STUPINA

dan_6393

Member
Nu am nimic cu apicultorii si imi place mierea de albine !
Dar,
Intravilan, la 5-6 metri de gardul meu,pe circa 100 mp 18 stupi.
Primul lan de floarea soarelui la 1000 metri. Primul tei la 2500 metri.
2 intrebari :
1- Daca eu sunt alergic la veninul de albine (mi-a murit un coleg in clasa a 8-a si stiu ce inseamna), cum ma pot proteja ? (Apicultorul cica nu raspunde pentru actiunile albinei sau roiului )
2- Daca am un copil mic- 2-3 ani despre care nici D-zeu nu stie daca e alergic- ce pot sa fac ? Il tin in curte in costum de apicultor toata vara, sau dau cu un insecticid "prietenos" peste gard ?- Ca nu sunt Primarie sa il notific ca imi stropesc cartofii impotriva gandacului de Colorado sau pomii impotriva paduchelui testos?

Nenea cu stupii a avut destul de mult bunsimt si i-a adus noaptea si se ocupa de ei doar dimineata pe la 05'30- Nu-l vede nimeni- mai putin caiinii mei si stapanul lor care le cauta in coarne la ora aia !

Gradinari, AJUTOR!!!-
Am vazut un mort din cauza albinelor ! Nu vreau sa mai vad unul si nu va doresc nici voua !
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Tu vrei sa ne sperii?? Si eu am niste stupi la vreo 400 m de casa si chiar am remarcat o zumzaiala ingrozitoare pe langa gardul viu (am mana Maicii Domnului). Si daca mai pun la socoteala si faptul ca am doi tei in curte care tocmai infloresc...m-am scos!!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dar tu esti alergic? Sau doar ti-e teama ca ai putea fi? Ar trebui toti din familie sa va faceti testul elergologic pentru veninul de elbina, ca sa stiti cum stati.

Cat despre riscul de a fi intepati...avand in vedere ca si vecina mea a avut in gradina intr-o vara stupi, ca fiul ei e apicultor, si nimeni din familie nu a fost intepat de vreo albina in acea vara, ma face sa cred ca pericolul nu e prea mare. Eu am avut si o situatie cu o invazie de albine in bucataria de vara, anul trecut si nu m-a intepat niciuna. In plus, am in curte un par ale carui pere care aveau viermi cadeau anul trecut pe jos si, cand am vrut sa le strang sa le arunc, sa nu fie murdarie, am vazut ca erau pline de albine, fiind an secetos nu existau flori nici macar la buruieni si cautau disperate mancare. asa ca am lasat perele jos si aveam curtea plina de albine. N-am patit nimic, zilnic adunam cojile de pere golite de miez si in jurul meu roiau albinele

Din cate am observat eu albinele nu sunt agresive daca nu se simt amenintate.
Dar, ai putea totusi sa vorbesti cu vecinul, sa-i expui problema ta iar el sa-ti explice cum sta treaba, cum te poti proteja si, poti, de asemenea, sa te informezi daca legislatia permite prezenta stupilor in vecinatati locuite apropiate.
 

dan_6393

Member
Multumesc pentru operativitate !
Am ridicat problema pentru o vecina care isi face griji pentru nepotelul ei !
Restul aspectelor- inclusiv colegul din a 8-a-Dumnezeu sa il ierte !- sunt reale !
Am gasit o lege de prin 2010 care da dreptate apicultorilor, dar mi se pare aiurea sa nu se ia in considerare si posibila vulnerabilitatea a vecinilor ! Reactia alergica este foarte rapida- max.3 minute si consta in sufocare! Daca nu ai ajutor de urgenta calificat pentru traheotomie- esti mort !
Deci problema este cat se poate de serioasa !
De cand cu colegul din a 8-a mi-e cam teama de albine, si m-au intepat vreo doua- una chiar in spatele urechii.
Dar incerc acum sa convietuiesc cu ele,mai ales ca in primavara asta, la cele 45 kg visine si cam tot atatea de caise, a cam trebuit sa le cer permisiunea sa trec printre pomi !
Vis-a-vis de testele cu pricina, daca apicultorul realizeaza beneficii amplasand stupina in gardul meu ar trebui sa-mi plateasca si testele- sau macar inmormantarea!-, daca tot nu raspunde de nimic ! Corect ?
 

dan_6393

Member
Si nu vreau sa sperii pe nimeni !
Ar insemna sa ne lasam de ceea ce ne este mai drag, si chiar si asa, fara scapare!- Albinele din pomii mei veneau in primavara de la vreo 3 kilometri!
Este bine insa sa stim ca orice placere sau vecinatate, chiar acceptata, comporta riscuri!
Si este foarte important sa stim cum reactionam !
In aceasta varianta- 112,cu specificarea veninului, respiratie artificiala pe nas, masaj cardiac extern la nevoie .
Nici o trusa medicala uzuala cu contine antidotul corespunzator !

P.S:- Si nu poti sti, chiar cu testele facute, daca dupa ce ai mancat un ardei iute sau o cana cu smantana, nu ti s-au modificat parametrii 1 Chiar si pentru 5 minute in care te afli in locul nepotrivit !
- Sa nu spuneti ca pe logica asta nu mai iesim din casa ! EU CONTINUI SA IES, dar ma si uit cum stau muscatele de pe marginea balconului !
 

Neriya

Member
dan_6393 a spus:
Multumesc pentru operativitate !

