarna .
Levantica cum arat iarna ? am avut o "defectiune" si nu am apucat sa o plantez in2008.Mi s-a spus ca ramine si iarna verde.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
eu am un Eunimus japonicus Kathy, cu frunze verzi, bordate cu alb si este foarte foarte frumos. frunzele arata la fel de bine ca si vara.
Din punctul meu de vedere Mahonia are o singura problema: unii oameni nu suporta mirosul florilor si deci nu si-o doresc in gradina.
 

ghia_don

Active Member
Mihail, ai dreptate, mahonia arata foarte bine iarna, in perioada asta deja isi pregateste inflorirea.
aici era exact acum un an, pe 3 februarie...
 

mirelush

Member
mihai, ghia_don - am uitat de mahonia. Ai dreptate, e de sezon. Am sa-i fac o poza maine. E in fundul curtii si am uitat de ea ... Si levantica ramane verde ( ma rog, aproape ). Rezista la noi destul de bine peste iarna. Iarna trecuta n-am pierdut decat o tufa.

sorina, pietroaiele sunt din Ungaria. Nici nu mai stiu cat am dat pe ele...dar oricum cu tot cu transport ...n-a fost ieftin.
 

iraira

Member
Multumesc frumos Mirelush pentru efortul de a face poze, ai flori superbe.Stiu care e mahonia, are unchiul meu in gradina...si chiar zilele trecute am vazut ca are muguri...e frumoasa, are frunzele roscate.Lavanda intra-devar se pastreaza verde iarna, am si eu o tufa pusa asta toamna...de fapt nu e chiar verde..are o nuanta argintie....iar pe timpul iernii isi pierde din culoarea verde si e si mai argintie.
Multi pupicei pentru raspunsurile voastre, mi-ati fost de mare ajutor.
 
A

Anonymous

Guest
iarna in gradina

si eu astept sa infloreasca mahonia,oare daca am plantat-o asta toamna va inflori?
 
A

Anonymous

Guest
iarna in gradina

am uitat sa mai spun ca am imbracat o cabana de lemn (facuta de noi si care nu a iesit prea bine)in care tinem ustensilele de gradinareala cu iedera de doua feluri,una cu frunze mari,alta cu frunze mici,si se vede frumos iarna,nu cad frunzele.Se pot face si aranjamente de iarna cu frunze de iedera.
 

iraira

Member
Defne, ai putea te rog frumos sa pui o poza? as vrea sa imi fac si eu ceva pentru pastrat uneltele si as vrea sa o maschez cumva, gradina e in camp, si desi e ingradita...nu as vrea sa fie ochioasa pentru musafiri
 

The Gardener

New Member
Si eu lucrez cu plantele lor... :) De aceea te-am intrebat, fiindca mi-au parut cunoscute plantele...

Apropo! Cum merge cascada? Din cate am inteles, vantul joaca un rol important, din pacate negativ... De ce nu incercerci sa plantezi o perdea sau un grup mai mare de plante in calea curentilor de aer. Asta doar ca o idee. Nu vreau sa ma bag peste altii, doar ca o idee...
 
Sus