Plante cataratoare pentru pergole / bolti / arcade / stalpi

mirelush

Member
einsteinitza, partenocisusul vreau sa-l pun in afara proprietatii , pe gard. La interior am pus policarbonat , dar catre strada as vrea ceva fara intretinere, nu prea scump ( pt. ca am de acoperit cca 100 ml ) si care sa nu tenteze pe " iubitorii de plante " . Trebuie sa fie ingrijit si in afara proprietatii nu numai in interior ( cu toate ca zona e in constructie si ...nu mai povestesc cum e dincolo de gard ). Deocamdata in exterior am aranjat un pic terenul, am pus borduri, am plantat niste paltini ( sunt f. buni pt. ca retin praful )...si mai vad eu ... :?

lili , cand o fi momentul de trimis " ne auzim " pe pm. :D Multumesc mult !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ziceam de senecio scadens,senecio angulatus sau tamoides.
Cresc pina la cca.3 m inaltime,se rasucesc usor si nuantele lor de galben dau multa lumina.
 

lili

Member
Minunat!!!!!
Se pare ca barbatii din acest forum sunt hotarati sa ne uimeasca mereu, cu indemanarea si priceperea lor
 

mirelush

Member
viovaslui a spus:
Sper sa va placa pergola care am construit-o in iarna asta.Ce flori ma sfatuiti sa plantez?
http://lovetulip.sunphoto.ro/pergola_terminata
Variantele clasice ( daca pot sa le numesc asa ) sunt :

- trandafiri + clematite
- lonicera ( mana Maicii Domnului )
- campsis
- iedera
- zorele

Poti incerca si liane mai putin cunoscute in zona noastra ( vezi mesajul lui Lili) - dar care sunt foarte frumoase si merita incercat. :wink:
 

albela

Active Member
Viovaslui, din ce e facuta pergola ta cea minunata, ca si trebuie sa imi fac asa ceva si nu sunt decisa la material?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca este mai costisitoare plus ca lemnul este mai "cald" pentru o astfel de lucrare.Parere pur personala.Si plantelor cred ca le-ar place mai mult sa se catere pe lemn........ :rofl:
 

albela

Active Member
Cred ca aveti dreptate. Mai ales ca in zona am si un gardut de lemn cu spalieri pentru plante cataratoare si in loc de jardiniere niste butoaie de fag.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaaaaaa,vezi?.........asortarea materialului de confectionat este si ea esentiala in astfel de cazuri.
Sa ne-o arati plina de flori :D
 

albela

Active Member
Sper sa reusesc sa le umplu de flori. Este primul an cand pun flori din seminte. am cumparat tot felul de arbusti, bulbi, si plante de ghiveci. Pentru prima oara vreau sa imi fac si o gradina de legume. Problema e ca sunt incepatoare la cam toate capitolele astea. Sper sa reusesc
 

aleynad

Active Member
Moderator
Floria a spus:
Cu trandafiri cataratori care infloresc toata vara, Wisteria infloreste doar primavara, zorelele sunt anuale, Campsis are toata lumea.... cei mai frumosi sunt trandafirii.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Adina-Ioana a spus:
Iar trandafirii acompaniaţi de clematis sunt deosebiţi. Cu condiţia ca trandafirilor să li se dea ceva avans. :wink: Ar mai fi printre căţărătoare şi lonicera. Îi merge bine în plin soare.


helisananca a spus:
trandafiriiii :) oricum e foarte frumos facuta ,fff priceput sotul tau
 
Sus