Smochin - Ficus carica II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine au trecut iarna trecuta nu asta de acum destul de bine dar m-a mancat pe bine sa tund inaine de 1 aprilie si au murit pana jos la baza acei lastari tunsi. Credeam ca l-am pierdut... asa ca acum nici nu ma ating pana nu vad frunzele scotand fruntea
 

miki70

Active Member
OK, bine ca m-ai avertizat ca bagam foarfeca in el maine.
Al meu a iesit f bine din iarna, arata excelent, cojoaca cu carton, saci de rafie si folia cu bule i-a fost buna. Iarna viitoare poate nu-l mai protejez deloc sau dc ii fac cojoaca sus il las desfacut.
Ce ingrasamant ii pui tu? Am citit ca tb ingrasat de 3 ori pe an dar nu mai tarziu de sf lui iulie.
 

laural

Well-Known Member
Vreau sa-mi iau si eu doi smochini, unul de le Dianadia ( keszthely barna) si unul cu coja verde de la prietena din Delta. Imi spuneti si mie daca au nevoie de polenizatori ? Nu stiu nimic de ei, acum incerc sa ma documentez :oops: Multumesc
 

happy

Well-Known Member
Ce ochi ai Dane.Eu nici nu mi-am dat seama ca smochinul are flori!!!(si cu gaura mica :tavalit: )
 

laural

Well-Known Member
Am citit pe net ceva in legatura cu marele secret al coacerii fructelor...stiti desprece secret e vorba ? Ma gandesc ca eu la Brasov am putine sanse sa mananc smochine coapte :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine secretul e ca i-am pus in ghivece care le iernez , deja au smochine de 1 cm in aprilie pe cand cei din pamant nici macar nu au mugurii umflati. Solul e foarte rece comparativ cu un ghiveci

Ramane hamaleala din iarna dar macar asta vara am mancat si eu in final dupa 10 ani smochine coapte complet , o minunatie atat cele maro cat si cele negre :D
 

laural

Well-Known Member
Ce ma bucur :D inseamna ca pot sa-i tin in beci in ghivece.
Am aflat si marele secret :giggle: ...se pune o picatura de ulei ( de masline sau altul ) pe varful fructelor, fortand astfel coacerea. Momentul "ungerii " e important, pt. ca daca operatiunea se face prea repede fructul se coace dar nu are acelasi gust bun si dulce. Ce ziceti de asta? Asa o fi ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
hai sa zic o poveste de la tv

Gennaro mentorul lui Jamie Oliver se deplasa cu partenerul spre o destinatie din Italia unde urma sa gateasca si pe dealurile alea la o margine de drum a gasit un copac al nimanui cu niste fructe coapte de smochin rosu si cum le rupea si le baga in gura eu inghiteam o gura de apa ..... sa "presupunem" ca alea nu au beneficiat de picatura de ulei. :incapatanat: :cool: :fluierat:
 

laural

Well-Known Member
Sunt convinsa....tratamentul asta mai ciudat cred ca se aplica in zonele unde nu e chiar patria smochinilor...
Am tot citit diverse postari si articole despre ei...deocamdata il astept pe primul meu smochin saptamana viitoare si apoi peste cativa ani pot spune deja de la mine, pana atunci ma mir si eu si ma minunez si doar presupun ce gust ar avrea smochinele proaspete :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Al meu cel mai maricel cred ca a dat coltu' :nu-mi_place: A fost invelit peste iarna dar are coaja lastarilor roasa la baza, cred ca l-au rontzait soarecii :x Cel mic...inca nu stiu ce sa zic, da' eu cred ca renunt la smochini, nu am nici spatiu sa-i iernez in beci cand or fi ditamai copacioii, de carat nici nu mai zic :|

laural a spus:
doar presupun ce gust ar avrea smochinele proaspete :rofl:
Io zic intai sa cumperi si sa gusti, ca poate iti bati capul degeaba, ca n-o sa-ti placa :rofl: Mie-mi plac de mor, de-aia m-am chinuit cu ei de trei ani cu smochini, dar e prea mare beleaua si in cone reci nu prea ai sanse daca ii plantezi in gradina :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
graba la ei insa nu e buna deloc

- un lastar moare daca il tai inainte de inmugurire , chiar daca pare verde cum ai taiat se goleste ca sticla de apa cu gaura la fund
- nu dezveli inainte chiar daca te "bronzeaza" soarele pe frunte , pamantul e inca rece
- uda bine solul daca vrei sa se grabeasca coacerea

....si or mai fi...

Punctul doi am avut parte de el anul asta , tata mi-a facut surpriza din nestirea lui si presupunerea ca e gata cu iarna si la 3 pomisori pe port inalt a scos folia , nu mai spun cand am vazut cum se vlaguiau desi partea de sus iesise frumos si verde din iarna

deci la ei trebuie rabdare , rabdare , rabdareeeeee
 

miki70

Active Member
Al meu a trecut iarna f bine in sarmaua din carton+ saci rafie+ folie cu bule. I-am desfacut motzul si a mai stat invelit fara motz cam o luna. Acum se vad smochinutele, cateva au 1 cm :-) Cand am treaba prin gradina ii bag furtunul in roata la presiune mica pana il satur bine.
 
Sus