Schisandra

MASCHA

Active Member
Am un gard pe care vreau sa il imbrac cu o liana,iar despre schisandra am citit numai lucruri bune ma gandesc ca nu ar strica sa o plantez pe linga gard.
In zona nu stiu pe cineva care sa aiba aceasta planta,asa ca va intreb pe voi ce parere aveti.
A cultivat cineva Schisandra ?
 

adiadi

Member
mi-am luat si eu.
detaliile pe care le am sunt:
"După numele lui chinezesc i se mai spune şi " fructele cu 5 arome", pentru că se îmbină în el aromele: dulce, acrişor, amărui, picant, sărat. Numele ştiinţific este Schisandra chinensis şi are un rol important în medicina chineză tradiţională deja de 2 mii de ani. In China boabele proaspete şi uscate se folosesc pentru vindecarea a mai multor boli. Se poate prepara ceai şi din frunze şi din lăstari. Se coace în septembrie/octombrie. Deja în mai apar florile albe sau roz deschis, foarte parfumate. Este o plantă căţărătoare care poate să ajungă chiar la 3 m înălţime. Este total rezistenta la ger, foarte uşor de îngrijit şi rezistenta la boli. Autopolenizator."
m-am pregatit sa-l cresc de copacel,dar mi-ai dat o idee buna cu gardul. :wink:
 

anknic

Active Member
nu stiu daca se preteaza pe toate gardurile, wiki zice: "its preferred position is on a sheltered shady wall."
 

mirela06

Active Member
Si eu am unul.Primit de la Costel desi comanda a venit dupa moartea lui :(
Al iubesc si abea astept sa-l vad mare si frumos ca este un dar scump sufletului meu.
Am sa pun poze cu el dupa ce voi face.
 

mirela06

Active Member
Nu.De la Sieberz.ro, facuta comanda din toamna.Inainte de a muri sotul meu a fost data.
Au preturi mari acolo. :(
 

adiadi

Member
si eu de la sieberz am luat.vineri a venit. are niste mici mugurasi.
azi am plantat-o in gradina,intr-un loc unde se preteaza sa-i fac si suport
nu stiu insa ce ii place....soare si apa multa sau umbra?
 

MASCHA

Active Member
Din ce am citit se pare ca-i plac solurile bine drenate si are nevoie de expozitie insorita pentru ca fructele sa se coaca
 

mirela06

Active Member
Si eu am plantat-o iari in zona insorita si ferita plus ca i-am facut o ditamai groapa si aia plina cu mranita si nisip/
Ca sa fiu sigura ca nu pateste ceva i-am pus si un pet asa cum i-am pus si kiwiu-lui.
Goji saracul este pt.a 7 oara muatat dar acum este definitiv pt. ca i-am gasit locul.
Sper sa nu-l fiu suparat :(
 

adiadi

Member
multumesc pt informatii.
am pus si goji,si catina si schisandra,si un calin.
sper sa si produca ceva, candva;pt ca am trecut pe alimentatie vegana,si mi-ar prinde bine :D
 

mirela06

Active Member
Au sa se prinda si bine ai facut cu alimentatia.De altfel arati minunat.Se vede de la o posta ca este o alta hrana si o alta fata... mai faina. :D
 

adiadi

Member
:oops: multumesc.
am hotarat sa investesc timp si bani numai in plante care pot fi mancate.
iar schisandra pare minunata dupa descriere.
o sa stim cum e dupa prima productie :wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
Se scrie despre schisandra ca: se folosesc fructele si frunzele pentru ceai;a incercat cineva un dozaj al acestora pentru obtinerea unui ceai firesc?
 

adiadi

Member
problema e cu uscatul corespunzator al frunzelor si fructelor.
unele se usuca la soare,altele la umbra. chiar trebuie facut corect.
dar care e varianta corecta?
apoi modul de folosire e cu cantec....infuzii,decoct, ceai rece...etc
dozele:eek: lingurita de planta la o cana de apa.
....dar cate cani? inainte sau dupa mancare?
asa ca termenul de "ceai firesc" m-a derutat total :roll:
 

popescu gp

Well-Known Member
plante utilitare

Adiadi,cand am scris ceai firesc m-am referit la dozaj caci in indicatii spune frunze si fructe uscate( dar cum se usuca? si nu stiam nici dozajul))Din fructele proaspete se prepara suc(dar cum?).Iata ca sunt si alte intrebari pe langa cele puse de tine.Oare gasim un raspuns la acestea?
 

interval

Active Member
Cautam pe Google si gasim

In 250-300ml apa se pun 1-2 lingurite de fructe uscate. Se fierbe timp de 5-10 minute, dupa care se lasa 20-30 de minute. Se bea pana la 100ml de lichid de maxim 3 ori pe zi
 
Sus