Trandafiri Teahibrid

daisy111

Active Member
Multumesc mult!!! :hug:
Cu toata placerea le-as pune,dar spre rusinea mea,nu cunosc la nici un trandafir din curte, numele. :oops:
 

daisy111

Active Member
Multumesc mult georgy03021993 :hug: !!!!
Primul chiar pare a fi Queen Elizabeth
Cel monika,nu stiu ce sa zic,a fost la chiveci din acela pitic si in 3ani atat a crescut.Monica am luat eu acum din auchen,sa vad la anul de imi infloreste daca sunt la fel.
Iar cel foc de tabara,nu stiu ce sa zic de el ca prima data imi infloreste rosu si pe timp ce floarea trece,defapt incepand cu a 2-3zi,se transforma asa:
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C02116.jpg
Asa procedeaza cei foc de tabara?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foc de tabara are specifica dunga inchisa pe marginea petalelor. Nu ai cum sa-l confunzi.
 

Rose

Active Member
Nu te speria! Eu sunt chiar de coma! Credeam ca Foc de tabara se arde la soare, de-aia e mai inchis spre exterior! :tavalit:
 

daisy111

Active Member
:rofl: Foarte tare!!!!
Am cautat acum mai mult despre el si pare ca da,chiar el este.Sper sa nu ma fi inselat. :oops: Il am de fff multi ani in curte,dar niciodata nu am fost curioasa cum il cheama,acum insa da. :oops:
 

daisy111

Active Member
Daca ma intrebi pe mine,cred ca am de unde sa scot unul,doar sa-mi spui cand este perioada potrivita ca nu am mai mutat niciodata vre-un trandafir. :hug:
 

anasstasia

Active Member
Da Daisy, cu tine. Serios, chiar mi-ai da??? Eu am zis mai mult asa, am aruncat o vorba. Daca faci asta pentru mine trebuie sa ma revansez cumva. Il cumpar, eventual, ca nu stiu ce sa-ti dau in schimb. Doar daca ai o tufa in plus.
 

daisy111

Active Member
Sigur ca ti-as da si iti dau. :rofl: Nu trebuie sa mi-l platesti,ti-l dau din suflet :hug: ,doar sa-mi spui cand sa il scot si sa-mi dai ceva indicatii. :*
 

anasstasia

Active Member
Iti multumesc din suflet!!! Cit de mult ma bucur sa stiu ca voi avea Foc de tabara. :petrecere:
Ti-am trimis mesaj privat.
 

yo_man

Active Member
salutare tuturor! am si eu un Mr. Lincoln plantat in primavara si de atunci tot creste, face frunze, dar flori zero...soare are, ingrasamant ii pun...n-are paraziti, nu este bolnav, dar flori deloc...
aveti idee ce se intampla?? ori ce i-as putea face sa-l stimulez sa infloreasca??? peste tot numai trandafiri infloriti numai al meu nu vrea... :banghead:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Poate ca nu e Lincoln.......teoretic ar fi trebuit sa infloreasca.
De unde il ai?l-ai cumparat cu denumirea Lincoln? Poate ai primit un trandafir care infloreste odata pe an,pe ramurile de anul trecut,si de aceea nu infloreste.
 

cristinaf

Well-Known Member
Nu-i mai pune ingrasamant. Probabil l-ai fertilizat cu prea mult ingrasamant pe baza de azot si i-ai stimulat prea mult cresterea foliara. Eventual incearca fertilizarea cu ingrasamant cu mult potasiu si fosfor, cu azot 0, astea ajuta la maturizarea si fructificarea plantelor.

LE: Da, si asta ar putea fi explicatia, cum spune Sannamaria, sa nu fie mr. Lincoln. La asta nu m-am gandit.
 
Ultima editare:

yo_man

Active Member
L-am cumparat dintr-un hipermarket iar pe eticheta scria mr lincoln....cred ca era de la firma yurta, nu stiu dc am retinut bine numele...i-am dat ingrasamant universal apoi l-am trecut pe ingrasamant pt stimularea infloririi. Poate s-or fi incurcat in butasi si o fi alt tip de trandafir...nu prea ma pricep.. :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Yurta e un furnizor care livreaza multe oua kinder ...asa ca nu as baga mana in foc ca e Mr Lincoln. In plus, nu ti-as recomanda sa cumperi butasi din supermarket
ar fi trebuit sa infloreasca pana acum in mod natural, fara nici un soi de ingrasamant. Lasa-l sa-si revina un timp
 

yo_man

Active Member
Am cumparat si eu unde am gasit...si in general primavara si toamna gasesti butasi in hiper si magazinele de constructii...nu stiu alte locuri..

Dc nu o fi mr lincoln intrebarea este ce specie e...ramurile ii cresc drepte nu au tendinta sa se arcuiasca sa creasca sub forma de tufa... aveti idee de specii care au perioada de inflorire mai scurta? Floarea probabil este rosie ca sa duca in eroare. Poate este un teahibrid dar alta specie..m-ar interesa sa-l identific ca sa stiu mai multe despre el..
 
Sus