Schinduf

A

Anonymous

Guest
Ce sa fac Gabiuta,in cuprinsul schindufului zaresc un chin,asa ca suport consecintele,provocarile si off side-urile.
 
A

Anonymous

Guest
Bai MIHAITZA...lasa ,te prind eu pe aici ..si sa vezi cum te arunc in masina si tzushti la Durau.Iar dupa o sticla de schinduf...sa te vad cum te sui pe masa si lalai.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A aparut schinduf in magazinele Billa.Sunt de fapt germeni de schinduf la caserole,destul de mare cantitatea,la vreo 4 lei si ceva caserola.De asemenea au germeni de linte,de griu si inca citeva..........
Cred ca daca se pune in pamint o sa si creasca :mrgreen:
 

shanzha

Member
Nu am priceput eu, sau unii voiau pe aici radacina de schinduf, pentru a inmulti planta. Din cate vad schinduful e planta anuala. Si cu semintele, a facut cineva rost? Eu am gasit de cumparat intr-un magazin de seminte, si cum am prostul obicei de a aduna toate ciudateniile :) am cumparat imediat. Am pus cateva seminte, am sa pun poze pe albumul din semnatura, nevasta-mea a crezut la inceput ca e trifoi si a vrut sa-l smulga, noroc ca a ezitat! Sunt curios ce e si cu schinduful asta... ma duc chiar acum sa miros frunzele!

Later edit: Nu am simtit niciun miros al frunzei... Am pus poza in albumul din semnatura.
 

ionascus

Active Member
Stiu ca radacina de schinduf este folosita cu succes de medicina populara in tratamentul paradontozei....
Mihai are probleme cu aceasta boala parsiva....Si eu tin semintele si ma uit la ele..... :roll:
Dar nu prea stiu multe...cum se cultiva....
 

shanzha

Member
ok, sa vedem ce va iesi din planta asta :-) numai sper sa nu o fi pus prea tarziu, si sa nu mai ajunga la maturitate, adica sa faca seminte.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re:

shanzha a spus:
Nu am priceput eu, sau unii voiau pe aici radacina de schinduf, pentru a inmulti planta. Din cate vad schinduful e planta anuala. Si cu semintele, a facut cineva rost? Eu am gasit de cumparat intr-un magazin de seminte, si cum am prostul obicei de a aduna toate ciudateniile :) am cumparat imediat. Am pus cateva seminte, am sa pun poze pe albumul din semnatura, nevasta-mea a crezut la inceput ca e trifoi si a vrut sa-l smulga, noroc ca a ezitat! Sunt curios ce e si cu schinduful asta... ma duc chiar acum sa miros frunzele!

Later edit: Nu am simtit niciun miros al frunzei... Am pus poza in albumul din semnatura.

am vazut un reportaj , ceva cam complicat pentru un muritor , cum sa se cultiva la o anumita data , se recolteaza doar la alta anumita data , nu la orice ora.....etc

am baut si eu tuica cu schinduf si eram interesat , dar a facut tanti aia la TV sa para a naibii de greu sa obtii radacina de schinduf
 

veretregn

Active Member
Am semințe de așa ceva... O cresc și eu în grădină... pentru primul an... merge destul de repede. Ooof... câtă superstiție pentru o amărâtă de plantă... Voi trimite semințe cui îi trebuie...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu e superstitie , ci ca nu ajunge la maturitatea necesara sa obtii ce e bun din ea :cafea:
 

anknic

Active Member
asta e ca aia: leusteanul se culege la Inaltare.

daca asteaptam anul asta Inaltarea...culegem nimic...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca am mai scris(adica nu cred ci chiar asa am facut :rofl: putin mai sus doua postari :in magazine precum Billa sau Mega se gasesc la cutiute seminte incoltite din aceasta planta .Cum sunt germenii de griu exact la fel. .
 

shanzha

Member
Eu am cumparat plic cu seminte. Sapt. trecuta am trecut pe acolo si inca erau. Daca intereseaza pe cineva, as putea eventual trimite.
 

