Smochin cu fructe rosii

Livyuc

New Member
Zilele trecute a fost inaugurat un nou magazin-Hornbach,ocazie cu care am ales un smochin cu fructe rosii(dupa parerea mea are cca. 2 ani,deci era bine inradacinat).L-am dus la tara si plantat direct in gradina cu o mica protectie cu plasa de umbrire.
Informatile de la magazin si de pe net sunt foarte superficiale si sunt interesat sa stiu daca mai este cineva care acest soi de smochin ? Multumesc.
 

magda

Active Member
Moderator
In Severin este plin de ei. Daca la tine rezista cel cu fructe galben -verzui, va rezista si acesta. Se comporta la fel.Are nevoie de un climat cu influente mediteranene. Depinde unde este tara ta si cat de blande sunt iernile. Te sfatuiesc sa-l plantezi la adapostul unei constructii. Si eu am dus la tara 2 smochini unul rosu si unul galben-verzui si cu toate ca Dunarea este la vreo 5 km si tara la v35 km de oras in 4 ani nu au depasit 50 cm. De fructe nici vorba. In fiecare an dau lastari din pamant care iarna ingheata. Incearca sa-l protejezi peste iarna. Sper ca nu ti-am taiat elanul.
 

Livyuc

New Member
Smochinul este plantat la 50 km de Timisoara,deci nu este o diferenta mare de clima .Tot acolo mai sunt plantati doi smochini asezati langa o cladire si perioada de soare este limitata ,aceasta este cauza ca smochinele nu ajung intodeauna la maturitate.Smochinul cumparat acum este plantat in plin soare si daca se comporta ca si ceilalti doi dar avand in avantaj soarele ,sper sa fructifice mai bine.
Multumesc pentru raspuns.
 

destetptuulet

New Member
Normal că rezistă,numai că în primi doi ani,protejare,dacă e mic,apoi,singur!Succes!
Apropo:Dacă vrei,am eu şi cu fructe galbene,mov,roşii (Dar nu ca ale tale),negre şi verzi!(la coacere)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Raspunsurile tale sunt foarte desteptuuletze mititelule....Ma bucur ca le impartasesti cu noi ;-)
Insa hotarasta-te odata ce virsta ai:11,100 sau 10??? :?:
 

happy

Well-Known Member
Livyuc a spus:
Smochinul este plantat la 50 km de Timisoara,deci nu este o diferenta mare de clima .Tot acolo mai sunt plantati doi smochini asezati langa o cladire si perioada de soare este limitata ,aceasta este cauza ca smochinele nu ajung intodeauna la maturitate.Smochinul cumparat acum este plantat in plin soare si daca se comporta ca si ceilalti doi dar avand in avantaj soarele ,sper sa fructifice mai bine.
Multumesc pentru raspuns.
Daca nu il protejezi culcat la pamant nu vei manca niciodata smochine.Clima s-a schimbat la noi,nici macar in zona Severin ,unde nu se protejau smochinii in trecut,nu se mai coc decat asa de pofta!Eu am strans pana acum o farfurie si sper ca peste 3-4 zile sa fac ceva gem! ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Happy cum il culci la pamant? Caci al meu are tulpini cat incheitura mainii de groase. Iarna trecuta au inghetat 3 sferturi din ramuri, desi a fost protejat cu o manta groasa din tulpini de porumb.

Anul trecut am apucat sa mananc o mana de smochine mai timpurii. Din restul care nu aveau nicio sansa sa se mai coaca, am facut dulceata, ca fructele sa nu se iroseasca inutil. A iesit foarte buna.
Toamna asta nu stiu ce-mi doresc mai mult: sa apuce sa se coaca fructele sau sa fac dulceata din smochine verzi :rofl:. Totusi, nu cred ca mai apuca sa se coaca, si-a revenit foarte tarziu smochinul meu dupa inghetul din iarna.
 

happy

Well-Known Member
Carmen,eu deja am agatat de varfurile crengilor smochinului caramizi si le-am indoit pe la 60grade.Peste catva timp mai adaug ceva greutati si el se apleaca mai jos.Chiar daca nu este perfect orizontal el va fi in contact cu solul macar la varfuri.La anul il tin la 45 de grade ca sa il pot apleca (fiind prea gros).Smochin la 45 grade!! ;-) Mai am si doi obtinuti din seminte anul trecut,vad ca nu au facut fructe anul asta.La fel il culc,are 2 m inaltime!
 

