Polistirenul (expandat sau granule)

simona2

Member
Eu am folosit polistiren expandat in substratul orhideelor ( la vanda si oncidium ), pentru ca aeriseste solul .
Voi la ce plante il folositi ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu n-am folosit. Mi se pare ceva strain de ceea ce inseamna sol pentru flori. Insa, la toti hibiscusii de afara era pus polistiren in sol. Eu le-am schimbat pamantul si ... in scurt timp unii au murit. Uite ca mi-a picat fisa: s-a schimbat calitatea drenajului. :|
 
A

Anonymous

Guest
Eu il folosesc la violete si am constatat ca mentine solul nici prea umed, nici prea uscat, cam 14 zile.
 
A

Anonymous

Guest
Am pus cam 1/4 polistiren, 1/4 nisip si 2/4 turba.
 

simonac

Member
o sa incerc si eu, dar nu in proportiile astea...cred ca o sa pun cam 1/4 nisip+polistiren, 1/4 turba si 2/4 pamant de flori...si o sa va spun ce-a iesit
 

raduizol

Member
cornelia a scris:Insa, la toti hibiscusii de afara era pus polistiren in sol.
Acela nu e polistiren expandat, ci granule de polistiren inainte de a fi expandate in etuva.
Acestea nu absorb apa in acelasi procent ca si polistirenul expandat si ajuta in felul acesta la drenarea apei din sol. Este evident faptul ca aceste granule sunt mai eficiente decat perlitul, dar procurarea lor e f dificila.
 

raduizol

Member
Granulele de polistiren se pot procura numai de la fabricantii de polistiren expandat.
In Bucuresti sunt cei de la Austrotherm.
Eu am incercat, dar fara succes.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am folosit polistiren expandat numai pentru a pune pe fundul vasului, inlocuind astfel vechiul strat de drenaj din pietre cu unul mult mai usor.
Polistirenul l-am obtinut prin maruntirea manuala a bucatilor din diferite cutii de electronice.

Am apelat la aceasta solutie pentru a reduce greutatea ghivecelor si lazilor cu flori de pe balcon.
 
A

Anonymous

Guest
De vreo doi ani folosesc polistirenul expandat,cam in aceleasi proportii ca Mignon si totul e ok.Am mai pus si pe fundul vaselor printre pietricele,dar eu prefer sa lestez ghivecele,deoarece folosesc in general ghivece mici pt plante care cresc mari si exista riscul de a se rasturna - se schimba punctul de greutate(planta mare,grea).Dezvoltarea plantelor nu este influientata:solul e usor,aerisit si se realizeaza un drenaj bun al apei.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Radu pana la acest topic respectivul polistiren, oricum ar fi el, nu mi-a atras deloc atentia. Motiv pentru care n-am facut nici diferenta de care aminteai tu. Acum stau si ma gandesc si ... da! aratau ca niste granule. Deci ai dreptate.
 

Erwin

Member
raduizol a spus:
Granulele de polistiren se pot procura numai de la fabricantii de polistiren expandat.
In Bucuresti sunt cei de la Austrotherm.
Eu am incercat, dar fara succes.
N-a mai incercat nimeni sa gaseasca granule de polistiren pe undeva?
 

nick1971

Active Member
eu am luat de la selgros, dar nu in scopul de al pune la flori ci pentru umplerea fotoliilor :D sunt fotoliile acelea tip "para" care sunt umplute cu polistiren si cu timpul se taseaza si atunci trebuiesc completate
 

sicora fabian

Active Member
Sincer, eu nu văd nici un avantaj! Nu reţine apa, deci nici substanţele nutritive, nu aerează, nu schimbă pH-ul!
 
Sus