Plante pentru umbra

mirela06

Active Member
Stiu, scumpa mea. Eu o admir, dar nu mi-o doresc deoarece trebuie sa adun frunze, in plus. Ce sa-i faci! Nu mai am 20 de ani :rofl:
 

anasstasia

Active Member
De citiva zeci de butasi de vita de vie incerc sa scap. Ideea de a planta vita de vie salbatica........cred ca s-ar uita oamenii din sat la mine ca la nebuni. Iedera mi-a placut mereu. Imi doream ceva care sa faca si flori, insa eu le vreau pe toate... :oops:
Inainte, in spatele blocului era o planta pe care o adoram. Nu stiu daca era vita de vie salbatica sau altceva, insa toamna frunzele se transformau din verde, in galben, apoi intr-un rosu-grena aprins, aprins. Era superba.
 

anasstasia

Active Member
Multumesc pentru site.

Am gasit genul Armandii Snowdrift care este superb si merge si la semiumbra.
Ma mai uit. Dar putem gasi asa ceva si in Romania? Adica aceste specii.
 

mirela06

Active Member
La Alba Iulia. La Severin au venit , acum 2 ani, cu asa ceva. Regret ca nu am cumparat. Am sa caut adresa sau nr. de tel . si am sa-l dau sa vorbim.
 

anasstasia

Active Member
Merci mult de tot. Am mai cautat clematite, insa diversitatea extraordinara gasita pe site-ul dat de tine.....
Ma uitam la modul cum se inmultesc si cred ca nu ma descurc. Mamaia are o clematita mov, insa am vazut ca se prind mai greu. Sau o iau cu totul :) O jefuiesc pe mamaia :rofl: :rofl: :rofl:
 

mirela06

Active Member
Buuuna idee, dar pt. viitor sa stii ca se prind si din butasi sau marcotaj.Butasii sa fie mai multi, pt. ca au sensibilitatea lor si s-ar putea sa nu fie un scor prea placut. Cu cit sunt mai multi, cu atit sanse mai mari :)
 

dana_rusu

Member
fabian nu ma pricep la numele lor :cry: aia mov comuna mai am una roz tot nu stiu cum o cheama si o cematis tangutica ,asta o stiu ca mi-am dorit-o tare mult si am comparat-o dar nu a inflorit anul asta :cry:
 

anasstasia

Active Member
Cred ca la primavara este momentul cel mai potrivit, nu? Adica acum cred ca nu i-ar face bine....eu nu ma pricep :oops:
 
Sus