miki70

Active Member
Trebuie sa ai spatiu mult ca sa indoi un smochin. Eu anul trecut i-am facut plapuma din saci umpluti cu frunze, anul asta i-as face iar daca imi revin cu piciorul.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Caramel am postat eu acum ceva timp pozele cu ideea cu caramizile , probabil de acolo stie si Happy , eu asa le culc iarna si e ok , dar de tuns insa sa nu tundeti decat dupa ce dau frunzele definitiv altfel moare trunchiul

succes
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc pentru lamuriri, Happy.
Dan o sa caut pozele, nu le-am vazut pana acum. Presupun ca sunt in vechiul topic al smochinului.
 

happy

Well-Known Member
miki70 a spus:
Trebuie sa ai spatiu mult ca sa indoi un smochin. Eu anul trecut i-am facut plapuma din saci umpluti cu frunze, anul asta i-as face iar daca imi revin cu piciorul.
Stiu de plapuma enorma pe care ai facut-o asta iarna,este cam mult de lucru cand smochinul este mare,asa smochin la 45 grade se poate realiza mereu!
Dane ideea este preluata de la tine iar caramizile sunt ideale! :pa:
Si totusi anul asta nu am reusit sa adun atatea smochine cat sa fac gem.Am adunat in timp dar nu rezista culese mai mult de 2 zile.POate la anul daca are mai multe ramuri o sa reusesc!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Caramell , cu placere

Nea Ionica , si eu zic la fel , dar cred ca iarna ce a fost a adus un frig periculos sau un interval de frig care nu corespundea cu plantele si orarul lor

La mine a facut fructe iar tarziu tare. :eek:f:
 

destetptuulet

New Member
happy a spus:
Livyuc a spus:
Smochinul este plantat la 50 km de Timisoara,deci nu este o diferenta mare de clima .Tot acolo mai sunt plantati doi smochini asezati langa o cladire si perioada de soare este limitata ,aceasta este cauza ca smochinele nu ajung intodeauna la maturitate.Smochinul cumparat acum este plantat in plin soare si daca se comporta ca si ceilalti doi dar avand in avantaj soarele ,sper sa fructifice mai bine.
Multumesc pentru raspuns.
Daca nu il protejezi culcat la pamant nu vei manca niciodata smochine.Clima s-a schimbat la noi,nici macar in zona Severin ,unde nu se protejau smochinii in trecut,nu se mai coc decat asa de pofta!Eu am strans pana acum o farfurie si sper ca peste 3-4 zile sa fac ceva gem! ;-)
HAPPY,SĂ ŞTII CĂ NU-I ADEVĂRAT (nu ţip,aşa am scris acuma),la mine,lângă bloc,pe stradă sunt tot felu de smochini,cu fructe roşii,cu fructe galbene,mov,negre şi verzi.
În unii ani îngheaţă,în alţii nu,dar cuum aici din mai până în septembrie-octombrie este deşertul Sahara,apuc să mănânc 14-16 kilograme,trebuie să le fac foto.
Anul trecut,ultimele smochine le-am cules pe 3 noiembrie!şi nu mint!O singură smochină o rămas necoaptă pe pom,restul,în burtihan la mine!
Apropo,am văzut pe un site că există smochin cu fructe variegate,dacă are cineva,....îmi dă şi mie?Vă rog!
Pupici: :*
 

happy

Well-Known Member
Este avevarat ca in orasele mari sunt protejati mult mai bine de cladiri.Eu vreau ca smochinul meu sa nu mai inghete iarna ,indiferent de cat este gerul de puternic.In momentul in care un an ingheata se ia totul de la cap si se pierde mult timp!!Cand va fi mai mare (pom )am sa-i fac un solar pe masura lui!!! :visator:
 

destetptuulet

New Member
happy,dar smochinul ăla are 18 ani şi 4-5 metri!!!E copac mare....
În fine,hai fără off-topic ci să discutăm on-topic desppre smochinul cu fructe roşii,mie mi s-au copt fructeele alea,au un roşu intens şi sunt un giant! :eek:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Poze ca nu cred! ;-)

Desteptuulet eu nu vreau poze :cool: , daca nu trimiti un lastar de smochin rosu ai de-a face cu mine :cool:

Acum sa te vad , astept PM sa mi ceri adresa pentru un butas.
 
Sus