Toaletarea streptocarpusilor

cornelia

Fondator
Membru staff
Am trecut de primul sezon cu unele exemplare si se impune o toaletare. Unele frunze sunt lungi, altele scurte. Unele mai drepte, altele complet crescute aiurea. Din cauza unora plantele s-au rasturnat de pe pervaz, altele au varfurile rupte sau brunificate. Vreau plante compacte si sanatoase. Deci, cum sa procedez? Voi cum ii disciplinati pe ai vostri?
 

Fleur

Active Member
Si eu urmeaza sa tai toate frunzele batrane si crescute prea mult care nu mai arata asa bine. Ma tot gandesc de multa vreme la asta si o voi pune in practica cel tarziu saptamana viitoare.
Trebuie sa mai umblu prin ei si sa mai scot si unii pui care strica aspectul rozetei, fiindca imi place tare mult ca rozeta de frunza sa fie uniforma.
 

ghia_don

Active Member
Ce ma enerveaza cel mai mult la streptocarpusi este ca frunzele se pateaza imediat daca le-ai stropit .Le tai pe toate dupa aceea, ca sa ramina planta fara pete.
Nu stiu la voi, dar la ai mei frunzele cresc inegal, pot fi citeva mult mai lungi intr-o parte , pe cind in partea cealalta sint mai scurte si asta nu din cauza lipsei de lumina. In cazul asta mai rup din frunzele lungi ca sa echilibrez vasul.
N-am alte plingeri de facut :wink: ..
Au inceput sa-mi infloreasca puiutii :)
 

Fleur

Active Member
La mine toate frunzele cresc egal si simetric, desi nu rotesc ghiveciul. Intr-adevar se ard si se pateaza tare usor. La mine s-au si inrosit acolo unde i-a batut soarele mai tare, fiindca sunt asezati intr-o terasa inchisa pozitionata spre est si eu cateva ore de soare. Pe timpul verii ii mut in camerele spre nord, ca se face prea cald pe terasa.
 
Sus