Trandafiri Gabrielais

gabrielais

Active Member
claude a spus:
[
Nu cred ca e Guy Savoy, are prea multe petale si forma lor e diferita. Uite Guy Savoy:
iubita, tot tu m-ai inspirat anul trecut ca ar fi el :) eu l-am cumparat sub denumirea Reine des Violettes :rofl: e rosu cu insertiile alea alb-ivoire...altceva nu stiu despre el...adevarul e ca astia pictati asa nu ma atrag, deci nici n-am muncit sa-l identific :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oi fi avut orbul gainilor anul trecut :rofl: Sau poate al tau a facut floarea poate mai altfel si m-a indus in eroare :?
 

nick1971

Active Member
Minerva mea seamana cu Cardinalul tau, s-or fi incrucisat :rofl: la Minerva ma asteptam sa fie mai deschis... oare sa fie si al meu Cardinal? chiar mi-l doream. doar ca s-a ars foarte tare, dimineata era o frumusete si pana seara...
dimineata
seara
 

gabrielais

Active Member
Nicoleta nu stiu ce sa-ti zic...in afara de floare al meu are niste crengute scobitori si vreo 10 cm inaltime...nu pot spune sigur daca este el sau nu...studiem problema si vedem daca e al meu sau al tau :) pe hmf seamana cu Cardinalul :D
floarea nu se arde la mine desi sta in plin soare...
 

Aimee

Member
Eu nu stiu daca sunt la fel sau nu, dar cert e ca amandoi sunt superbi. Multumesc ca i-ati prezentat, am trecut si eu pe lista de cumparaturi :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari, Gabi, toti sunt minunati! Mi-au atras in special atentia Mme Auguste Charles, Morsdag orange si Uetersener Klosterrose! :visator:
 

gabrielais

Active Member
multumesc fetelor!!
Carmenush, recomand Mme Auguste....are 10 cm si vreo 5 flori mari, bogate, rezistente si roz...au fost niste ploi zilele astea si el n-a avut nicio treaba...doar ca n-am putut ingenunchea sa-l miros :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabita, ai niste minunatii! Lichfield Angel nu stiu de ce l-am ratat anual asta...si Ghislande e o frumusete.
Si Leander mi-a ramas la inima :visator:
 

gabrielais

Active Member
Madalina, :hug:
nu-l mai rata pe Lichfield..pe langa faptul ca nu i se tarasc crengile pe jos, are niste bostanoi de flori....grase si mari si bogate in petale...o frumusete...nu se ard la soare, nu se strica la ploaie, parfumat si frumos!!!
Leander "curge" de flori...e plin plin, nici frunzele parca nu se mai vad...in primul an nu a fost cine stie ce, insa acum... :visator:
Ghislaine al meu se taraste pe jos, ca lenesii de noi n-am apucat sa ne tinem de program cu constructia pergolelor si acum n-am ce-i face ...a facut un covor pe gazon..e minunat!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asa o sa fac, multumesc de sfat! Numai sa am unde sa-i plantez...
Stiu eu ca ti-ai luat multe soiuri spectaculoase asta toamna asa ca astept sa-i vad infloriti ;-)
 

gabrielais

Active Member
merci, Claude...am decis sa nu ma mai iau dupa inflorirea din primul an, ca e inselatoare...vedem la anul ce face; mai bine decat sa ma apuce nervii :rofl:
 
Sus