Termen de valabilitate ingrasaminte - expirat !

radu

Member
Vreau sa va cer o parere apropo de termenul de valabilitate, si mai precis am ceva ingrasaminte lichide mai speciale primite din Olanda, care acum am vazut ca au expirat luna trecuta. Si doream sa va intreb: credeti ca le mai pot folosi, si daca da, c-am cat timp dupa ce au expirat ?

Multumesc anticipat !
 

Fleur

Active Member
Nu am experienta prea mare cu ingrasamintele dar si medicamentele se mai pot folosi 3 luni de la data expirarii :)
 

floare mica

Member
Depozitare : Ingrasamintele trebuie tinute la loc ferit de ger. In ambalajul original se poate tine practic timp nelimitat - asta scrie pe flaconul meu de Vitaflora - Ungaria chiar daca mai scrie ca termenul de garantie este 72 luni de la data fabricatiei :eek: Eu cred ca le poti folosi :D
 

ACHIMENES

Member
floare mica a spus:
Depozitare : Ingrasamintele trebuie tinute la loc ferit de ger. In ambalajul original se poate tine practic timp nelimitat - asta scrie pe flaconul meu de Vitaflora - Ungaria chiar daca mai scrie ca termenul de garantie este 72 luni de la data fabricatiei :eek: Eu cred ca le poti folosi :D
Nelimitat........doar daca nu au fost deschise, in momentul cand se deschid se schimba datele problemei :) :) :)
 

radu

Member
Pai sigur ca au fost deschise, si tocmai asta e problema in privinta expirarii termenului de valabilitate. Oare c-am cat timp le mai pot folosi ? Laborantul de la fitosanitar imi spunea ca 1-2 ani . Voi ce spuneti ?
 

lili

Member
radu a spus:
Pai sigur ca au fost deschise, si tocmai asta e problema in privinta expirarii termenului de valabilitate. Oare c-am cat timp le mai pot folosi ? Laborantul de la fitosanitar imi spunea ca 1-2 ani . Voi ce spuneti ?
Subscriu celor spuse de laborant. Dar..trebuie sa fi atent la modul de depozitare. Ingrasamantul in stare solida (granule, pulbere) trebuie pastrat in cutii inchise, aer uscat si racoros. Nu se depoziteaza in pungi, asezat pe pardoseli sau suprafete tari, deoarece se formeaza bulgari....lucru care duce la deteriorarea calitati.
 

radu

Member
Sunt ceva ingrasamante lichide tocmai de la mama lor din Olanda, adica mai speciale-ceea ce folosesc ei pentru regenerare si fortarea infloririi, asta e cauza pentru care ma agit !

Multumesc !
 

lili

Member
radu a spus:
Sunt ceva ingrasamante lichide tocmai de la mama lor din Olanda, adica mai speciale-ceea ce folosesc ei pentru regenerare si fortarea infloririi, asta e cauza pentru care ma agit !

Multumesc !
La ingrasamintele lichide termenul de valabilitiate este mai tolerant. Le poti folosi linistit anul acesta. Putin probibil ca modul tau si-a altora, de-a le pastra si depozita sa fi fost impropriu ( afara, soare, recipiente deschise).
Succes!!!
Cu placere! :wink:
 
Sus