Plante distruse de furnici

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Azi am vazut pentru prima data o gradina invadata de furnici. Musuroaie facute in gazon si chiar in mijlocul sau langa tufele de flori perene....evident plantele au inceput sa se usuce. Aceasta problema a aparut in decursul ultimei luni. Ce a putut sa genereze problema si cum credeti ca se poate rezolva?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Se pare ca nimeni nu e deranjat de musuroiul de furnici!Desi si eu am observat in gradini!
 

celeste

Member
Metoda verificata, dar nu in gradina: un vas cu o solutie dulce (apa cu zahar) pus in vecinatatea musuroaielor. Asta le atrage, dar nu stiu sa inoate :) si sfarsesc inecate.
Metode neverificate:
- s-ar putea sa existe niscaiva capcane de genul celor pentru gandaci, cu o pastila otravita in interior (problema e ca daca le ploua e posibil sa nu mai dea rezultate)
- capcane cu ultrasunete (daca exista si pentru furnici), dar nu stiu cat de scumpe si eficiente sunt
- am citit si despre KB, cica un gel care atrage si otraveste furnicile (Formicide Tube F) si distruge cuibul

In interiorul casei e mai simplu, se pune sare pe unde trec sau in zona musuroiului si gata. Dar in gradina asta distruge si plantele...
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu sunt terorizata de furnici. Sunt o gramada de musuroaie in gradina si daca nu sunt atenta calc in ele :cry: Ca sa nu mai zic ca fac o gramada de oua tare scarboase. Am cautat o gramada pe internet dar nu gasesc decat despre furnicile din interior. Nici la fitosanitare nu au avut nimic sa-mi dea. Am mai dat cu spray pt. insecte dar nu au murit. Problema e ca-si fac musuroiul in jurul florilor. Apa cu sare mi-e frica sa incerc sa nu stric plantele :? Daca stie cineva un tratament naturist as fi foarte recunoscatoare :rugaciune: :hug:
 

irinabv

Active Member
Moderator
O gaina mai infometata cred ca ar face o salata si din florile mele :rofl: Un prieten din America ne-a facut cadou cand a venit la noi in vizita doua gaini :eek:f: :suparat: Nu prea am gustat gluma, dar ce sa fac, cica tundeau iarba :) Le-am tinut saracele, faceau si oua, dar catelul meu nu prea era incantat, le cam zburatacea, de nu mai stiau saracele unde sa se mai ascunda. Pe una a reusit sa o omoare :( , iar pe cealalta am dat-o cuiva din sat. Asa ca astept alte sugestii :) Mai statice :rofl:
 

elmo

Member
eu am presarat Furnitox peste musuroaie...si mi-a mers...ajutata si de ''putina'' ploaie... acum nu mai am musuroaie
 

irinabv

Active Member
Moderator
Stiam de Furnitox pt. interior. O sa incerc si la exterior. Sper sa nu distruga si florile. Merci de sfat. :D
 

IZA

Active Member
Irina sa stii ca se poate sa mamance si furnici ca am citit ca mananca insecte dar muste stiu sigur ca mananca pentru ca le vad seara cum le aduna pe cele moarte de pe jos. Mie imi fac stricaciuni ca se baga pe la radacinile plantelor in special la crini si fac gauri mari care duce la moartea lor.
 

dexim

New Member
problema Furnici la smochin

Am un smochin care fructele napadite de furnici....
Sint dulci si atrag furnicile.
Se poate face ceva .....ca as consuma si eu citeva .....nu numai furnicile!
 
Sus