proiect nou...

mihai63

Member
Bafta!Sunt curios cum va arata gradina ta in momentul in care vor inflori toate.Sa ne tii la curent.
 

fixpix

Active Member
pai da mihai... ma curent cu voi. acuma doar flacoane, betze, semne... dar incet incet...
pai gabiutza... aia e cea mai simpla treaba. ca e mecanica. nu necesita multa gandire...
dar acuma.... sa ma vezi pe mine... calcule mintale, ce unde sa pun, ce o sa mai am de pus, ce seminte, ce... ma doare capu!
:rofl:
 

mg

Member
fixpix a spus:
.. sa ma vezi pe mine... calcule mintale, ce unde sa pun, ce o sa mai am de pus, ce seminte, ce... ma doare capu!
:rofl:
Sa sti ca e complicat si pierzi socoteala . Eu am facut si poze si tot am incurcat ce si cum am pus .... Metoda infailibila este sa cumperi niste indicatoare de plastic ( etichete cu codita !) pe care le pui imediat . Aceste etichete sint galbene si se scrie pe ele cu un marker permanent . Pentru " bibilitori "sint perfecte si scapi de dureri de cap !
 

IZA

Active Member
E bataie de cap si cu insemnatul locului insamantat. :) Eu am mai facut cateva gafe in sensul ca am cautat sa plantez o tufa perena intr-un loc unde uitasem ca erau crini si am taiat un bulb :cry: .L-am pus inapoi poate se regenereaza.Asa ca am scris pe o coala de hartie tot ce stiu eu ca am sa insamantez , apoi am infoliat-o si am decupat sub forma de sageata . Acum ma pregatesc sa le "plantez" si pe ele. :D
 

mg

Member
IZA a spus:
.Asa ca am scris pe o coala de hartie tot ce stiu eu ca am sa insamantez , apoi am infoliat-o si am decupat :D
Tocmai am spus ca sint etichete speciale , rezistente , si dau un aspect ingrijit si profi gradinii !
 

fixpix

Active Member
nu...plumeria nu am plantat.
cele doua plumerii avute si destul de mari...au inghetat. le-a tinut tata intr-o camera neincalzita...si acuma sunt moi si ridate... nu cred ca isi mai revin :(
 

fixpix

Active Member
da cristina. o droaie de timp. da....vestea buna... a trecut iarna tot asa verde. cu putine paie in cap. deci protectie nu prea are nevoie.
asa ca...
apa o sa-i dau eu cata ii trebuie...si soare, si ce mai vrea ea... cate o inghetata, un meniu McDonald's....

:rofl:
 

v.cristina

Active Member
fixpix a spus:
da cristina. o droaie de timp. da....vestea buna... a trecut iarna tot asa verde. cu putine paie in cap. deci protectie nu prea are nevoie.
asa ca...
apa o sa-i dau eu cata ii trebuie...si soare, si ce mai vrea ea... cate o inghetata, un meniu McDonald's....

:rofl:

:tavalit: :tavalit:

orice numai sa se faca mare
 

coral

Member
Succes,Caline,sunt si eu in aceeasi situatie ca si tine,acum trec si eu in gradina la ingropat bulbi,nici nu stiu cu ce sa incep.Unde pui incarvillea,in gradina?Am inteles ca-i mai mofturoasa,am si eu trei rizomi si nu stiu unde sa-i pun.Oricum,bafta,sa vedem rezultatele!
 

mg

Member
Ete ca am cumparat eu azi :arrow:


5 lei pachetul de 25 de bucati . Ce se vede verde , este o sirmulita pentru legat de gitul :) plantei insemnate . Sint mai multe modele , inclusiv de infipt in pamint .
 

fixpix

Active Member
coral a spus:
Succes,Caline,sunt si eu in aceeasi situatie ca si tine,acum trec si eu in gradina la ingropat bulbi,nici nu stiu cu ce sa incep.Unde pui incarvillea,in gradina?Am inteles ca-i mai mofturoasa,am si eu trei rizomi si nu stiu unde sa-i pun.Oricum,bafta,sa vedem rezultatele!
incarvillea e pusa direct in soare...deocamdata e gol in jurul ei... nu cred sa fie foarte pretentioasa... sa vedem!


hey mg... asa mai merge...
io n-am d'astea. poate o sa iau cand nu ma mai descurc.... :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
mg a spus:
Ete ca am cumparat eu azi :arrow:


5 lei pachetul de 25 de bucati . Ce se vede verde , este o sirmulita pentru legat de gitul :) plantei insemnate . Sint mai multe modele , inclusiv de infipt in pamint .
Am folosit si eu asta toamna etichete de-astea, am scris cu marker-ul permanent, si dupa ce a trecut zapada nu se mai vedea nimic pe ele. Nu cred ca se pot folosi pe termen lung. Doar daca se mai reimprospateaza scrisul.
 
Sus