Trandafiri albela

A

Anonymous

Guest
hm........deja a ajuns mirosul trandafirului la mine......acu m-a apucat ca vreau clatite cu dulceatza de trandafiri(d-aia de casa)....... :twisted:
 

albela

Active Member
Apropo, chiar se faca dulceata din petale de trandafiri? Eu nu cred ca am mancat vreodata.
 
A

Anonymous

Guest
se face ..si sirop
cred ca la retete am vazut un model
in mare se culeg petalele de trandafiri,se aleg de partea verde si petalele depreciate se presara zahar peste ele si se freaca cu niste lamaie
pt color si apoi se pun la fiert
am expus in mare cam cum se face,pt cantitatzi si alte alea la retete ca io pe derost nu tzin minte retete
mama facea si un sirop foarte parfumat fara sa-l fiarba,doar il incalzea ,il turna in sticlutze,il capsa si apoi in baga la bain-marie
daca te intereseaza o intreb si-tzi scriu reteta in PM
si stiu ca se mai facea si un "cogniac" de trantafiri foarte bun si parfumat(nemaipomenit de folosit pe post de esentza la prajituri)
se mai pot face si "sare de baie" cu petalele ushor patate,usca si pastra in saculetzi intre asternuturi
mai erau ceva intrebuintzari
aaaa.si "apa de trandafiri"-am vazut o retzeta intr-o revista
 

albela

Active Member
OOO ce multe minuni se fac din petalele astea :eek: . Daca poti alfa reteta la siropul ala, raman datoare :D .
 
A

Anonymous

Guest
nu-i nevoie ramai datoare o intreb pe mama,tzi-am zis ca nu ma obosesc niciodata sa tzin minte retetele.pt asta exista caiete sau cartzi!
 

mirela06

Active Member
Nu-i bai si nu-i cu banat. Asa am primit reteta de la nenea bucatarul de local Continental (acum pensionar). Si cu lamaie si cu sare de lamaie, si cu zahar si cu miere. Acum ca s-a laudat ca este de la un nenea turcu si ca-i minunata, nu am de unde sti ca eu acum vreau s-o fac, doar sa apara alt rind de flori sau sa-mi dea el, ca are o gramada . :)
 

albela

Active Member
Poate sa imi spuna cineva numele acestui trandafir? Dintre toti trandafirii cumparati anul trecut (vreo 10) este cel mai florifer, viguros si rezistent la boli. Nu mai spun ca este foarte frumos, are florile mari, parfumate, cu marginile dantelate iar culoarea este variabila pe masura ce se trece floarea (cam ca la samba dar nu la fel de accentuat). Imi place mult de tot si as vrea sa il inmultesc. Daca il mai are cineva si ii stie numele multumesc anticipat :D .
 

ghia_don

Active Member
Albela, portocaliul din prima poza de mai sus cum se numeste? Este urcator?
Nu stiu ce se intimpla, dar de-o vreme trag la portocaliu :oops: ...poate pentru ca n-am nici unul :wink: ...
 

mirela06

Active Member
Cred ca e secret, ca nu l-am aflat cum se numeste, dar de frumos, dupa cum am spus, este taaare frumos :) :visator:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intr-adevar este un trandafir tare frumos. :D
Off:a aparut Mirela dupa o lunga pauza de net.......... :clap:
 

albela

Active Member
Nu stiu cum se numeste nici portocaliul asta :cry: . As vrea si eu sa stiu. Nu este urcator, dar e atat de florifer :eek: . Nu e chiar un portocaliu foarte definit, bate putin si in roz iar cand se trec florile devin un pic albicioase.
 
Sus