Trandafiri Urcatori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IULIA

Active Member
e batut?
mie ambii luati de la molnar, urcatori galben batuti, mi-au iesit simpli. se deschid imediat si imediat se si scutura.
azi un faras plin.
 

Rose

Active Member
Ma macina o problema de cateva zile: eu nu am avut urcatori pana acum, insa toamna trecuta am cumparat 4 de la Coral. Mi s-a spus ca nu s-a uscat niciunul, dar e ceva ciudat la ei, au frunze micute ca de maces...e normal ? Stiu ca cei de la Coral sunt seriosi, voi ce ziceti? Zilele urmatoare postez ceva poze.
 

gabrielais

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
Ma macina o problema de cateva zile: eu nu am avut urcatori pana acum, insa toamna trecuta am cumparat 4 de la Coral. Mi s-a spus ca nu s-a uscat niciunul, dar e ceva ciudat la ei, au frunze micute ca de maces...e normal ? Stiu ca cei de la Coral sunt seriosi, voi ce ziceti? Zilele urmatoare postez ceva poze.
si eu am luat multe de la Coral..in afara faptului ca am primit cate 1-2 plante aproape uscate, care n-au avut nicio sansa, ce am cumparat aia a inflorit; asteptam poze..poate or fi dat muguri de sub altoi... :?:
 

adrianam

Well-Known Member
Depinde ce soi ai luat, sunt unii care au frunze mici. Uita-te pe HMF poate gasesti si poze cu frunzele lor.
Tot ce am luat de la Coral a iesit asa cum trebuie, nu am avut incurcaturi la ei.
 

miki70

Active Member
E roz de te ia de ochi nu rozul acela pal spre alb :( L-am pus langa o clematita Multi Blue si nici nu pot sa-l mai scot pt ca sunt si alti pitici pe langa el. Urat nu e dar eu voiam New Dawn.
 

gabrielais

Active Member
Si la mine e mare dilema cu acest trandafir...n-am apucat sa il pozez anii trecuti - anul acesta nu mai scapa, ca trebuie sa ma lamuresc - dar inca nu stiu daca am Coral Dawn sau New Dawn...Acum e plin de boboci si imediat ce infloreste ma ocup sa il fotografiez si sa compar florile cu hmf..Eu l-am cumparat ca New Dawn, dar ca si la Miki florile sunt roz mai inchis, din cate imi amintesc...
 

miki70

Active Member
Nu-i nici Coral Dawn al meu, are flori mai mici si cu mai putine petale. Sau sunt asa pt ca e prima lui inflorire?
O sa-i fac poze dupa ce trece vremea asta urata.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu nu stiam cat de fosforescent poate sa fie Zephirine Drouhin si cat de mov intens poate sa fie The President, asa ca i-am pus alaturi.
Cand i-am vazut infloriti pe amandoi, am zis ca sunt dintr-o poza de la Bakker, atat sunt de intense si stridente culorile:
 

adrianam

Well-Known Member
Da, sper sa-i mearga bine la clematita ca este intr-o zona care se usuca cam repede, voi incerca sa indrept ramurile trandafirului spre baza ei, sa-i tina umbra. Si poate ii plantez si ceva mai in apropiere, margarete sau aster ce ziceti?
 

maxie

Member
NicoletaDaniela a spus:
Ma macina o problema de cateva zile: eu nu am avut urcatori pana acum, insa toamna trecuta am cumparat 4 de la Coral. Mi s-a spus ca nu s-a uscat niciunul, dar e ceva ciudat la ei, au frunze micute ca de maces...e normal ? Stiu ca cei de la Coral sunt seriosi, voi ce ziceti? Zilele urmatoare postez ceva poze.
Au am patit-o cu 2 trandafiri de la Coral: Westerland si Ilse Krohn superior.Le-au aparut cate o crenguta de maces din port altoi si a trebuit sa o tai de jos.Se diferentiaza foarte tare de ramurile altoite,adica frunzele de maces sunt mai mici si fara spini( sau fff mici si nu ca ai altoiului).Problema inca nu e rezolvata.Periodic,la acestia doi apar ramuri de maces si eu trebuie sa-i tin sub observatie si sa tai din timp,pentru ca nu mai lasa trandafirul sa cresca si cu timpul se va transforma in maces.
 

miki70

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
Miki, de unde te-ai pricopsit cu New Dawn?
De la Casa florilor :( , a fost la ghiveci.
Banuiesc ca am si un lastar de maces care a crescut 1.5 m anul asta, nu are ghimpi si nici flori, astept sa vad ce scoate.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus