Plantele si poluarea

cornelia

Fondator
Membru staff
Asta e un subiect despre care n-am prea discutat dar cred ca merita toata atentia. Multi locuim in orase si dupa cu stim orasele sunt poluate (unele mai mult, altele mai putin) dar vrem totusi sa avem gradini frumoase. Unele plante sunt afectate, altele nu. Cum stim cu ce anume e poluata zona in care locuim si care plante sunt afectate de respectivul factor?

La momentul asta stiu ca Yucca de gradina este una dintre cele mai rezistente plante la poluare. Altele mai stiti?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asta-i planta fitzosilor din ......actualitate!!! :mrgreen:
Sa fie ei prea poluati si vor musai sa reziste???
Scuzati off-topicul... :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din anul de gratie 007 iubeam tuia :rofl: ......va readuc iar in 2009 cu pareri :)
 

sicora fabian

Active Member
AP

De cativa ani urmaresc castanii. Tin minte ca in copilarie mergeam pana la Breazu toamna si castanii tineau frunza verde pana tarziu. Acum, pe la mijlocul verii, deja incepe sa se usuce, si nu doar in Iasi.
Pe la voi cum se comporta castanii, au frunzele verzi, sanatoase?
 

isabella

Active Member
In Timisoara, cel putin in zona mea care e foarte poluata :x castanii au frunzele inca verzi .
 

sicora fabian

Active Member
AP

Si pe litoral aratau de parca ar fi fost scopti de la o caldura mare. Cei despre care vorbesti sunt pe aliniament sau in parc?
 

isabella

Active Member
Se afla pe una dintre arterele principale ale orasului , acum maxim doua saptamani erau inca verzi .
 
Sus