Rudbeckia

alfa

Active Member
Bravo, ati prins si voi gustul la Rudbeckia :) Tare sunt curioasa, daca cea rosie imi mai infloreste si anul acesta... Am uitat sa ma uit dupa ea cand am fost pe acolo :( . Cealalta, Chim Chimenee era sigur, avea bobocii mari.

Happy, daca vei avea de dat din cele pestrite, ma inscriu si eu pe lista!
 

happy

Well-Known Member
alfa a spus:
Bravo, ati prins si voi gustul la Rudbeckia :) Tare sunt curioasa, daca cea rosie imi mai infloreste si anul acesta... Am uitat sa ma uit dupa ea cand am fost pe acolo :( . Cealalta, Chim Chimenee era sigur, avea bobocii mari.

Happy, daca vei avea de dat din cele pestrite, ma inscriu si eu pe lista!
Sa stii ca nu am decat o tufa din aceea pestrita.Daca vrei seminte, iti trimit :D !
 

alfa

Active Member
Minunate! Luciana multumesc mult. Mai la toamna facem un schimb! Sper sa vin si eu in curand cu poze de prin gradina! :x
 

bradut

Well-Known Member
M-am facut si eu cu 3 Rudbeckia, de la Baumax, foarte dragalase. Cred ca este vorba despre Rudbeckia hirta, care nu prea ar fi perena si totusi rezista pana la zona 3. Nu prea inteleg treaba asta. Oricum, se pare ca rasar foarte usor.

Astea 3 le-am achizitionat:

 

lelia

Well-Known Member
Sunt foarte frumoase ! sa-ti traiasca !
Strange semintele ,sa n-ai surprize ......nu prea e perena ,e bienala ....
O planta care-mi place ...dar ma enerveaza ,apare in gradina o data la doi ani ....
 

bradut

Well-Known Member
Asta n-am prea inteles: nu este perena, dar rezista pana la zona 3. :gandit: Uitandu-ma la poze, inclin sa cred ca planta din poza 2 este un Helenium. Sau poate ma insel. Oricum, pe toate scria Rudbeckia, nimic mai mult, iar pe eticheta, era trecuta si o adresa de site: http://www.dalia.ro ( :rofl: ). M-am uitat acolo, dar se pare ca nu-i chiar terminat.
 

lelia

Well-Known Member
Un syte ,cu numele tau :giggle:

Rezista foarte bine peste iarna .Semintele plantate anul asta ,vor inflori anul viitor ,apoi planta moare .Trebuie semanate in fiecare primavara ,pentru a avea continuitate .
Mie prima ,imi pare altceva :?
 

Luciana35

Member
Nu cred ca e altceva, la mine unele rubdeckii infloresc asa, anul asta am chiar mai multe batute decat de obicei.
 

alfa

Active Member
Cea rosie n-a mai aparut la mine, degeaba o dadeau unele siteuri perena, ca nu e. Numai Chim Chiminee a rezistat cu brio.


Si se pregateste R. fulgida. Azi am udat-o din plin, cred ca v-a exploda in curand :D
 

Elektra

Member
bradut a spus:
M-am facut si eu cu 3 Rudbeckia, de la Baumax, foarte dragalase. Cred ca este vorba despre Rudbeckia hirta, care nu prea ar fi perena si totusi rezista pana la zona 3. Nu prea inteleg treaba asta. Oricum, se pare ca rasar foarte usor.

Astea 3 le-am achizitionat:

Din baumax mi-am luat si eu una asemanatoare cu cea din mijloc, are totusi mai mult maro, insa prima imi amintesc ca era langa ele si era altceva, nu rudbeckia...oricum e f frumoasa si ea, ca de altfel orice floare galbena :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce frumoasa e a doua rosiatica :D
Daca le tai florile pe masura ce se usuca si isi pierd farmecul...dau altele noi .Probat :)
 

Roxana Peled

Active Member
Superbe sunt toate! :visator:
Sunt perene?
Imi plac florile astea la nebunie! Avea bunica la tara langa cismea, in doua culori ca in ultima poza, o nebunie. Imi placeau tare mult cum infloreau si cum miroseau :D
Eu nu am decat una galbena, micuta care nu miroase :(
 
Sus