Scoarta de copac in amenajari

sonia

Member
Vreau sa amenajez si eu o bucatica din curte/gradina cu scoarta de copac.Am ales asta pt ca imi place cum arata, din ce am mai vazut,dar si pt ca vreau sa scap de buruieni. Am inteles ca este si asta o metoda de combatere a lor.Nu prea stiu insa cum sa procedez.Care sunt metodele de aplicare a scoartei ca sa fie cat mai eficienta dar si aspectuoasa?Daca stiti voi va rog sa ma indrumati si pe mine si la final ne vom bucura de reusita.Multumesc. :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
sonia, scoarta de copac are cateva avantaje dar si dezavantaje. sa incepe pe rand.

avantaje:
-pastreaza mai bine umiditatea in sol
-previne aparitia buruienilor dar destul de putin
-arata bine

dezavantaje:
-dupa un sezon aspectul este puternic deteriorat, ploile o inmoaie, iar soarele o decoloreaza
-vantul, circulatia oamenilor sau a animalelor o vor purta prin toata gradina
-buruienile mai 'hotarate' (depinde unde este gradina ta, ce are in vecinatati,etc) nu vor avea nici o problema sa creasca prin ea

uite aici un coltisor amenajat in fata unui cabinet medical:

la inceput a aratat bine, dupa cateva zile a trebuit tot conturul delimitat cu pietre fiindca incepuse sa se 'plimbe'.
sa nu crezi ca vreau sa te descurajez, iti spun doar sa stii la ce te inhami.
foarte multe hipermarketuri au ales sa-si infrumuseteze 'ochiurile' de vegetatie cu scoarta, dar pentru ca nu s-au ocupat de ea acum arata jalnic.
 

mg

Member
ruxitzika a spus:
sonia, scoarta de copac are cateva avantaje dar si dezavantaje. sa incepe pe rand.

avantaje:
-pastreaza mai bine umiditatea in sol
-previne aparitia buruienilor dar destul de putin
-arata bine

dezavantaje:
-dupa un sezon aspectul este puternic deteriorat, ploile o inmoaie, iar soarele o decoloreaza
-vantul, circulatia oamenilor sau a animalelor o vor purta prin toata gradina
-buruienile mai 'hotarate' (depinde unde este gradina ta, ce are in vecinatati,etc) nu vor avea nici o problema sa creasca prin ea
Dupa ce aspectul se deterioreaza , ce este de facut ? Se schimba sau ce facem cu scoarta ?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
da, se schimba. in comert sunt varietati de galben, portocaliu, caramiziu si rosu. deci ai de unde sa alegi. statul trebuie sa aibe cam 4 cm grosime. ca sa fie mai usor de intretinut si ca sa ai siguranta ca nu cresc buruieni poti sa pui pe sub scoarta folie anti-buruieni, asta daca spatiul si pozitia plantelor iti permit.
 

mg

Member
ruxitzika a spus:
da, se schimba. in comert sunt varietati de galben, portocaliu, caramiziu si rosu. deci ai de unde sa alegi. statul trebuie sa aibe cam 4 cm grosime. ca sa fie mai usor de intretinut si ca sa ai siguranta ca nu cresc buruieni poti sa pui pe sub scoarta folie anti-buruieni, asta daca spatiul si pozitia plantelor iti permit.
Aha , se pare ca ne facem de lucru cu scoarta asta ..... si am deja cumparat un sac !
 

sonia

Member
Multumesc Ruxitzika.Mi-ai spus niste lucruri pe care nu le stiam.O sa ma mai gandesc cum sa fac.Dar daca pun folie jos si in loc de scoarta de copac deasupra pun altceva cam ce sa fie? Cu ce as putea-o inlocui?Pietris ?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
sincer mie imi place mai mult pietrisul si in special cel alb. e mai elegant, mai natural parca, mai firesc. intr-adevar, cel alb e mai greu de intretinut, dar spre deosebire de scoarta il poti refolosi. poti sa il strangi o data pe an, sa-l speli si sa-l pui la loc (depinde de cat pietris ai folosit, daca e mult nu vei face asta). folia de sub el va impiedica murdarirea cu pamant si noroi.

