Plante necunoscute

iudit

Well-Known Member
Moderator
Prima pare a semana cu clerodendron ,a doua cu un liliac de gradina.
 

isabella

Active Member
Am fost saptamana trecuta la tara si m-am ''lipit'' de cateva plantute de exterior insa nu stiu cum se numesc. Poate ma puteti ajuta cu identificarea lor.
1.2.3.4.5.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,sta afara toata iarna cum sa nu?Este sempervivum .

Mi-a placut foarte mult poza a treia .Nu stiu ce este :oops: dar e rosie :rofl:
 

isabella

Active Member
Deci prima este sempervivum si ultima crizantema, raman celelalte 3 de identificat.
Gabiuta , daca se comporta bine si se inmulteste iti dau la anul cu are mare drag din cea rosie :D Acestea din poza sunt plantele mama, eu am luat doar puiuti :D
 

isabella

Active Member
Ma bucur ca iti place, voi reveni cu poze cand infloreste (sper)sau mai creste . Poate se dezvolta repede si la toamna iti pot da ,ca sa o ai in gradina anul viitor :D Urmarim evolutia... :D
 

isabella

Active Member
Eu nu ma prea ''dau in vant ''dupa suculente si cactusi :oops: insa am luat vreo 5 puieti pentru sotul meu ca i-au placut .Ma refer la cei de pe casa.
Nu cunoaste nimeni soiurile de plante aratate ? Cine stie ce buruieni am adus in gradina :rofl:
 

isabella

Active Member
Mda, asa se pare , sunt cam micute pentru identificat, eram nerabdatoare sa stiu ce am adus acasa :D
 

fixpix

Active Member
ultima mi se pare mai degraba geum sau geranium...ca le tot confund :D

si a treia... daca ma uit bine...parca seamana cu campanula medium ...care mi-a rasarit si mie anul trecut la fel... din seminte cumparate.
nu stiu... clopotei cred ca le zicea.
cumparasem 2 pliculetze de ...degetei si clopotei...
 

fixpix

Active Member
bibacj a spus:
Am si eu 2 nelamuriri...
astea doua mie imi par a fi.... prima... poate passiflora din aia comuna...edulis sau cum ii zice
si a doua... nu e o brugmansia?

asa cum vad io din poze... una intunecata si una culcata LOL
 

mirela06

Active Member
Sunt micute, dar frumoase si cred ca si v.verzi. Iar prima este buna si pt . bataturi si negi, draga Isabela. Oricum sunt minunate :)
 
Sus