seminte laburnum

viovaslui

Member
Datorita forumului, multumesc persoanei care mi-a trimis seminte de laburnus(salcam galben).
Rog cunoscatorii sa-mi spuna cand pot pune la germinat semintele.Direct in gradina,in rasadnita,ce perioada,adancime,tratarea semintei(daca este nevoie)?
multumesc
 

faragaut

Member
seminte laburnus

Samanta de Laburnum anagyroides se seamana in jurul zilei de 1MAI.
Intrucat samanta are tegumentul impermeabil,pentru a germina este necesara fortarea printr-o metoda chimica,termica sau mecanica.
Spor la lucru !
 

ACHIMENES

Member
Re: seminte laburnus

faragaut a spus:
Samanta de Laburnum anagyroides se seamana in jurul zilei de 1MAI.
Intrucat samanta are tegumentul impermeabil,pentru a germina este necesara fortarea printr-o metoda chimica,termica sau mecanica.
Spor la lucru !
Pai spune-i omului in ce constau metodele enumerate........tu de exemplu ce metoda folosesti pt acest leguminos? :)
 

faragaut

Member
seminte laburnus

De ce a pierdut Hitler al doilea Razboi Mondial ?
Metoda termica
Opariti cu apa clocotita semintele si lasati-le in apa pana isi dubleaza volumul. Daca in doua ore nu si-au dublat volumul,stoarceti apa,o puneti din nou la fiert ,iar cand clocoteste acoperiti cu ea semintele din vas.Se lasa asa doua ore,apoi se zvanta semintele si se seamana.
!!!! Sa nu le fierbeti pentru iahnie.
Semintele si scoarta contin un alcaloid toxic-citizina.Laptele caprelor ce consuma frunzele si lujerii plantei este toxic pentru copii.
Ati castigat o lupta!!!
 

ACHIMENES

Member
Re: seminte laburnus

faragaut a spus:
De ce a pierdut Hitler al doilea Razboi Mondial ?
Metoda termica
Opariti cu apa clocotita semintele si lasati-le in apa pana isi dubleaza volumul. Daca in doua ore nu si-au dublat volumul,stoarceti apa,o puneti din nou la fiert ,iar cand clocoteste acoperiti cu ea semintele din vas.Se lasa asa doua ore,apoi se zvanta semintele si se seamana.
!!!! Sa nu le fierbeti pentru iahnie.
Semintele si scoarta contin un alcaloid toxic-citizina.Laptele caprelor ce consuma frunzele si lujerii plantei este toxic pentru copii.
Ati castigat o lupta!!!

Mersi.....pt necunoscatori este bine de stiut :? sau iti era teama ca iti pui afacerea in pericol???? :wink: :wink:
Si celelalte 2 metode, le detaliezi sau ma lasi pe mine.....asta ca sa fie oamenii la curent cu toate cele 3.... metode :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ahaaaaaaaaa.........deci razboiul il cistigam dupe :) cea de-a treia metoda relevata 8)
 

faragaut

Member
Celelalte metode se folosesc pentru cantitati mari de seminte.
Scarificarea -la semintele de salcam,gladita,cercis.
Tratarea cu solutii slab acide.
 

ana popa

Member
In cat timp germineaza semintele de salcam galben? Tocmai am oparit cateva seminte si as dori sa stiu cat am de asteptat pana rasar.
 

ACHIMENES

Member
Cel mai repede germineaza sem de Albizzia, ca sunt mai mari, in 2-3 saptamani, apoi cele de salcam galben in 3 saptamani, apoi cercisul dar are un procent scazut de germinare a semintelor .
Sunt suparata ca nu au germinat semintele de Colutea ( basicoasa) care sunt cele mai mici.
Eu am semanat toate speciile enumerate mai sus cam acum 1 luna si jumatate ( nicidecum la 1 mai ), au stat afara si le-am asigurat apa din belsug.
Saptamana trecuta am pus la germinat din nou, Colutea, poate o binevoi sa germineze acum, ca e foarte cald afara si
 

happy

Well-Known Member
seminte de laburnum(pentru cei din Bucuresti)se gasesc in spatele Circului in parc este un pom cu pastai multe,eu am luat saptamana trecuta,si mai sunt si rus typhina cativa arbori! :D (datori de cinste pentru informatie,bucuresteni!) :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Ultimile seminte de laburnum incoltite ,le-am bagat in pamant.
Mai am si alti puieti de salcam galben,unii in pamant altii mai mici in rasadnite :D Anul asta au mers .in schimb semintele de salcam roz nu au incoltrit deloc! :cry:
 
Sus