De cand cu colegul din a 8-a mi-e cam teama de albine, si m-au intepat vreo doua- una chiar in spatele urechii.
?
daca te-a intepat si n-ai murit inca inseamna ca nu esti alergic, asa ca stai linistit. SI nu se moare chiar in 3 minute, depinde cate albine te inteapa, cat de repede raspunde organismul, etc., nu toata lumea face edem quincke acut daca e alergic.Oricum, primul ajutor in acest caz e injectia cu adrenalina sau noradrenalina.
 

anknic

Active Member
chiar daca nu te stii alergic poti face soc anafilactic! cred ca am mai povestit pe aici de tatal meu apicultor (deci mai fusese intepat de albine si nu facuse "urat") care a facut soc anafilactic la o intepatura intr-o vara...a avut noroc ca era o vecina de la Ploiesti (medic) in vizita la noi la tara si eu aveam injectie cu adrenalina la mine (fiind asmatica).

mie una nu mi se pare normal sa plantezi multi stupi intr-o gradina cu vecini aproape. sa zicem 1-2 stupi e ok, dar 18 mie mi se par multi si mi se pare nesimtire din partea apicultorilor sa ii aduca in mijlocul unui sat.

si nu...nu e adevarat ca albinele te ataca doar daca se simt amenintate! in conditii de vreme extrema (apropierea furtunii sau calduri f.mari) sunt extrem de agresive.
 

dan_6393

Member
Corect! Aia care m-a intepat dupa ureche a facut-o in plina strada, plina vara, la Portile de Fier ( Gura Vaii). Am avut noroc cu o colega inspirata, unguroaiaca- care a vazut la doi pasi un Aprozar, am dat navala peste vanzator si i-am decojit 1/2 kg ceapa- foita transparenta anihileaza inlflamatia si calmeaza durerea !
Parerile despre mortalitatea socului anafilactic pot fi impartite !
Ma bucur ca nu ai avut parte de un "spectacol cu sutane" !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am vb cu un amic azi care are stupi , el ii duce la km distanta de civilizatie din mai multe motive

- miere mai multa pentru ca drumul e mai scurt pentru albine
- in zona urbana/rurala locuita casele cu tabla lor incalzesc mai tare aerul din zona si ele devin mai nervoase
- nu sunt probleme cu ceilalti (apicultori sau cetateni)

referitor la cazul tau , daca i se acorda 5mp spatiu liber pentru fiecare stup si daca e avertizata populatia ca exista asa ceva , in cazul asta nu ai ce sa-i faci

Adica posibil sa ai dar nu e legal. :gandit:
 

geodezia

Well-Known Member
evita apropierea de ele mai ales ca ele simt frica (insemna ca ti-e frica si de ciini serpi alte alea )
nu trece parfumat sau spreyat pe linga ele .
daca te apropii de ele nu pedala din miini si nici nu fugii de rupi pamintul ca sunt mai iuti decit tine si transmit semnalul de pericol si se napustesc toate pe tine ..ele migreaza pina la 7 km iar hrana o aduna si pina la 10 -12 km distanta
si vorba lui Claude sunt pasnice daca sunt lasate in pace
eu am mina maicii domanului si vin la mine si imi place sa le ascult cum bizaie
azi la servici am avut un roi care a fugit de acasa si s-a pripasit intr-un corcodus am sa va pun pozele au stat cuminti in pom chit ca eram 20 de cohi care ne chioram la ele interesati ce si cum ..le-a cules un coleg si le-a dus acasa ..
bunicu avea albine si imi placea tare mult de ele ..la pensie cochetez si eu sa cresc albine .. poate si mai inainte ..sunt harnicute destepte si muncesc mult
uite-le ce cuminti stau
http://geodezia.sunphoto.ro/rose_2013/90125232
http://geodezia.sunphoto.ro/rose_2013/90125233
 

belisima

Well-Known Member
noi avem 2 stupi in curte si nu avem probleme,sunt foarte pasnice chiar si daca stam langa stupi....cunosc pe cineva care are 200 de stui in curte si are 3 copii mici :D unele albine pot avea o gena agresiva,dar astea sunt mai rare...Doame fereste,pot exista cazuri dramatice,si noi stim pe cineva care a facut soc anafilactic si din pacate a decedat...a fost intepat pe strada,nu langa vreo stupina
 

Claudiavis

Active Member
Buna,

Ma bag si eu in vorba, desi a trecut o groaza de timp de cind a fost deschis subiectul acesta. Ma intereseaza apicultura si am inceput sa adun informatii :D

Vecinul in cauza nu respecta legea, care lege spune asa:

(3)Amplasarea stupilor de albine pe terenurile deţinute de apicultori, cu orice titlu, se face la o distanţă de cel puţin 5 m faţă de căile ferate, drumurile publice sau hotarele proprietăţilor din domeniul public sau domeniul privat, intravilan sau extravilan.
(4)Dacă distanţa faţă de obiectivele prevăzute la alin. (3) este mai mică de 5 m, stupii de albine trebuie să fie despărţiţi de acestea printr-un gard, zid, plasă ori alt obstacol prin care albinele să nu poată pătrunde în zbor, cu o înălţime minimă de 2 m, măsurată de la nivelul solului, şi care să continue pe aceeaşi linie încă 2 m dincolo de stupii amplasaţi la extremităţile stupinei.

Legat de alergii, sint multe alte insecte care pot da niste simptome oribile. Mama de exemplu tot e muscata de ceva insecte, pe care nu reuseste sa le identifice (dar sigur nu sint albine, ca a fost muscata si in perioade in care albinele nu au iesit inca din stupi). La citeva ore de la muscatura, i se umfla locul de zici ca a facut luxatie si incepe sa o manince pielea. Brrr.... odata i s-a si infectat zona.

In fine, tot legat de alergii, cine se stie alergic trebuie sa aiba in casa in permanenta medicamente potrivite. Am avut cindva o vecina cu un copil alergic la veninul de albine, si avea intotdeauna la indemina antialergice.
 
Sus