Syringa vulgaris - Liliac

kerkyra

Well-Known Member
Adriana, vrei acum? Am, numai sa nu mi-i tunda astia de la spatii verzi, ca tare harnici sunt.
 

lelia

Well-Known Member
Corina ,daca mai ai ,as vrea si eu :oops: :rugaciune: toata primavara mi-am rupt gatul prin gradinile vecinilor de bloc :eek:f: am vazut o multime din astia mai deosebiti dar nu stiu cum sa fac rost ...
Chiar daca ii tund ,radacinile raman si in toamna sau primavara urmatoare ai din nou plantute ...
 

kerkyra

Well-Known Member
Sigur, cu toata placerea, acum inteleg ca e tarziu, dar daca vreti sa incercati... A fost vremea aceasta mai rece si ploioasa, am mutat si eu un pui, am pus cativa in peturi si vad ca sunt foarte bine.
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc Corina ! :hug: Daca stiam saptamana trecuta cand am fost la tara ,treceam pe la tine si-i luam ,s-ar fi prins cu ploile care au fost .Acum se anunta cald ,eu nu stau acolo sa-i ud ,e mai bine prin septembrie -octombrie ....
 

bradut

Well-Known Member
Am o tufa de liliac care s-a tot inaltat in fiecare an.



Am observat ca face flori din ce in ce mai sus si nu-mi place. Drept urmare am bagat foarfeca in el. A incercat cineva sa dea liliacului o forma mai frumoasa? Am vazut intr-o curte o tufa de liliac mortala: are doar cateva ramuri groase, o coroana rotunda la inaltimea de 2 m, batuta de flori. Poate reusesc sa vin si cu o poza. E de vis! :visator:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bradutule ia fa tu o pozica cu acea minune sa admiram si noi ca poate ne mai vin idei.Eu nu am liliac dar sunt multi care vor vrea sa faca schimbari .
 

bradut

Well-Known Member
Asta este liliacul cu pricina:





Pozele nu sunt prea reusite, fiind facute in masina. In realitate arata mult mai bine.
 

adrianam

Well-Known Member
Mici dar frumosi!

Si ai mei sunt tot mici, e primul an in care imi infloresc mai bogat si mai multi:

, , ,

Nu am alb batut, poate reusesc sa fac rost in toamna!
 

geodezia

Well-Known Member
da cel alb l-au rechezitionat de la service impreuna cu alti 2 tot albi si inca 2 mov intens
s-au prins toti
dar ceilalti sunt inca mici si nu au inflorit
pe ala sensation poate resusesc mine sa il pozez
si ai tai mici mici dar plini de flori
eu am avut unul din ala galben crescuse un bat in sus si m-am pus gaia si I-am taiat virfu cica sa se ramifice
in 3 zile s-a uscat zada
am luat altul dar e mic cit o schioapa
luare aminte nu ii mai tund
ii las in pace sa creasca cum or vrea
numai ca cei 2 obisnuiti sunt f apropiati
trebuie la toamna sa mut unul
il scot la poarta
sa vad cum voi resui sa il scot ca a crescut ditamai copacioiu
 
Sus