Taierea clematitelor

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E mai degraba o caracteristica a clematitelor de grupa 3, daca sunt lasate netaiate. Fac flori doar in varful tijelor.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu ma duc in secunda asta sa tai ce mai e de taiat. Ger nu cred ca mai vine. De fapt sunt atat de convinsa incat mi-am scos deja camelia alba afara. Aia rosie am lasat-o afara toata iarna si nu pare sa fi fost in vreun fel afectata. Se pregatesc amandoua de inflorire :D .
 

ghia_don

Active Member
Si eu am bagat azi foarfeca in ele. Chiar daca va mai fi frig, nu cred ca mai vine vreun ger mare... :D
 

miki70

Active Member
Am bagat si eu foarfeca in grupa 3 zilele trecute dar anul acesta nu le-am mai facut o freza asa scurta la toate ca in anii trecuti (cel mai lung lastar are 1m) Pe Arabella, Hagley si Ashva le-am frezat baieteste ;-)
Hagley face flori abia dupa ce s-a facut de 1.5 m, o tai mereu si dupa primul rand de flori si iar creste 1.5m cu flori in varf dar mai putine. Acum 2 ani nu am tuns-o dupa primul rand de flori si nu mi-a mai repetat inflorirea.
 

bebe Iris

Active Member
:( la mine a inghetat afara bocna...mai grav este ca toate erau ude leoarca si acum peste tot si peste toate este o pojghita groasa de gheata. Cum e mai rau :(
 

Dea

Active Member
:( si aici e vreme de iarna. A nins putin peste noapte.
De aceea, astept luna aprilie pentru taierea clematitelor, se mai stabilizeaza vremea si vad exact ce a trecut peste iarna si ce nu, sau ceea ce trebuie taiat.
 

gabrielais

Active Member
si eu vreau sa tund anemicele mele...insa la noi s-a anuntat ninsoare asa ca mai stau cateva zile...
dar ...este ok daca le tai la 30 cm? nici una nu este mare, majoritatea sunt puse primavara trecuta, mai putin 2 carora nu le-a mers bine si le-am tot mutat, deci tot de la zero plec cu ele...vreau si eu "monstri" de clematite si vreau sa le dau un start corect :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, asteapta sa se umfle mugurii si tai deasupra la prima pereche de muguri sanatosi de la fiecare lastar. Asta la cele tinere, care necesita formare. Sa nu-ti fie mila si sa mergi mai sus pentru ca vor ramifica imediat sub taietura si pe urma o sa-ti fie si mai mila sa tai si o sa ramai cu 2 bete le baza care incep sa ramifice mai sus. Ideea e sa ramifice cat mai de jos, sa fie bogate la baza ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Gabi, spune bine Claudia. Daca tu vei taia clematitele la 30cm, ele vor ramifica acolo, si la baza tot 2 bete vor ramane. Iar la anul va trebui sa le tai de la 40 cm samd, Trebuiesc taiate imediat deasupra primului nod cu muguri, prin taiere tu stimulezi ramificarea fix pe nodul de sub taietura. Daca taietura e prea sus, si ramificatia va fi sus, si nu la baza clematitei. Ori tu trebuie sa urmaresti sa obtii clematite cat mai bogate incepand de la baza.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie nici nu imi vine sa bag foarfeca in ele cind vad timpul de afara.Ma mai gindesc si ca martie o veni cu vreun vij :(
 

gabrielais

Active Member
Claude si Carmen :hug: :hug: multumesc! asa o sa fac...azi ies sa inspectez, insa ma indoiesc ca voi vedea vreo miscare..la noi a fost destul de rece, nu cred sa gasesc vreun muguras ...poate la cele mai dosite....oricum, astept sa bag foarfeca in ele....acum inteleg eu de ce erau ponosite si chinuite, ca nu stiam sa le tund corect :)
 

adrianam

Well-Known Member
Caramell a spus:
E mai degraba o caracteristica a clematitelor de grupa 3, daca sunt lasate netaiate. Fac flori doar in varful tijelor.
Eu am taiat-o mereu pe Hagley la maxim 30 cm deasupra pamantului, dar mereu a inlforit cam de la 1,5 m in sus, asa cum zice si Miki. In schimb Prince Charles si Comtese de Bouchaud au incept sa infloreasca cam de pe la 80-90 cm.
 

gabrielais

Active Member
gata, le-am frezat!! :) ziceam eu ca n-o sa aiba muguri, dar aveau...asa ca le-am frezat baieteste si o sa vad cum se vor dezvolta anul acesta ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari! Vei vedea ca le va merge din ce in ce mai bine. Eu anul trecut am facut cateva experimente scu tunderea clematitelor si am ajuns la concluzia ca tunderea lor e cel mai bun tratament pentru ele.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu ce sa mai tund la ele, ca par uscate. De fapt cele cumparate anul trecut de prin magazinele noastre. Cred ca vre-o zece, sau pe aproape. :(
Doar cele 5 din comanda din Germania vad ca rezista, Hagley-ul mutat de pe balcon si Arabella.
 

miki70

Active Member
Adriana imi pare rau :( , cred ca le-a afectat faptul ca nu au fost udate bine. Poate nu sunt moarte, vezi dc lastarii sunt verzi la mijloc.

Eu azi am frezat iar la ele, dupa ce v-am citit aseara :) . Am taiat muguri f grasi care erau sus :cry: si am lasat muguri mai mici care erau jos. Aia grasii pt ca mi-a fost mila de ei i-am pus in pastile de turba cu clonex si atonik apoi in minisera si in balcon. Sa vedem dc iese ceva ;-)
 

Dea

Active Member
adrianam a spus:
Eu ce sa mai tund la ele, ca par uscate. De fapt cele cumparate anul trecut de prin magazinele noastre. Cred ca vre-o zece, sau pe aproape. :(
Doar cele 5 din comanda din Germania vad ca rezista, Hagley-ul mutat de pe balcon si Arabella.
Exista sanse mari fie sa dea lastari noi, chiar de jos, fie sa observi, peste un timp, ca ceea ce parea a fi uscat, defapt nu este! :D Daca doresti sa respecti regula de tundere, atunci, vezi postarile anterioare, graficul si aplicabilitatea in functie de grupa de taiere a clematitelor tale.
 

miki70

Active Member
Caramell nu am avut 2 noduri, pt ca le-am mai tuns odata. Am curatat putin coaja de pe tija si cand am dat cu clonex am atins putin si baza mugurilor. Sa vedem ce iasa :)
Cu 3 noduri am pus afara cu pet in cap de la Venosa Violaceea.
Lastarii de Romantica de la tine pusi in toamna arata bine, cei 2 grasuni verzi inca sunt acolo ;-)
 
Sus