Trandafiri urcatori - partea a II-a

claude

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Claudia, tai urcatorii?? Eu doar ii curat dupa inflorire, cat sa-i stimulez sa reinfloreasca si atat..
La fel fac si eu,dar la cei mai lungi in general las cam 3-4 ochiuri

ioi ce ou kinder urat ti-a iesit :mrgreen:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
ioi ce ou kinder urat ti-a iesit :mrgreen:
Ai sa razi, dar e cel mai apreciat trandafir din gradina de catre necunoscatori :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Ma amuza maxim, ce trandafiri vechi, ce englezesti....cum vine unul pe la noi, cum zice "Vaiiiii, dar ce frumos e ala portocaliu!!!!"
Deja m-au bagat la pareri, eu cred ca suntem noi sarite de pe fix de vrem doar trandafiri vechi si de fitze...

Revenind, cum il cheama nu stii sa-mi spui? :p

Geo, daca-ti place iti dau butasi la toamna ;-)
 

geodezia

Well-Known Member
sa stii ca este tare frumos dar eu nu pot sa prind din butasi incerc de ani de zile
multumesc
si stai calma ca nu numai la tine e problema asta
si la mine cei mari cit pleoastele sunt cei mai admirati nicidcum englezestii
am unul rosu care face flori cit captina de om mama mama toata lumea vrea lastar de la el
la asta ai culoarea aia de imi place mie portocaliu ca mie imi place galbenu si portocaliul am adunat tot ce am gasit culorile astea vezi sa nu fie leo fero sau mein munchen mai degraba ca pe leo il am eu are mai mult roz
ei bine nu numai astia
na acum sunt toti frumosi ca sunt rose
lasa-l acolo ca atrage privirile
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Deja m-au bagat la pareri, eu cred ca suntem noi sarite de pe fix de vrem doar trandafiri vechi si de fitze...

Revenind, cum il cheama nu stii sa-mi spui? :p
Lasa ca am trait si eu experiente de-astea, ultima data a venit pe la noi o matusa si eu tot o trageam de maneca sa i-l arat pe Night Owl si ea ramasese cu gatul sucit tot dupa un portocaliu! Si se uita la mine cu tare multa indoiala ca as fi cu mintile acasa cand eu tot insistam ca ce frumos e :rofl:

Referitor la cum il cheama...pe mine nici nu m-ar interesa cum o cheama pe uratenia aia :tavalit: Eu rareori spun ca o floare e urata :oops: Cred ca astia de culoare portocaliu intens imi deranjeaza rau retina in poze, parca pe viu sunt mai suportabili dar in poze cand ii vad parca ma electrocuteaza :rofl: Am si eu un TH necunoscut portocaliu si am mai cumparat si un Easy does it, in rest la mine nu vezi portocale de-astea turbate
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
"Uratenia" e singurul portocaliu si din gradina mea :) - e asezat langa Veilchenblau si Ghislande...Iti inchipui ca de cate ori zice cineva "Vai, ce frumos e!!" eu imi imaginez ca se refera la unul dintre cei doi...si dupa vine lovitura de gratie: "portocaliul e superb!!"...si eu ma uit la oameni de parca le lipseste o doaga, cum sa le placa tocmai trandafirul ajuns din greseala in gradina mea???
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: Eu ma turez la maxim la fazele astea, cand zice lumea "vaaaai ce floare mare si frumoasa are portocaliul sau rosul ala", la faze de-astea, ma abtin cu greu sa le spun ca-s batuti in cap :tavalit:
 

nick1971

Active Member
nu sunteti singurele care patiti asa :)
anul asta, de la atatea ploi am pierdut un urcator - Iceberg, a trebuit sa-l tai :cry: mi l-a terminat rugina. recomandati-mi un urcator alb care sa suporte umbra si umezeala
 

belisima

Well-Known Member
eu am ilse krohn superior in umbra e tare frumusel dar s-a dezvoltat greu,poate si fiindca e la umbra
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si mama are un Iceberg urcator si e mai mult la umbra langa un perete ,dar e superb nu sufera de nimic,parca-i un tanc :D
 

Roxana Peled

Active Member
nick1971 a spus:
nu sunteti singurele care patiti asa :)
anul asta, de la atatea ploi am pierdut un urcator - Iceberg, a trebuit sa-l tai :cry: mi l-a terminat rugina. recomandati-mi un urcator alb care sa suporte umbra si umezeala
Si eu am probleme cu patarea neagra la trandafiri dar culmea nu la Iceberg. Asta pana una alta pare sa fie destul de rezistent la toate atacurile.
Mai smulg din frunze dar nu tai nimic :incapatanat: , chiar atat de grav a fost ca a trebuit sa-l tai?

Am mai constatat o chestie ... de la atata ploaie unde au cazut petalele de trandafiri sau alte flori pe frunze au facut gaura pentru ca s-au lipit si au putrezit cu tot cu frunza de sub ele :) .

Mi-e imposibil sa-mi imaginez un trandafir mai bun ca Iceberg :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu am o mare problema cu patarea si foarte afectati sunt englezestii. Iceberg e kordes, nu ar trebui sa aiba nimic...e unul dintre cei mai rezistenti trandafiri :?
 

nick1971

Active Member
Atunci nu era Iceberg - era de la Sieberz cumparat ca alb catarator, aia nu stiu sa le puna nume :x si nu de patare suferea, ci de rugina :( chiar m-am bucurat ca anul asta se dezvoltase frumos, era plin de boboci care nu s-au mai deschis, ci s-au innegrit
 

nick1971

Active Member
sannamaria a spus:
Nick , asa arata Climbing Icerbeg pe radacini proprii , cred ca aici avea 3 ani .
e clar, nu era Iceberg
deci voi cauta un Iceberg climber :D
la poza cu tufa seamana cu al meu pe care nu reusesc sa-l identific
floarea e diferita
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
clar nu a fost Iceberg ,nu imi dau seama ce e ,dar forma florilor e foarte frumoasa .
daca nu o sa gasesti o sa am eu de dat in toamna :D
 

daisy111

Active Member
Gradinar,daca nu e cu suparare,as dorii eu un butas din turbatul tau portocaliu,imi place tare mult! :oops:
 
Sus