Trandafiri Miniatur

miki70

Active Member
Multumesc pt aprecieri! :rose:

Elianna acum nu mai este inflorit Flower Power, am specificat ca sunt pozele de anul acesta. Doar Clementine este inflorit acum :D
 

nely

Member
Sunt superbi toti :visator: , sa va bucure cu multe flori...dar cum le stiti denumirea?i-ati luat de la furnizori sau direct din magazine(florarii) la ghivece pt ca din magazine nu au denumirea trecuta...si sunt si parfumati ? eu nu am gasit niciunul cu parfum, indiferent de culoare...
 

miki70

Active Member
nely a spus:
Sunt superbi toti :visator: , sa va bucure cu multe flori...dar cum le stiti denumirea?i-ati luat de la furnizori sau direct din magazine(florarii) la ghivece pt ca din magazine nu au denumirea trecuta...si sunt si parfumati ? eu nu am gasit niciunul cu parfum, indiferent de culoare...
Majoritatea sunt de la furnizori externi. Drept sa-ti spun miniaturii nu stiu dc sunt parfumati, trebuie sa ma aplec prea mult pt ei :rofl:
 

nely

Member
Multumesc Miki, atunci e normal sa aiba denumire...si mie imi plac mult piticutii, mi-am luat 2 trandafirasi-pomisori de la lidl (pitici) acum o saptamana si i-am plantat,par ok deocamdata,cred ca o sa-i invelesc peste iarna mi-e frica sa nu inghete.
,nu au parfum, dar imi plac f mult
 

miki70

Active Member
nely a spus:
Multumesc Miki, atunci e normal sa aiba denumire...si mie imi plac mult piticutii, mi-am luat 2 trandafirasi-pomisori de la lidl (pitici) acum o saptamana si i-am plantat,par ok deocamdata,cred ca o sa-i invelesc peste iarna mi-e frica sa nu inghete.
,nu au parfum, dar imi plac f mult
Nely sunt foarte frumusei dar grija mare, solul in care erau plantati era format din mult turba, da? I-ai platat afara cu acel substrat fara sa scuturi radacinile? Daca da, te sfatuiesc sa-i replantezi dupa ce scuturi acea turba altfel la anul o sa le mearga rau. Peste iarna este indicat ca acesti trandafiri sa se aplece si sa se musuroiasca bine sa nu inghete portaltoiul . Se planteaza putin aplecati ca sa iti fie usor sa ii apleci iar primavara cand ii dezmusuroiesti ii ridici si ii legi de un bat. Pe de alta parte, ai tai sunt atat de mici ca nu se vede a fi pomisori, se pierd in peisaj, eu i-as tine in ghivece de ceramica care iarna le-as aduce intr-o incapere racoroasa si foarte luminoasa.
 

ghia_don

Active Member
Daca iarna nu va fi mai aspra ca cea de anul trecut, vor rezista fara probleme. Am si eu unul asa pitic plantat anul trecut, a trecut bine si neprotejat peste prima iarna. N-a mai fost asa globulos ca atunci cind a fost cumparat, pentru ca a aruncat lastari mari si vigurosi si mi-a fost mila sa-i tai.



Acum sper sa reusesc sa-l impachetez, ca nu se stie cum va fi iarna. Se spune ca nu va fi mai rece ca cea trecuta...
 

dancoman

Member
Nely sunt foarte frumusei dar grija mare, solul in care erau plantati era format din mult turba, da? I-ai platat afara cu acel substrat fara sa scuturi radacinile? Daca da, te sfatuiesc sa-i replantezi dupa ce scuturi acea turba altfel la anul o sa le mearga rau. Peste iarna este indicat ca acesti trandafiri sa se aplece si sa se musuroiasca bine sa nu inghete portaltoiul . Se planteaza putin aplecati ca sa iti fie usor sa ii apleci iar primavara cand ii dezmusuroiesti ii ridici si ii legi de un bat. Pe de alta parte, ai tai sunt atat de mici ca nu se vede a fi pomisori, se pierd in peisaj, eu i-as tine in ghivece de ceramica care iarna le-as aduce intr-o incapere racoroasa si foarte luminoasa.



Am luat si eu acel tigrat,numai ,,pomisor,, nu pot sa il numesc,are undeva la 10-15 cm inaltime,de plantat l-am plantat mai adanc astfel incat sa nu ramana nimic din portaltoi afara ci undeva la 5cm sub nivelul solului,este mult mai bine asa,nu risc sa se rupa si nici sa inghete.Mai ramane sa-l identific acum.
 

ghia_don

Active Member
Dan, sa stii ca si eu m-am gindit sa-l ingrop mai adinc, dar nu eram sigura ca e bine :nu stiu: ...Am sa-l mut si eu zilele astea.. :D
 

nely

Member
Va multumesc frumos pt sfaturi ,intr-adevar era in turba :gandit: , dar nu a fost chiar atat de mic, avea ghiveci normal de cca 11-12 cm si ca inaltime cca 20-25 cm. Nici unul nu are parfum dar sunt frumosi,inca. Daca ii scot,nu am o incapere racoroasa si luminoasa (deocamdata).
 

helisananca

Member
Buna am si eu un trandafir mic la ghiveci primit de 1 martie cadou,ideea este ca deja incepe sa se usuce destul de rapid,ce as putea sa-i fac? il pot replanta intr-un giveci pe balcon? ce temperaturi suporta?
Multumesc
 

LadyBug

Well-Known Member
Cand am fost in Grecia, am remarcat un trandafir catarator foarte inalt care avea o bolta mare insa avea floricele roz mici delicioase. Asta unde se incadreaza? Nu e miniatur, dar ce-o fi? Plus ca mai sunt trandafirii aia gasiti in comert la 10 lei firul cu tija lunga insa in varf cu buchetele de flori mici, imi plac la nebunie dar nu stiu cum se numesc, unde sa caut asa ceva, si in ce categorie de trandafri sa-i caut, nu sunt miniatur dar nici mari nu sunt...
 
Sus