tesatura care opreste cresterea ierbii

tranda09

Member
am comandat si tesatura care opreste cresterea ierbii......, desi se gaseste mai ieftin la Hornbach
 

tranda09

Member
Tesatura am experimentat-o cu mult timp in urma, cand intr-o primavara am curatat pamantul pe care urma sa plantez bulbi si flori cumparate in ghivecele, am intins tesatura peste bucata de pamint si am facut 130 de gaurele in tesatura( cati bulbi si plante aveam). Prin acele gaurele am facut gropite in pamint ( dupa o schita intocmita in prealabil)si am bagat bulbii si plantutele in pamant. Apoi am udat. Si gata cu buruienile. Tesatura are perforatii minuscule care permit trecerea aerului si a apei.
 

mihai63

Member
tranda09,multumesc,ca de obicei m-ai scos din ceata :) .Eu am luat anul trecut plasa din aceea pentru pomi(invelesti coroana pomului cand are fructe sa nu le manance pasarile)
 
A

Anonymous

Guest
ea este "programata"pt. legumesi mai ales la capsuni.Deoarece aici e tare complicat cu sapaliga.
Am vazut in Franta,acum doua-trei saptamini,folie ecologica,care "dispare" dupa sase luni.
 
A

Anonymous

Guest
eu fac vorbire de FOLIE ...nu tesatura.Cred ca Mihai are dreptate,aia este pt. copaci.
Am vazut in Grecia protejata via cu asa ceva. :D
 

tranda09

Member
Cornelia, nu mai este optiunea de edit, nici cea de delete. Asa este acum?
Trebuie atunci sa te gandesti de 2 ori ce vei scrie ca nu mai poti modifica.
 

mymo

Active Member
Din cate vad eu in imagini,tesatura e o folie nuagra,nu?dar nu vad sa aiba gaurele..... nu se poate pune orice folie neagra?
 

tranda09

Member
mymo a spus:
Din cate vad eu in imagini,tesatura e o folie nuagra,nu?dar nu vad sa aiba gaurele..... nu se poate pune orice folie neagra?
Nu stiu cum va fi cea comandata in Ungaria, dar ce am folosit eu este un material netesut cu orificii minuscule. Nu se pot vedea decat daca privesti materialul in zare.
 

tranda09

Member
da, este neagra, poate fi si gri. Cunosti intaritura de la gulere, mansete si bizeti de la bluze?Este exact aceeasi tesatura doar ca cea pt imbracaminte are granule care prin calcare se lipesc pe dosul gulerului sau mansetei pt a-i conferi tinuta. Acest material se numeste termocolant ( termo- coller)- lipitura prin caldura.In ac toamna am cumparat de la Hornbach un netesut din acesta de culoare caramizie- erau mai multe culori- si am imbracat trandafirii impotriva gerului.
 

tranda09

Member
mihail-the ex a spus:
tranda09-subiectul cu folia este foarte interesant,nu crezi ca ar fi mai bine sa deschizi un tipik separat ?
Am vazut la televizor ca un nene peisahist numea acest tip de folie,care se foloseste la ptotejarea plantelor,fliss

Flisul este un netesut mai gros, un fel de pasla.
 
Sus