Sansevieria

George

Member
Sabina Trimis: Lun Iun 19, 2006 8:46 am Titlul subiectului: Sansevieria trifasciata hahnii
Am o Sansevieria trifasciata hahnii si am navigat putin pe net ca sa gasesc sfaturi de ingrijire. In afara de faptul ca suporta udarile rare si lumina putina nu am gasit alte detalii despre ph-ul solului, tipul de sol, umiditate relativa in aer, ce ii dauneaza....etc

As aprecia daca ati putea impartasi experienta voastra legata de cresterea acestei plante.
 

George

Member
mihaela tamas Trimis: Lun Iun 19, 2006 11:48 am
nu se supara deloc daca substratul este un pamant de gradina sau telina,la care se adauga pamant de frunze si nisip.Poate fi expusa in plin soare,dar ii place si la semiumbra cu conditia sa reduci udarile (excesul de apa ii face mai mult rau decat absenta udarii,cauzand putrezirea bazei frunzelor).Decat sa o pulverizezi mai bine ii stergi frunzele cu un burete umezit pt a o curati de praf.Poti sa o fertilizezi o data pe luna,dar numai primavara si vara.
Transplantarea nu e necesara decat la 2-4 ani.Radacinile ei sunt foarte puternice...pot sparge ghiveciul atunci cand nu mai au loc.
Daca o tii iarna la racoare si cu apa putina,atunci la primavara va vegeta mai bine si poate chiar sa si infloreasca.
 

George

Member
roxana Trimis: Dum Oct 01, 2006 9:21 am
Ingrijirea este foarte simpla. Se uda si se pulverizeaza cu multa grija(mai bine se sterg frunzele cu un burete ud). Iarna, la temperatura scazuta, se reduce mult udarea. Fertilizarea se aplica o data pe luna, numai primavara si vara. Transplantarea nu este necesara decat la 2-4ani(planta are radacini puternici si daca nu mai incap, radacinile sparg ghiveciul). Inflorirea se produce rara, la plantele varstnice.
Poate fi expusa in soare fara sa-i dauneze, dar tolereaza si semiumbra cu conditia sa se limiteze udarile.
Inmultirea se usor prin divizarea tufei sau detasarea fiecarui lastar, dar se poate face si prin butasi de frunze (7-10cm).
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
si eu stiam ca doar exemplarele batrane infloresc. ei bine sansevieria mea desi e inca la adolescenta a inflorit de putin timp. presupun ca e de bine, nu? :?
 

marean

Active Member
nu doar plantele mature pot inflorii!sansevieria mea a inflorit relativ repede atunci cand am prasit-o!cu putina grija,poate rasplatii timp indelungat cu florile ei in forma de stelute albe!
 

masha

Member
am vazut si eu o sanseviera (sabiuta) inflorita si am intrebat cum a facut-o sa infloreasca. Mi-a spus ca nu i-a facut nimic si ca planta respectiva are vreo 6-7 ani si nici nu stia ca trebuie sa faca flori... Eu stiu ca sanseviera nu face flori in conditii de camera...insa...se pare ca face.
Acelasi lucru si despre colocasie, insa am vazut si flori de colocasie...deci... :roll:
 

dianatm

Member
Eu sunt cea la care a vazut masha sabiuta inflorita (mai exact atunci era doar cu boboci) acum are florile deschise http://s107.photobucket.com/albums/m287 ... 0_3407.jpg
Nu sunt super frumoase ca la alte flori dar a avut Cornelia dreptate au un miros super.
Singurul lucru care l-am facut eu cu ea ca asta iarna am uit complet de existenta ei, adica cam 2-3 luni a primit apa o data sau de deua ori.
 

masha

Member
sa inteleg ca, pe linga faptul ca a inflorit, te mai bucuri si de mirosul florilor?
Dar eu ce sa fac? :cry: Cum sa ma rog de ea?! :cry: Bine, acum o inteleg, ca e un puiut...cam maricel, dar e micuta, dar mai tirziu... :wink:
of, sa creasca si a mea o data (sa creasca intr-o zi cit la altii intr-un an... :roll: )...
Diana, ia vezi, poate face si seminte?! Daca iti face si seminte, ti-o fac cadou pe a mea...pina cind are boboc, ca apoi o iau inapoi... :wink:
 

marean

Active Member
diana imi poti spune ce varietate e a ta?am si eu una identica de cativa ani,insa mie cand mi-a inflorit ,florile nu aveau niciun miros :roll: oare de ce?
multumesc!
 

dianatm

Member
Masha, pur si simplu uita ca exista udo doar cand iti aduci de-a minte (adica cam o data la 2 saptamani ) si iarna deloc si ai sa vezi ca dupa ce ajunge la maturitate ( nu ca marime ci ca ani) o sa faca si a ta flori.
Pana anul asta eu nici nu am stiu ca face flori.
 

marean

Active Member
ok,si a mea e la fel :wink: !eu am gasit-o pe net ca fiind Sansevieria trifasciata black gold...dar nu bag mana in foc :roll: !unele frunze sunt chiar putin mai mari de 1 m la a mea :D !deci poti sa te astepti la orice de la ea!
intr-adevar,si eu respect perioada de repaos,o ud foarte rar ca altfel pot putrezi din frunze si radacini...nu e deloc pretentioasa,e foarte decorativa si incanta privirea in orice anotimp!
 

roxy

Member
a mea a inflorit dar cam acum 2-3 ani. dupa aia nu am mai vazut nici o floare. cred ca trebuie sa ii mai schimb vasul sau sa o mai raresc. intradevar florile miros superb :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
mirosul florilor de sansevieria a fost intr-adevar o mare surpriza si pentru mine. floarea a tinut in jur de 10 zile si chiar de la intrarea in casa ii simteam parfumul....seamana parca cu iasomia....e betie de mireasma... :D
 

marean

Active Member
nu pot sa cred :evil: :evil: !a mea a inflorit o singura data,acum 2 ani,floarea a tinut mutl timp(cateva saptamani),e identica in forma si culoare ca a dianei,insa NU A MIROSIT!!!!!!de ce?
vreti sa ma chinuiti cu mirosul alor voastre(iasomia ,alaturi de frezie si spatiphylum,au parfumul care imi place cel mai mult)!
mai astept :roll: ...tocmai ce am schimbat ghiveciul mai multor plante,printre care si sansevieria,si poate o sa miroasa...
va felicit pentru ele,numai bine,
Marean
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
probabil sansevieria ta este o alta varietate, de asta probabil nu a mirosit. eu alta explicatie nu vad. nu cred ca mirosul florilor tine de conditiile de care beneficiaza.
 

marean

Active Member
da,ar putea fi alta specie,insa e IDENTICA cu cea din fotografia dianei :roll: !pana si florile erau identice...poate ca n-am bagat eu nasul prea adanc cand a infloirt :wink: .
multumesc,numai bine,
Marean
 

Roxana

Active Member
Sanseviera

Sanseviera mea a facut vreo 4 pui: unii au crescut mai mari decat mama lor, dar ceilalti au ramas asa, nu au mai vrut sa creasca. :?
Sa fie oare din cauza fertilizarii prea rare (o data pe luna)?
 

Roxana

Active Member
Sanseviera

Ok. nu o sa-i mai pun ingrasamant.
Pamantul se usuca mereu si nu ma lasa inima sa nu o ud. :cry:
 
Sus