MihaelaR

Member
Eu il folosesc in amestec cu alte mirodenii,dar pe el il pun in cantitate mai mare,are o aroma deosebita,iar cand fac pate de ficat,soia,naut,mai adaug si simplu.
Anul trecut l-am cultivat si eu,foarte frumos a crescut ,era preferat de albine.
http://rami86.sunphoto.ro/Mirodenii
Proprietatile schindufului
http://sanatate.bzi.ro/cum-se-consuma-si-care-sunt-beneficiile-schindufului-3964
http://dina-sanatate-frumusete.blogspot.ro/2012/08/schinduful_17.html
http://www.selene.ro/articole/schinduf
La primavara ,cine vrea ,pot cumpara de la piata seminte.
Sa auzim numai de bine!
 

geodezia

Well-Known Member
Iote drace de asta imi creste mie prin gradina in fiecare an si nu stiam cum il cheama ..noi il punem in mincaruri eu il jumol cu radacina cu tot .pina acum nu mi-a rezistat peste iarna ca se usuca toamna .. noi ii zicem sfindoc .. nu stiam eu ce cautati .. eu nu ii recoltez nimic ca se scutura semintele singure ca la marar ... hm hm acum am vazut postarea ca faceam avere cu el la vinzare .am avut odata de am taiat cu sapa o parcela ..da pina la urma numai radacina se foloseste si se face pulbere sau si tulpina ..noi punem cu totul (adica fara radacina adica frunze si tulpina ) dar in mincare mai ales la ciorbe si mincaruri scazute .. cind nu am marar sau patrunjel arunc o creaca de sfindoc .. nu stiam ca e rar ..e aromatic .. dar nu pun mult ca are miros intens si gust intens
acum tomana il jumol si il pun la uscat cu totul planta intreaga
 

MihaelaR

Member
geodezia a spus:
Iote drace de asta imi creste mie prin gradina in fiecare an si nu stiam cum il cheama ..noi il punem in mincaruri eu il jumol cu radacina cu tot .pina acum nu mi-a rezistat peste iarna ca se usuca toamna .. noi ii zicem sfindoc .. nu stiam eu ce cautati .. eu nu ii recoltez nimic ca se scutura semintele singure ca la marar ... hm hm acum am vazut postarea ca faceam avere cu el la vinzare .am avut odata de am taiat cu sapa o parcela ..da pina la urma numai radacina se foloseste si se face pulbere sau si tulpina ..noi punem cu totul (adica fara radacina adica frunze si tulpina ) dar in mincare mai ales la ciorbe si mincaruri scazute .. cind nu am marar sau patrunjel arunc o creaca de sfindoc .. nu stiam ca e rar ..e aromatic .. dar nu pun mult ca are miros intens si gust intens
acum tomana il jumol si il pun la uscat cu totul planta intreaga
La schinduf semintele se papa,citeste in mat. ,ca sa le ai trebuiesc culese din timp cu grija.
Eu am uscat cu totul ,apoi le-am rasnit,dar cum zice ca aroma sa fie si mai si ,ar fi trebuit sa cern semintele ,sa le prajesc putin,dar lenea e cucoana mare,asa ca...
Sa auzim numai de bine!
 

geodezia

Well-Known Member
lasa atunci metoda mea adica pus cu totul ( fara radacina ) la mincare .. si doar putin nu ditamai maturoiu
 

MihaelaR

Member
sicora fabian a spus:
Eu am gasit doar seminte de cumparat! :x
Cica-i foarte bun pentru circulatia sangelui . . .
Ai gasit bine,la noi la piata este ca mirodenie, totul rasnit ,foarte bun.
Cand vrei pentru tratament ,trebuie doar seminte ,
"Indicatii terapeutice
- abcese, alergie, anemie, anorexie, astenie fizica si intelectuala;
- boala Basedow;
- cefalee, celulita, cistite, colesterol crescut, colita, colon iritabil;
- diabet, diaree, dispepsii, dizenterie;
- fibrom uterin hemoragic, hepatita acuta, hipercolesterolemie, hiperglicemie;
- impotenta sexuala, inflamatii ale ganglionilor limfatici, inflamatii ale mucoasei bucale si vaginale;
- obezitate;
- reumatism poliarticular;
- sciatica, scleroza in placi, sterilitate atat la femei, cat si la barbati. ..."
http://sanatate.bzi.ro/cum-se-consuma-si-care-sunt-beneficiile-schindufului-3964

Sa auzim numai de bine!
 
Sus