Rosii II

happy

Well-Known Member
O frumusete de rosiii am in solar dupa ce am polenizat artificial.S-au incarcat de rosii,le-am pus ingrasamant de la macerat si apa but. :D
Poze la prima coacere :wink:
 

anknic

Active Member
asa-s de mari si primele ale mele. nu stiu ce soi sunt pt.ca dupa ce am prajit rasadnita tata a cumparat cateva fire. oricum si rosiile din rasadurile mele-s deja raspandite prin vie si au flori.

ca experienta personala: dupa ce am prajit rasadnita in care aveam rasaduri de 20 cm...am pus alte seminte-acestea au rasarit mult mai repede si s-au dezvoltat mai bine, chit ca de frica am lasat rasadnita deschisa permanent...si au fost si nopti tare reci :)

ca idee: am 3 fire de rosii iesite aiurea din seminte picate asta toamna. toate au flori in acest moment.
 

happy

Well-Known Member
Am zis ca postez cand se vor coace rosiile in solar,dar soiul urias de la Mirela m-a facut sa pozez frumusete de rosii.Cresc vazand cu ochii :D
 

ionascus

Active Member
Arata super...si eu am din soiurile nedeterminate Abraham Lincoln,Brandywine,si uriase de la Mirela....dar nu sunt asa de mari,desi au un metru in inaltime.....cresc ca nebunile,si sunt foarte floricioase...au legat foarte bine
 

happy

Well-Known Member
Tu le ai afara si le mai tine timpul rece pe loc noaptea!Si rosiile mele de afara sunt frumoase ,cam ca ale tale.In schimb la mine merg tare prost vinetele,nu stiu ce au anul asta :?
 

ionascus

Active Member
Si la mine este la fel cu vinetele,au inflorit cateva,dar floarea a cazut... :( ....greu....nu te necaji...poate isi dau drumu l mai greu...
 

Elektra

Member
Happy, felicitari, bine arata, numai soiuri de rosii cu fruct mare ai in solar? Poti sa incerci si niste cherry anul viitor, la mine ele se coc deja, e un soi cu fructul foarte mic(de la Mirela).
Ionascus, m-am uitat pe blogul tau si am vazut ca ai pus rosiile de ghiveci in acelasi tip de ghiveci ca si mine :) , sa stii ca le merge bine, poti sa le pui pe astea de ghiveci pe la sf lui ianuarie, nu ocupa mult spatiu in casa si fructifica foarte devreme, se coc repede, deja de o luna mancam din ele, intre 5-10 fructe pe zi, din 2 ghivece. Moneymaker arata f bine, o sa le incerc si eu anul viitor, Brandywine unde ai gasit, am vazut ca sunt foarte laudate pentru gustul lor.
Si acum, vroiam sa va intreb ce ingrasaminte bogate in potasiu, naturale, folositi? Tufele de rosii sunt deja mari, cresc ca nebunele, ar face un milion de copili dar as vrea sa le stimulez fructificarea si majoritatea ingrasamintelor sunt bogate in azot...eu am folosit terrafertil la plantare, 50g/planta, macerat de tataneasa si praf de cenusa...altceva, spre ex dejectii de pasare nu am de unde sa fac rost.
 

ionascus

Active Member
Noi am pus asta toamna in gradina de zarzavat o caruta de gunoi uscat de oaie de la o stana....se pare ca le place rasadurilor..
Acum cateva zile am citit ca sunt foarte multi crescatori de iepuri care usuca dejectiile de la iepuri si le folosesc in gradina....interesant de verificat
Alte ingrasaminte nu le-am folosit.
Brandywine-seminte am luat de pe un site din strainezia... Sutton seeds
 

interval

Active Member
Am facut rasad de Marmande si Marglobe, l-am plantat, ingrijit si toate cele. Am impresia ca nu infloresc si nu leaga asa cum ar trebui.

In schimb, am pus seminte de Buzau 1600 direct in pamant cu sticla (pet-ul). Plantele aproape ca le-au ajuns pe celelalte si au inceput sa faca flori.

Anul viitor voi pune semintele direct in pamant. Voi avea nevoie de multe pet-uri, dar voi face rost.
 

interval

Active Member
Elektra a spus:
Brandywine unde ai gasit
Moshu' are in gradina Brandywine rosii, galbene si negre (ma rog maronii sau o culoare mai inchisa). Au aparut cateva flori si plantele arata foart bine. Tinem legatura
 

plicurici

New Member
happy a spus:
O frumusete de rosiii am in solar dupa ce am polenizat artificial.S-au incarcat de rosii,le-am pus ingrasamant de la macerat si apa but. :D
Poze la prima coacere :wink:
Cu ce solutie ai polenizat artificial rosiile?
 

adrianam

Well-Known Member
Trebuie sa le dau si eu ingrasamant ca am pus la macerat.
Deocamdata plantele mele sunt cam pitice, au ceva rod pe ele, dar nu sunt prea mari rosiile.
 

ghia_don

Active Member
plicurici a spus:
happy a spus:
O frumusete de rosiii am in solar dupa ce am polenizat artificial.S-au incarcat de rosii,le-am pus ingrasamant de la macerat si apa but. :D
Poze la prima coacere :wink:
Cu ce solutie ai polenizat artificial rosiile?
Poti folosi Tomatostim, se gaseste la magazinele fitosanitare..
 

happy

Well-Known Member
Multumesc Ghia,eu nu am retinut cum se numeste.Am cerut la magazinul de specialitate si am dat.Femeile in general au un simt in plus fata de barbati :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mirela imi pastrezi si mie seminte din rosii din alea lungi :)

Rosiile alea mari de la tine cam pana cand le copilesti sa fac la fel si la mine , eu pe restul le copilesc ca asa tin si eu tufa in control si nu devine desis. :D
 

mirela06

Active Member
Am sa tin cate s-or face ca doar un fir am.Voi oricum sunteti pe primul plan :D

De copilit le copilesti cand apar copiletii si depinde cat de mari vrei sa-i faci,tufa sau inalti.
Eu, anul acesta am lasat mai de jos copiletii sa faca fructe si pe timp ce cresc m-am hotarat sa le las 2, maxim 3 brate la mijloc, ai las mai tarziu 2 si ultima data un copilete sau brat principal.
Nu vreau sa-i am f.f. inalti ca ...nu mai este Costel si nu pot sa ma intind prea sus. :(

Rosiile uriase ..asa-s de la mama lor, enorme.Doar apa sa aibe si ingrijire. De brate lasa-le doar unul, maxim 2.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bun de stiut , am vazut ca planta copilita intens si desfrunzita partial la baza arata mult mai bine decat anul precedent. Plus ca daca scapi tufa din control nu mai ajungi la ele in mijloc.

Mersi de seminte , poate te conving si de o stevia rebaudiana pana atunci :)
 

mirela06

Active Member
Asa este,
Noi intotdeauna ai facem baza curata iar unde sunt multe frunze mai taiem din ele ca sa se aeriseasca.Eiiii!!! asta nu inseamna ca le chelesc dar trebuie sa-i dau putere sa hraneasca fructele nu frunzisul sau prea multe brate :D
 
Sus