uite doua exemple de pietris flosit in doua amenajari



in ambele cazuri pietrisul este din marmura sparta. in prima este alb, a fost asternut peste folie, si intr-adevar fiind intr-o jardiniera, tot ce am avut de curata de pe el au fost frunzele uscate toamna de la artarul rosu. in a doua pietrisul este gri, mai exact alb amestecat cu gri. pentru ca pe el se circulta contant culoarea alba nu era cea potrivita.
 

mg

Member
Se pare ca am scapat de problemele cu scoarta . :x Ce ma asteptam eu sa fie in sac si ce-am gasit ..... In loc de scoarta mult vazuta peste tot , am gasit un fel de pamint cu scoarta ???? o ciudatenie , aspectul predominant find de pamint negru ! :)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
:? ciudat. nu ne faci o poza sa vedem? zi-ne si de unde ai cumparat sacul si ce producator are.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
mmda....asta nu e tocmai pentru decor desi scrie pe ambalaj. am sa o poza cu ambalajul de la scoarta folosita in fotografiile de mai sus.
 

angela draganoiu

Active Member
am citit ce ati scris voi aici si am o intrebare. Ruxitzika dar pietricele de alea albe de unde le cumpar si cam cit costa. am si eu un spatiu unde imi trebuie si m-am gindit tot la scoarta fiind mai ecologica. dupa cite ai spus am renuntat.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
imi pare rau ca v-am taiat elanul cu scoarta, nu asta intentionam, dar v-am impartasit din experienta mea.
pietrisul eu pana acum l-am cumparat direct din cariera de piatra :) daca am retinut eu bine, ca a trecut deja ceva timp de atunci, aproximativ 1 metru cub costa cam 100 ron. unele gardencenteruri vand si ele, dar ma gandesc ca preturile sunt mai mari, evident ei mai pun si transportul, spalarea, ambalarea.
 

mg

Member
angela draganoiu a spus:
am citit ce ati scris voi aici si am o intrebare. Ruxitzika dar pietricele de alea albe de unde le cumpar si cam cit costa. am si eu un spatiu unde imi trebuie si m-am gindit tot la scoarta fiind mai ecologica. dupa cite ai spus am renuntat.
Pietris de toate marimile si dimensiunile , inclusiv spartura de marmura , este linga casa dvs , la Hornbach. La gradini , in curte , nu la materiale de constructii !
Referitor la scoarta , acum ca este mai uscata :) parca e mai frumoasa ! Chiar daca nu este decorativa , este interesanta si cred ca are si ceva nutritiv :D
 

sonia

Member
Multumim foarte mult pt sfaturi.
Ne poti explica putin cum se pune folia aceea,in sensul ca trebuie fixata cu ceva sau cum sa stea asezata,si apoi piatra peste?Sunt ceva tehnici de aplicare a lor?Imi cer scuze daca am pus intrebari puerile,dar nu am facut asa ceva si nu stiu.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
nu e nici o tehnica speciala. o pui pur si simplu peste pamantul nivelat. ca sa poti ocoli plantele care sunt deja plantate pe teren tai fasii din folie incercand sa ajungi cat mai aproape de tulpina plantei, inclusiv pe sub cele care au tufa. folia anti-buruieni este permeabila si deci apa de ploaie sau provenita prin udare va ajunge la plante. deasupra se pune piterisul (spalat daca are culoare deschisa) sau scoarta. neaparat sa fie folie antiburuieni, eu o data am incercat cu altceva fiindca nu am gasit-o, era ceva asemanator cu plasa de tantari...si a iesit o varza generala, au crescut buruienile ca in codru :oops: a fost chiar penibil, asa ca nu repetati greseala mea !
 
Sus