Probleme muscate curgatoare

dream_cloud

New Member
Buna ziua!
Vin si eu cu o intrebare... Muscatele mele tiroleze, cumparate la inceputul lui mai, au mers bine pana de curand, cand au inceput sa devina saracacioase, flori din ce in ce mai putine (erau pline de boboci cand le-am cumparat) si din ce in ce mai albicioase, incat unele sunt albe complet. Le ud regulat, verific bine pamantul inainte sa le ud, au soare aproximativ 12 ore pe zi, le pun ingrasamant cam 1 data pe saptamana, sau la 1 saptamana jumate.
De asemenea, le-am taiat varfurile care nu mai erau productive (sau le-am "ciupit", cum am inteles ca se mai spune), iar acum am ramas cu frunzele si doar vreo 2 inflorescente la fiecare jardiniera. :(
Unde gresesc eu sau ce li se intampla? A mai patit cineva ceva de genul asta?
Multumesc anticipat! :)
 

lelia

Well-Known Member
Nu am inteles ce devin albicioase ,frunzele sau florile ...
Nu cred ca ai gresit cu ceva ,cred doar ca ele si-au facut treaba ,acum trebuie sa ai putina rabdare ,daca nu le-ai schimbat pamantul ,poate ar fi bine sa o faci ,o perioada nu mai fertilizezi ,cred ca sunt ,,supra'' ingrasate ,sper sa-ti dai seama ce vor si sa-ti infloreasca ,la fel de frumos .
 

dream_cloud

New Member
Florile sunt cele care devin albicioase, dar e ciudat, ca intr-o inflorescenta sunt flori de la rosu intens la alb. Ba chiar aparusera acele prelungiri, deci dadea sa se imbogateasca planta, dar s-au uscat si prelungirile :(
Si mi-e necaz, ca e miezul verii si e tocmai perioada in care ar trebui sa infloreasca din plin (e drept ca ma chinuie si invidia cand vad ce productive sunt cele ale vecinei :oops: ).
Chiar...cam la cat timp trebuie schimbat pamantul din jardiniere?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
dream_cloud a spus:
Florile sunt cele care devin albicioase, dar e ciudat, ca intr-o inflorescenta sunt flori de la rosu intens la alb. Ba chiar aparusera acele prelungiri, deci dadea sa se imbogateasca planta, dar s-au uscat si prelungirile :(
Si mi-e necaz, ca e miezul verii si e tocmai perioada in care ar trebui sa infloreasca din plin (e drept ca ma chinuie si invidia cand vad ce productive sunt cele ale vecinei :oops: ).
Chiar...cam la cat timp trebuie schimbat pamantul din jardiniere?
nu vrei tu sa ne arati niste poze sa fie mai clar?
 

serbo

Member
Mie mi se par niste muscate chinuite de caldura si soare. Daca le ai spre sud sau vest poate ar fi bine ori sa le uzi mai des ori sa le muti intr-un loc cu mai multa umbra.Ar fi bine sa le uzi seara sau in asa fel incat sa nu stea jardiniera in plin soare cu pamantul foarte ud inauntru, ca faci "fiertura" de radacini.
Florile se decoloreaza de la soare. Am vazut ca ai insa cateva frunze cam bolnave si ar fi bine sa le rupi si eventual sa stropesti cu un fungicid. In privinta pamantului...eu nu l-am schimbat la muscatele curgatoare de 3 ani si nu vad frunzele sub flori asa ca.... nu as face asta acum. Cel mult, poti afana pamantul cu o furculita daca e prea batatorit
 

dream_cloud

New Member
Jardinierele sunt orientate spre est, asa incat au soare de pe la 8 dimineata pana la 7 seara, cu aproximatie. De udat le ud mereu seara, cam cand se intuneca si se mai racoreste.
Ce fungicid ma sfatuiti sa iau? :gandit:
 
Sus