Stephanotis

IULIA

Active Member
eh, de iubit am tot iubit-o si i-am cautat diverse locuri in 2 ani, prin casa. dar ea se incapatineaza sa nu infloreasca. de ce oare?
si am schimbat si ghiveci, si pamint, si am tuns-o, si este plina de lastari noi...etc, dar flori, ioc.
IULIA :rofl:
 

bibacj

Member
De un an ma rog si eu de el... Degeaba. Sper insa ca anul asta sa infloreasca. L-am pus pe casa scarii unde e mai rece.
 
D

dyayzh

Guest
Dupa lungi asteptari am avut surpriza sa vad astazi ca stephanotisul care era incremenit de cateva luni da un muguras nou:) poate..poate...o sa am si flori:)
 

Andrada

Member
Poate stie cineva sa imi spuna ce sa fac.
Mi-am cumparat un Stephanotis care nu avea flori si nu este nici ramificat.
Este infasurat o data si jumatate in jurul unei sarme. Avea doua frunze ingalbenite la cumparare (altele nu am observat sa ingalbeneasca de atunci), iar de la imbinarea celorlalte da muguras.
Problema este ca eu nu mai inteleg ce se intampla. Capatul final, care era taiat cand l-am cumparat, a inceput sa se usuce incet, incet, marindu-se suprafata uscata si imi este frica sa nu se usuce tot.
Ce sa fac? Sa tai acel capat cat este ingalbenit? Sa tai o portiune mai lunga si sa-l pun la inmultit? Sincer eu nu mai stiu cum sa procedez.
Dupa Sarbatorile Pascale am sa fac o poza, poate se intelege mai bine asa despre ce vorbesc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Se mai intampla sa se vestejeasca lastarul cel mai tanar sau sa piarda frunze. De obicei reactioneaza la conditiile de mediu (lumina, udare). Nu cred ca exista vreun risc sa pierzi toata planta. Poate doar daca o tii la intuneric bezna si o lasi cu apa baltita la radacina.
 
A

Anonymous

Guest
Andrada, sfatul meu sincer este sa-i schimbi ghiveciul cu unul mai mare si sa-i adaugi pamant bun.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca l-ai lasat si acum in ghiveciul si pamantul cu care l-ai cumparat n-o sa-i mearga bine. Schimba si una si alta (ghiveciul sa nu fie prea mare). Si nu-l uda mult.
 

ste

Member
Draga Andrada, si mie mi s-a intamplat asta cand am scurtat lastarii, taie partea uscata pana la prima pereche de frunze, e doar o chestiune de estetica. Doar daca se usuca mai mult si prinde si frunzele alaturate trebuie sa- ti faci probleme.
 
D

dyayzh

Guest
Ce sa fac stephanotisului meu care are un lastar nou ce creste cam 1 cm pe zi....sa-l las sa creasca fericit?? sa-i tai varful??...ce ma invatati??
 

IULIA

Active Member
eu zic sa il lasi sa creasca. dar de ce ai vrea sa il tai, este f mare planta? oricum, floricele vor aparea, sper, pe noul lastar. in plus, frunzele de pe lastari arata mult mai bine.
sa fie sanatos si sa creasca mult mai mare decit mama.
IULIA :rofl: :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Atunci sa creasca cat o pofti..ca are loc:) si sa speram ca o sa ma bucure si cu floricele:)
 

Andrada

Member
Multumesc pentru sfaturi !!!!:*
Am sa trec la mutarea plantei. Mi-a fost teama sa o mut, desi nu imi prea placea pamantul in care era plantata, pentru ca m-am gandit ca ii este suficient stresul cu schimbarea de "mediu" din magazin-acasa, ca sa nu ii mai deranjez si radacinile. Sper pe maine sa reusesc sa fac si o poza. Tare mi-am dorit-o....nu as dori sa o pierd.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
"Bolnavul" meu a intepenit bicolor:jumate galben,jumate verde.Tare sunt curioasa sa vedem cum evolueaza.Frunze i-au cazut numai citeva....in rest....astept.Sensibila planta!
 
D

dyayzh

Guest
Azi am cumparat de la reduceri un stephanotis frumos la 10 lei:) la anul poate ma va bucura cu flori...
 

angela draganoiu

Active Member
Dya multumesc pt incurajari. astept ca ce alta am de facut, nu ?
nu, nu i-am pus prea mult ingrasamint ci la 2 saptamini o cantitate mica.
sa te bucuri de noul stephanotis si sa-ti faca flori. iti urez si imi urez succes cu el. si ne mai urez ceva : rabdare poate tu stai mai bine la capitolul asta ca eu ............... as fi vrut sa-l vad inflorit de cind mi l-a dat Nina.
 

angela draganoiu

Active Member
Adriana nu te contrazic si recunosc ca m-am gindit si eu la asta dar acum mi-e teama sa-l mut caci ma gindesc ca o ia de la capat cu acomodarea. am sa iau in considerare sfatul tau sa vad unde sa-i gasesc un loc mult mai luminat decit cel actual.
 

Alla

New Member
Angela, muta-l cu incredere. Si eu am avut probleme cu al meu, dar dupa ce l-am mutat la lumina s-a acomodat rapid - imediat au incetat sa-i cada frunzele si dupa vreo 10 zile deja crestea. Iar la vreo luna au inceput sa i se formeze mugurii florali. Mai bine mai ai putina rabdare cu el, decat sa-l lasi acomodat intr-un loc care nu-i prea place, zic eu.
 

mae

New Member
ce sa-i fac eu plantei mele ca nu stiu cum si pe ce s-o mai incolacesc?ii cresc lastari de la fiecare manunchi de frunze si au apucat-o in toate partile si se agata de toate plantele vecine...sa-i tund?
 
Sus