Strelitzia reginae

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cam la 18 grade.Si anul trecut tot asa am tinut-o..........Are si a mea 2 frunze noi :oops: insa celelalte sunt asa cum am spus :( .O sa vad,ce sa zic?
As fi vrut sa stiu motivul :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In primul rind trebuie sa ai rabdare cu ele ;sa le pui la primavara nidecum acum.Le trebuie caldura mare cca.24-26 de grade la baza vasului in care le pui la germinat.Aparitia primelor frunze poate intirzia pina la trei luni in functie de cit de proaspete sunt.Inflorirea se produce dupa aproximativ 3-4 ani.
Aaaaaa.......un amnunt:se mentine permanent umed pamintul in care s-au asezat.Se acopera cu folie.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si inca ceva ce mi-am adus aminte .Cum am procedat eu si am avut succes 100%: compozitia substratului in care am pus semintele a fost de 2/3 pamint de flori obisnuit,1/3 turba.Nu le-am acoperit cu mult substrat........si nici nu am pus perlit :oops: .
Eu le-am pus in plina vara la soare.Probabil ca asta le-a placut la maxim :)
 

oana_oana

Member
Hmmm...am si eu 5 seminte de strelitzia si mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca au un pufulet portocaliu pe ele. Ce fac cu el? Il las il sterg?
 

oana_oana

Member
M-am apucat de treaba. Am pus semintele in apa calduta cum am citit ca a facut sica. Sper sa se prinda macar o samanta.
 

lelia

Well-Known Member
Cum era de asteptat...le-am vazut ..le-am cumparat ...si dupa aceea am citit ,cum si cand voi vedea flori de la aceste minunate seminte,daca as avea mai multe mi-as face un colier ,sunt deosebite :

 

Ari

Member
A inflorit a doua oara anul acesta . Si totusi nu sunt multumita. face flori cam mici .

Imi doresc o planta mare ca sa ma pot bucura de florile ei . Nu am rabdare cativa ani pana infloreste . :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Michaela unde o tii?Eu o am de la Cornelia de acum vreo 3 ani ,(multumesc :hug: ) si tot am sperat ca va face anul trecut flori.Dar cred ca nu am pus-o eu unde trebuie :? ca s-au uscat din frunze iar acum arata jalnic fiindca am casapit tot ce era uscat.Cit de des trebuie stropita pe frunze?Unde ar trebui asezata?
Nu ma iau dupa net ca e altceva ce citesc acolo.Vreau sa stiu de la cei care au aceasta planta cum o ingrijesc "pe viu" nu pe cititelea :mrgreen:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu m-as multumi si asa,nu -mi trecea prin minte ca si aici putem creste strelitzia,si cate frunze are...,super,felicitari!
 

Viovett

Member
Gabiutz, daca e din seminte...dureaza chiar si 7 ani perioada pana la prima inflorire. Rabdare si tutun ( eu asa fac :rofl: , caci mai am mai 4 ani...).
 

michaela

Active Member
Gabiuta a spus:
Michaela unde o tii?Eu o am de la Cornelia de acum vreo 3 ani ,(multumesc :hug: ) si tot am sperat ca va face anul trecut flori.Dar cred ca nu am pus-o eu unde trebuie :? ca s-au uscat din frunze iar acum arata jalnic fiindca am casapit tot ce era uscat.Cit de des trebuie stropita pe frunze?Unde ar trebui asezata?
Nu ma iau dupa net ca e altceva ce citesc acolo.Vreau sa stiu de la cei care au aceasta planta cum o ingrijesc "pe viu" nu pe cititelea :mrgreen:
Iarna, eu o tin tot in pod langa fereastra, are si soare... mai putin cu udatul...pulverizari pe f5runze fac doar in perioada f. calda direct cu furtunul(pe stropi)
vara afara, cu umbra dar nu o absenta totala de soare...si protejata de vant, se distrug frunzele daca o bate rau vantul...
ce am observat ca la soare isi rasuceste frunzele,insa cand n-o mai arde tare , se desfac. Eu acum vb de reginae pe care am cumparat-o maree cu flori, acum cativa ani.
eu am avut-o la cumparare intr-un container mare numai in turba alba... si am observat o retentie mare de umiditate in jurul rizomilor-multe frunze mureau inainte de vreme- asa ca anul trecut am transplantat-o intr-un substrat fabricat de mine cu un drenaj mai bun... adica am lasat si o parte din turba alba , perlit si turba universala .. fuge apa repede...
cele mici din seminte (Nikolai), recunosc sunt muult mai rezistente.... nu stiu de ce? insa ea este o planta cu mult mai robusta decat reginae si mandela`s gold :D
Nikolai stau inca la interior fereastra f. insorita dar filtrata de geam, le voi scoate si pe ele afara insa am zis ca inca este rece noaptea pt cele mici...
 

albela

Active Member
Eu nu am scos-o inca afara pe d-ra mea. A trecut cu bine iarna dar nu vreau sa o stric acum la urma cu graba de a o scoate afara.
 

Ari

Member
Si eu o tin afara vara . O stropesc cu furtunul si ii place . Nu am scos-o inca afara, la Bacau este inca foarte frig noaptea .

Iarna o tin in casa in fata unui geam - deci lumina filtrata dar multa . O ud putin odata la 3 - 4 zile zile .
 

Ari

Member
da Albela, o tin intr-o camera unde este cald . 18-20 grd C . Crezi ca o ud prea des? In general astept sa se usuce pamantul de la suprafata inainte de a o uda.
I-am schimbat pamantul acum vreo 2 saptamani si am obervat ca i-a placut asta .
 

albela

Active Member
De vreme ce iti infloreste eu zic ca ii faci ce ii trebuie. Dar eu iarna asta am tinut-o mai la racoare 14-16 grade si am udat-o cam la 10 zile (cand i se usca de tot pamantul), si la lumina. Citisem udeva ca daca ii umbli la radacini nu mai infloreste in anul respectiv dar nu mai stiu sigur.
 
Sus