Smochin - Ficus carica

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

happy

Well-Known Member
Ii construiesc un solar din fibra de sticla :rofl: Vara ii dau jos acoperisul si iarna ii pun caciula la loc! :wink:
 

victoria

Active Member
Eu nu l-am mai imbracat pe cel de la tine Happy.Are tulpina groasa si ma gandesc ca rezista.Doar l-am musuroit bine
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Te chem pe tine sa-i faci o sera de-aia cum ziceai, din fibra de sticla, cu palarie demontabila :wink: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiati ca in Mehedinti ,in zona Dubova,exista mai mult de 20 de specii de smochini care cresc liber, in adevarate paduri?
 

happy

Well-Known Member
Clima Gabiuta,este mult mai cald in zona aceea!Nici macar acolo nu m-am nascut,eu vroiam prin Grecia.... :rofl: Cine se uita in gradina mea zice ca au zburat nayloane si saci de rafie nu ca le-am pus eu cu scop! :mrgreen:
Luni trebuie sa ma duc sa mai impachetez un smochin,este mai mic dar se face el mare!Si o sa si stropesc cu substanta cuprica(zeama bordeleza 2%) :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da Ionica,stiu .Clima bat-o vina.Dar daca voi care sunteti iubitori de impachetat iarna :) ar trebui sa faceti rost de cele 20 de feluri :mrgreen:
 

vuk

Member
am si eu doi smochini ,si e prima lor iarna afara , i-am incojurat cu plasa de sarma si paie multe , dar tot am amanat sa le pun si ceva folie deasupra sa nu se ude paiele (ca ar arata foarte urat :oops: )



idea lui claude cu sacul de rafie e una buna , dar al doilea smochin de-al meu e ceva mai mare decat un sac de rafie

oare daca ii las asa vor muri ? (daca paiele sunt ude)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca n-o sa-i placa frigul combinat cu umiditatea paielor, dar e doar o parere, anul trecut eu l-am invelit cu paie si peste ele sac de iuta, ma gandesc ca iuta a absorbit multa apa, s-au udat si paiele si gata cu el, in primavara a dat de jos :| Acuma o sa vad cum e treaba cu sacul de rafie, ca asta ar trebui sa protejeze de umezeala :?

Pai daca unul e mai mare poti sa tai mai multi saci pe la cusaturi si pe urma sa-i legi impreuna...sau poate ceva folie speciala de protectie de loa magazinele de specialitate. Nu merge cu ramurile ingropate, cu metoda care a postat-o Danero? am inteles ca cine a aplicat-o a avut succes
 

vuk

Member
Ai dreptate , o sa incerc cu ceva folie , chestia e ca urasc plasticul , sacii de rafie , arata asa de urat in gradina :( dar daca n-am alta alternativa o sa-i folosesc
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vezi sa fie ceva care sa permita aerisirea, ca sa nu se formeze condens :D

Pai decoreaza folia cu ceva globuri si fundite rosii :wink: :)
 

miki70

Active Member
Exista o folie la m verde tot de rafie, se foloseste la protejarea de vant a gradinii. Exista verde, albastra sau in dungi . Daca iei verde si pui instalatia de care vb Happy gata bradul :)
 

Floria

Active Member
Prin Octombrie am pus o crenguta de Smochin intr-un pahar cu apa. In scurt timp a dat semne ca ar vrea sa faca radacini. Acum are deja radacini maricele si a inceput sa-i creasca si o frunza. De-acum nu ma mai chinui cu seminte, marcotaj de orice fel, crenguta mi-a demonstat ca se poate inradacinarea in apa si voi lua butasi din copacei care deja sunt adaptati la clima noastra. Este timpul s-o planatez intr-un ghiveci.

 

albela

Active Member
Super experienta. O sa incerc si eu la primavara cu butasi din smochinii mei de la fosta casa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Avem si noi smochini in gradina. Pana acum nu i-am protejat si tind sa-i las asa ca sa vad ce rezistenta au. :mrgreen:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus