Recipient pentru ars diverse in gradina

Floria

Active Member
Pentru ca se tot strang ramuri rupte, pungi, capace, ambalaje de tot felul , cutii , cartoane , am hatarat sa-mi fac un recipient din tabla in care sa le ard fara a exista riscul sa sara o scanteie pe la vecini. Azi am ars tot ce nu vroiau gunoierii sa ridice si a fost foarte bine in cutia de tabla pe care am transformat-o in crematoriu de gunoi. Nici fum prea mult nu a facut si nici nu mi-a distrus plantele invecinate.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Floria, draga, m-am speriat cand am citit denumirea topicului :rofl:
e cam sinistru, nu crezi? :?
 

Floria

Active Member
O fi , dar asa se numeste. Te-ai dus cu gandul la altfel de crematoriu..... :rofl:
Daca gasesti un termen la fel de explicit poti sa-l schimbi.
 

aleynad

Active Member
Moderator
exact acolo m-a dus gandul :(

hai sa ne gandim la o alta denumire, ce ziceti? :?
recipient pentru ars diverse in gradina?
 

Floria

Active Member
Decat sa se scuture si alte persoane mai bine schimbam, eu de la americani m-am inspirat, ei folosesc cuvinte putine pentru a exprima ceva.
 

Edelweiss

Active Member
Cam asa, Floria :D
Cu toate ca ai mare dreptate, numai numele da fiori :oops:
Cum sa ii spui altfel: "fabrica de cenusa si fum"?
 

mama4you

Member
asa ceva am si eu in curtea din spate..o mica sobita cu burlan...in care ardem ce se poate arde...ca de la noi nu vine REBU...iar ce nu se poate arde le strnagem in sac si le ducem la o pubela din apropiere!

acum sa va spun ca am vazut o astefel de soba la cineva facuta dintr-un butoi din acela de 200 litrii la care a decupat o usita...si arde omul....tot ce ii trebuie!
 

Edelweiss

Active Member
Acum sa pun paie pe foc. Dupa lege, ar trebui sa aiba un horn cu 30 metri mai inalt decat cea mai mare cladire din zona :) :evil:
Dar...cine face asa ceva? :) :rofl: Pentru lemne nu e nevoie, dar pentru a arde alte lucruri trebuie aprobare :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
exact acolo m-a dus gandul :(

hai sa ne gandim la o alta denumire, ce ziceti? :?
recipient pentru ars diverse in gradina?
:eek: Da' ce fantezie sinistra aveti fetelor! :) Pe mine nu m-a dus gandul deloc la chestii sinistre, cum si eu ard tot felul de chestii de prin gradina, zau ca am inteles titlul fara sa ma gandesc la asasini in serie :rofl:
 

Floria

Active Member
Edelweiss a spus:
Acum sa pun paie pe foc. Dupa lege, ar trebui sa aiba un horn cu 30 metri mai inalt decat cea mai mare cladire din zona :) :evil:
Dar...cine face asa ceva? :) :rofl: Pentru lemne nu e nevoie, dar pentru a arde alte lucruri trebuie aprobare :)
Asa este corect ce spui tu , dar la noi la tara (municipiu cica) mai merge. Sa vezi ce foc a facut unul dintre vecini saptamana trecuta ! a scos asa un fum de a invaluit cartierul si tocmai cealalta vecina avea rufe pe sarma. Eu (Bucuresteanca stresata) cred ca luam foc in locul ei , dar ea nu a scos un cuvant. Vad ca pe aici oamenii sunt foarte ingaduitori unii cu altii. Am vazut in cartierele periferice ca ard oamenii ce este de aruncat in mijlocul strazii.... mde ! made in Romania.... :cry: :rofl: Eu le-am ars una cate una si nu a facut fum prea mult dar mi-a luat cam 4 ore.
 

mama4you

Member
noi avem zi de ars gunoaiele :rofl: duminica seara...strangem tot..si mergem la sobita din curte si ardem. binenteles ca avem si un horn ...un burlan la sobita...dar cum nu avem vecini..nu afumam si nu deranjam pe nimeni! propriu zis sobita a fost din aceea la care se lega butoiul de facut tuica..dar cum anul trecut nu au prea fost fructe...am intrebuintat-o in alt scop!
 

angela draganoiu

Active Member
Floria dar resturile vegetale din gradina se pot transforma in compost numai bun pt straturile de flori si legume. cu celelalte resturi si eu am problema la tara pt ca masina de gunoi vine la 2 saptamani si mereu trebuie sa pun in port-bagaj si sa aduc acasa. tot ce este hartie/carton ard in soba sau la gratar (noi folosim mai mult gratarul electric).
 
Sus