pregatirea jardinierelor

v.cristina

Active Member
albela a spus:
Gabiuta a spus:
Si eu stiu la fel.....dar daca Albela a zis ca a experimentat :?.Experientele sunt cele care ne dezvaluie citeodata cele mai traznite compatibilitati....pe care uneori nici nu le gindeai............ :)
Na ca acuma chiar m-am suparat si m-am hotarat sa ma specializez in combinatii si mai traznite :rofl:
Si nu doar am zis am si dovedit :wink:
abia asteptam combinatiile traznite..ne mai dai cate o idee noua :) :) :)
 

albela

Active Member
Se pare ca azi sunt cam razboinica, cred ca mi se trage de la prea multe bomboane de ciocolata mancate :tavalit:
 

v.cristina

Active Member
eu asa sper, ca bomboanele sa fie vinovate pentru ca sincer nu doeram sa te necajesc cu incapatanarea mea :oops: :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nici eu :oops: doar vroiam adeverirea "traznailor".Daca mai ai mai dezvaluie ca eu abia astept :)
 

albela

Active Member
Sincer am mai facut niste combinatii macar la fel de traznite dar nu vi le mai spun ... le patentez direct :rofl: . Chiar asa vrea sa ne (ma) clarifice cineva referitor la incompatibilitatile dintre plante. E o notiune pe care nu prea o stapanesc dar e un domeniu interesant. Asa cum am mai spus intuiesc ca nu se refera la conditiile de mediu (apa , lumina, sol) pe care le prefera fiecare ci la faptul ca unele plante nu agreeaza sa fie plantate langa altele cu care pur si simplu nu se inteleg :? .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Petuniile iubesc soarele doar daca sunt udate abundent .Ale mele stau in plin soare dar le ud si dimineata si seara.Daca nu fac asa,automat se pleostesc.Si cele care nu au soare decat in anumita perioada din zi si mai sunt si sub vie,sunt mult mai frumoase.Punct!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mamaaaaaa.......ce fermitate pe cuconetul asta la amiaz '.....si sa mai zicem ca nu e o zi buna cea de 4 iunie :tavalit:
 

v.cristina

Active Member
iudit a spus:
Petuniile iubesc soarele doar daca sunt udate abundent .Ale mele stau in plin soare dar le ud si dimineata si seara.Daca nu fac asa,automat se pleostesc.Si cele care nu au soare decat in anumita perioada din zi si mai sunt si sub vie,sunt mult mai frumoase.Punct!

asta depinde de ce soare straluceste la tine :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: ca eu cam rar ii vad ochisorii
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
uite aici incompatibilitate :) :

E cea mai reusita jardiniera si dupa cum vedeti le merge foarte bine. Stau in semiumbra, nu cred ca au soare mai mult de o ora-doua pe zi
 

mymo

Active Member
Daisy,cea albastra e lobelia.
Gradinar 1,o sa o trec si eu pe lobelia mea la regim atarnat la umbra,tare-s curioasa sa vad diferenta.
Aaaa,sunt minunate,sa-ti traiasca!
 

daisy111

Active Member
Multumesc mymo!!! :* Sincer,nu prea le am cu florile de jardiniera :oops: :oops: dar imi plac foarte mult cand le vad la voi!!! :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E superba gradinareaso....nu stiu ce le-ai facut dar arata foarte,foarte bine!!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc dragelor - nu le-am facut nimic, doar le-am tinut la umbra ca lobelia se parleste imediat de la soare si nu mai e deloc frumoasa.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu ce sa zic cu parlitul.A mea e in plin soare de dimineata pina dupa-amiaza tarziu,dar nu e parlita deloc.E adevarat ca o ud des.
 
Sus